“KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Bilincinin Oluşturulması Gerekiyor”

“KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Bilincinin Oluşturulması Gerekiyor”

Türkiye ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yetkilisi Ozan Acar, “İş adamlarının sanayiden çekilmelerinin nedeni, karlılık elde edememeleri. Karlılığı artırmak için enerji verimliliğine önem vermek gerekiyor. Özellikle, KOBİ’lerde enerji verimliliği bilincinin oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.

evf 5

33. Enerji Verimliliği Haftası 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın ikinci gününde Sanayide Enerji Verimliliği isimli bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yetkilisi Ozan Acar, İmalat sanayinin büyümeye katkısının yüzde 19 civarında olduğunu belirterek,  bu miktarın Türkiye’nin sanayileşmekten çıktığı anlamına geldiğini söyledi. Tüm banka kredilerinde sanayinin aldığı payın yüzde 20 civarında olduğuna işaret eden Acar,  “Sanayide yapısal dönüşüme ihtiyaç devam ediyor. En ileri teknoloji üretiminde bir varlık gösteremedik. İş adamlarının sanayiden çekilmesinin nedeni,  karlılık elde edememeleri. Karlılığı artırmak için enerji verimliliğine önem vermek gerekiyor. Özellikle KOBİ’lerde enerji verimliliği bilincinin oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Acar, 2014 yılının Türkiye ve dünya ekonomisi için zor bir yıl olacağını değerlendirdiklerini ifade ederek, Türkiye’nin dünyada riskli yükselen piyasalardan biri olduğunu vurguladı. Türk parasının yüzde 20 değer kaybettiğine işaret eden Acar, risk primlerinin yüzde 90’lar seviyesine çıktığını aktardı. Acar, Türkiye’nin riskli bir ekonomi olmasında bütçe açığının önemli bir rol oynadığını kaydederek, “Yüksek oranda dış borç ödememiz var. Bunları ödememiz zor görünüyor. Düşük büyüme ve yüksek cari açık olduğu bir dönemdeyiz. Bunun nedeni, petrol fiyatlarının dünya çapında yükselmesi. Cari açığın azaltılmasında petrolün satılabilecek ürünlerin üretimi için kullanılması önemli. Bu durum, sanayileşmeye yol açıyor” şeklinde konuştu.

Çimento sektörü enerji tüketiminde 2. sırada

Panelde konuşan Türkiye Çimento Müstahsilleri Derneği Temsilcisi M. Hayrettin Şener, çimento sektörünün enerj, tüketiminde ikinci sırada yer aldığını belirtti. Çimento üretiminde maliyetlerinin yüzde 70’ine yakınını enerjinin oluşturduğuna değinen Şener, 2013 yılında 500 milyon tutarında 7.5 milyon megawatt elektrik ve 750 milyon dolar civarında ise, yakıt  tüketimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çimento sektöründe alternatif enerji kaynaklarının kullanımının yüzde 0.5’lerden yüzde 3’lere ulaştığını belirten Şener, bu oranın 400 bin ton çimento üretimine denk geldiğini ve bu miktarın daha da artacağına işaret etti.

Şener, çimento sektörünün VAP Verimlilik Artırıcı Projeleri ve gönüllü çalışmalar içerisinde olduğunu ifade ederek, VAP verimlilik projeleri kapsamında uygulanan 1 milyon lira limitinin çimento sektörü için yetersiz kaldığını, bu miktarın kaldırılması gerektiğini belirtti.  Şener limitin kaldırılması durumunda, çimento üreticilerini enerji verimliliği konusunda yönlendirilebileceklerini kaydetti.

“Demir ve çelik sektörü enerji verimliliğinde iyi durumda”

Forumda konuşma yapan Türkiye Demir ve Çelik Üreticileri Derneği Yetkilisi Serpil Çimen,  Birim Ürün Başına Kullanılan Enerji ( SET)  değeri bakımından enerji verimliliğinde Türkiye demir ve çelik sektörünün iyi bir düzeye geldiğini söyledi.  Enerji tasarrufuna yönelik çalışmaları sürdürmeyi hedeflediklerini dile getiren Çimen, özellikle entegre demir-çelik üretim proseslerinde, SET değerlerindeki önemli düşüşlerin yeni çelik üretim teknolojileri ile mümkün olacağını söyledi.

“Önce, finansman sorunu çözülmeli”

Forumda konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise, sanayide enerji verimliliğinin enerji teşviklerinin çok büyük bir rol oynadığın a dikkat çekerek, finansman desteği sağlanmasının da önemine dikkat çekti. Özdebir, “Önce, harcayabileceğimiz parayı tedarik etmemiz gerekiyor. Finansman bacağı halledilir, bankalar enerji verimliliği sertifikasını teminat kabul ederse, sanayileşmede yapılacak en iyi iyileştirme faaliyetlerden birisi olur. Enerji verimliliği projeleri, bir, iki senede amortisman edilecek projeler olduğu için oldukça cazip” dedi.

“Basit ve uygulanabilir bir sisteme ihtiyaç var”

Forumda ayrıca,” Enerji Verimli Ürün ve Teknolojiler” başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Adnan Menderes Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Ali Çengel, enerji verimliliğinde basit ve uygulanabilir bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Sistemin sürdürülebilir hale gelmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Çengel, faturalardan belli bir miktarın enerji verimliliğine ayrılması gibi uygulamaların çok önemli sonuçlar doğuracağını belirtti. Prof. Dr. Çengel, bu konuda en basit şekilde çözüm oluşturacak bir mekanizmanın oluşturulması, böylece halkın katılımının da sağlanmasının gerektiğinin altını çizdi.

Hüseyin B. Ekmekçi 

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Upsolar’ın Farkı, “Her Aşamada Mükemmellik”

Upsolar, “Her Aşamada Mükemmellik” ilkesi ile fark yaratıyor. Esnek ve entegre üretim platformları ve Ar&Ge destekli kalite kontrol sistemi ile, Upsolar fotovoltaik sektöründe en iyi performans oranına sahip polikristal ve

HABERLER

CDP Türkiye 2014 İklim Değişikliği Raporu Açıklandı

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank’ın ana sponsorluğu ve EY Türkiye’nin rapor sponsorluğuyla yürütülen CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’nin 2014 yılı raporu, 3 Kasım 2014, Pazartesi günü yapılan etkinlik

YATIRIMCI

YEKDEM Desteklerinden Hangi Sektörler Yararlanacak?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiye yönelik destekleme mekanizmasından gelecek yıl 93 enerji üretim tesisi yararlanacak. Gelecek yıl 40 hidrolik, 21 rüzgar, 9 jeotermik, 23 biyokütleye dayalı tesiste üretilen elektrik için