KKTC’ye Güneş Enerjisi Santrali

KKTC’ye Güneş Enerjisi Santrali

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde açıldı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun verilerine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde elektrik üretimi ve ülkenin kendi ihtiyacını kendi üretim kaynaklarından karşılamaya başlaması, 19 yıllık bir geçmişe dayanır.

2015 yılında, KIB-TEK Yönetim Kurulu kararı ile 2008 yılında altyapısı hazırlanan alana monte edilmek üzere 2 adet 17.5 MW gücünde toplam 35 MW santral tedariki için Wartsila firması ile sözleşme imzalandı.

Söz konusu ilave santralın kurulumu tamamlanarak geçici kabulü yapıldı. Bu projenin tamamlanması ile Teknecik Dizel Santral Kurulu gücü 140 MW’a ulaştı. 120 MW Buhar Türbinleri ve Serhatköy’de konuşlu bulunan 1 MW’lık güneş enerjisi santralı ile KIB-TEK’e ait santrallerin toplam kurulu gücü 261 MW’ta ulaştı.

Bu doğrultuda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde açıldı. 1000 kWp kurulu güce sahip olan santral, üniversitenin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin yüzde 20’sini karşılayacak. Bu üretim sayesinde yıllık yaklaşık 1 milyon kilogram karbondioksitin atmosfere salınmasının önüne geçilecek.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Akıl, Mantık, İnsaf, İzan ! Böyle Teşvik Olmaz !”

TÜREK 2012 Kongresi’nde dün gerçekleşen “RES’lerde Yerli Katkı” oturumunda, rüzgar enerjisi alanında kullanılacak yerli katkı oranları ve teşvik sistemi  ele alındı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi  (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr.

İNOVASYON

“Elektrikli Bisikletler Zaman Kazandırıyor”

Stok Enerji Pazarlama Müdürü Ahmet Furkan Ekinci: “Yokuşta bile düz yolda gidiyormuş gibi rahat bir sürüş sağlayan elektrikli bisikletler, kişilere ciddi anlamda zaman ve konfor kazandırıyor. Tüm bu katma değerli

HABERLER

Terakki Vakfı Okulları’nın İlk Yeşil Kampüsü Yolda

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından 136 yaşındaki Terakki Vakfı Okulları, Tuzla’ya 65 milyon liralık yatırımla kampus kuruyor. Yeşil bina sertifikalı yeni kampus, Eylül 2014’te eğitime başlayacak 136 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply