KKTC’ye Güneş Enerjisi Santrali

KKTC’ye Güneş Enerjisi Santrali

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde açıldı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun verilerine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde elektrik üretimi ve ülkenin kendi ihtiyacını kendi üretim kaynaklarından karşılamaya başlaması, 19 yıllık bir geçmişe dayanır.

2015 yılında, KIB-TEK Yönetim Kurulu kararı ile 2008 yılında altyapısı hazırlanan alana monte edilmek üzere 2 adet 17.5 MW gücünde toplam 35 MW santral tedariki için Wartsila firması ile sözleşme imzalandı.

Söz konusu ilave santralın kurulumu tamamlanarak geçici kabulü yapıldı. Bu projenin tamamlanması ile Teknecik Dizel Santral Kurulu gücü 140 MW’a ulaştı. 120 MW Buhar Türbinleri ve Serhatköy’de konuşlu bulunan 1 MW’lık güneş enerjisi santralı ile KIB-TEK’e ait santrallerin toplam kurulu gücü 261 MW’ta ulaştı.

Bu doğrultuda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde açıldı. 1000 kWp kurulu güce sahip olan santral, üniversitenin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin yüzde 20’sini karşılayacak. Bu üretim sayesinde yıllık yaklaşık 1 milyon kilogram karbondioksitin atmosfere salınmasının önüne geçilecek.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

JLEN’den Güneş Enerjisi Projeleri Satın Alımı

İngiliz yatırım şirketi John Laing Environmental Assets Group (JLEN), ülke genelinde yaklaşık 4.2 megawattlık güneş enerjisi projesi satın aldı. Güneş enerjisi sektörü dünyada ilerledikçe projelerin satın alınması da devreye giriyor.

ETKİNLİKLER

2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı 8-9 Mayıs

  2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda “Akıllı Şebekeler” konusu her yönüyle ele alınacak. 2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı, WOW İstanbul Hotel & Convention Center’de

HABERLER

Enerji Depolamada İnci’den Yeni Çözümler

İNCİ Akü, Paris’te düzenlenen Uluslararası Otomotiv Ekipmanları Fuarı’nda uluslararası sektörün ilgisini çekti. Binlerce kişinin katıldığı sektörün en önemli organizasyonlarından biri olan fuara İnci Akü, en son lansmanını gerçekleştirdiği İnci Battery

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply