“Kobiler Elektrik Faturasını Güneş Enerjisi ile Düşürür”

“Kobiler Elektrik Faturasını Güneş Enerjisi ile Düşürür”

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kilovat saat. Geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Yani Türkiye’nin tüm ihtiyacı güneşten karşılanabilir.

ae7Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Haziran ayında Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santrali için lisans başvurularını topladı. 600 megavatlık lisans için toplam 8900 megavatlık başvuru geldi. Vatan Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye’nin önde gelen grupları Zorlu, Çalık, Enerjisa, Aksa, Fiba, Aksa, Eksim ve Boydak ile yabancı devlerin de aralarında olduğu çok sayıda şirket bu alana yatırım için kuyruğa girdi. Güneşten Elektrik Üreten Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNEŞE) Başkanı Mehmet Özer, “Türkiye’de geçen yıl 242 milyar kwh elektrik tüketildi. Bunun çok önemli bir bölümü doğalgaz ve ithal kömürden yani yerli olmayan kaynaklardan karşılandı” dedi ve ekledi: “Buna karşın Türkiye’nin güneş potansiyeli 380 milyar kwh. Yani ülkenin enerji talebinin tamamını karşılayacak seviyede. Türkiye’nin petrolü aslında güneştir”

HEDEF NEDEN KÜÇÜK?

Enerji Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 projeksiyonuna göre Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesi 120 bin megavata çıkacak. Bunun yüzde 2.5’luk bölümü de yani 3000 megavatlık bölümü güneş santrallerinden sağlanacak. Mehmet Özer, bunun Türkiye’nin potansiyelinin çok altında olduğuna işaret ederek, “2023 yılı hedefi bence 30 bin megavat olmalı. Eğer gereken yasal düzenlemeler şimdiden yapılırsa bunun 50 bin megavata kadar çıkabilebiliriz.” diye konuştu.

“DEVLET GÜVENCESİ KALKSIN SEKTÖR UÇAR”

Güneşe Derneği olarak bu konudaki tıkanıklığı aşmak için ‘çılgın’ bir öneride bulunduklarını anlatan Mehmet Özer, “13.3 dolar cent olan alım garantisini kaldırın buna karşın yatırım yapmak isteyenlere kolaylık sağlayın ve bu yatırımlarla ürettiğiniz elektriği serbest piyasada satılmasına olanak sağlayın dedik. Örneğin Mersin’de güneş santrali kuran bir yatırımcı ürettiği elektriği bölgedeki bir çimento fabrikasına, bir hastaneye veya alışveriş merkezine satabilsin. Böylece yatırımcılar kendi riskleriyle yatırım yaparlar. Bu sayede hem de arz güvenliğine katkı sağlanmış olur hem de yapıldı, yapılmadı gibi riskler de ortadan kalkar. Alım garantisi kalkarsa güneş yatırımlarının patlayacağına inanıyorum” dedi.

“KOBİ ELEKTRİK FATURASINI GÜNEŞ PANELİYLE DÜŞÜRÜR”

AEPDK’nın Ekim ayında yayınladığı lisanssız elektrik üretimi yönetmeliğinin KOBİ’ler açısından önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Mehmet Özer sözlerini şöyle sürdürüyor: “Devlet 1 megawata kadar lisansız elektrik üretimine izin veriyor. Bu sanayi tesisleri, turizm işletmeleri, belediyeler ve üniversiteler açısından büyük bir fırsat. Güneşte 7 yıl içinde ilk yatırım tutarını geri alabiliyorsunuz. Güneş panelleri 30 yıl kullanılabiliyor ve sürekli bakım da gerektirmiyor. Yani 23 yıl bedava elektrik üretebiliyorsunuz. Gaziantep, Maraş, Urfa, Konya, Niğde, Aksaray, İzmir, Muğla, Antalya gibi şehirlerde işletmeler açısından elektrik faturasını düşürmek için büyük fırsat var. 1 megavatlık güneş santrali için yaklaşık 1.25 milyon euro yatırım gerekiyor. 1 megavatla yılda 1.5 milyon kilovat saat elektrik üretirsiniz. 30 yılda 45 milyon kilowaat saat elektrik üreteceğinizi varsayarsak, ortaya 2.7 euro/cent gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu rakam güneşi Türkiye’deki en ucuz enerji kaynağı yapar.”

Kaynak: Habertürk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Toyota’dan Elektrik Motorlu Araçlar İçin Kablosuz Şarj

Hibrit otomobil üretiminde dünya lideri Toyota, bir yeniliğe daha imza atarak elektrik motorlu otomobiller için kablosuz pil şarj sistemi testlerine başlayacağını duyurdu. Hibrit otomobil satışları 6 milyon adeti aşan Toyota,

Elektrik Üretimi 0 Comments

Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı sonuç bildirgesine göre, 2015 yılı yaz aylarındaki sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Sıcak hava dalgaları nedeniyle Hindistan’da 2 bin

YATIRIMCI

Mercedes Benz’den Evler ve Sanayi İçin Batarya Sistemi Geliyor

Ünlü Alman otomobil firması Mercedes Benz de evler ve sanayi için enerji sistemi üreteceğini duyurdu. Dünyaca ünlü otomobil üreticileri evler için enerji sistemi tasarlamaya ve üretmeye başladı. enerjienstitusu.com’un haberine göre,