Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

su ve güneşTürkiye’de güneş enerjisiyle ilgili üretilen projeler oldukça dikkat çekici bir nitelik almaya başladı. Kalkınma ajanslarının da desteğiyle bu çerçevede, ilginç sayılabilecek projelere imza atılıyor.

www.diyadinnet.com’un haberine göre, Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının  ihtiyacı karşılanıyor.

İl Özel İdaresince hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından desteklenen proje çerçevesinde 17 köyde kurulan güneş panellerinden elde edilen enerji, içme suyu depolarındaki pompalama sistemlerinin çalıştırılmasında kullanılıyor. Su depolarının üstüne kurulan 436 güneş panelinden yıllık 207 bin kilowatt/saat enerji üretilmesi planlanıyor.

Panellerin kurulduğu köylerde yaşayan vatandaşlar, bu çalışma sayesinde su depoları için yüksek elektrik faturası ödemekten kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Haberin devamı için tıklayın  

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Solar Teknolojisinde Yeni Bir Devir: Şeffaf Paneller Yolda

Güneş panellerinin yüzeylerdeki uygulamaları ile ilgili sık duyduğumuz eleştirilerden biri de görsel olarak çok başarılı olmadıklarıdır. Ama şimdi Michigan State University’de çalışan bir grup bilimadamı tamamen şeffaf solar yoğunlaştırıcılar üretmeyi

HABERLER

Mersinli RES’te Düzenleme

İzmir’de bulunan Mersinli RES’te 9 adet türbin ve salt merkezinin yeri değiştirilecek.  Yander Elektrik tarafından İzmir`de kurulan Mersinli Rüzgar Enerji Santrali Revizyonu projesi kapsamında santralde 9 adet türbin ve salt

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Yağmur Suyunu Enerjiye Çevirebilen Güneş Paneli Üretildi

Çinli bilim insanları, yağmur suyunu enerjiye çevirebilen güneş paneli üretti. Güneş enerjisi alanında yeni buluşlar dikkat çekiyor. Güneş enerjisi sistemlerinde karşılaşılan sorunları çözebilmek için bilim insanları çare arıyor. www.yenisafak.com’un haberine