Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

su ve güneşTürkiye’de güneş enerjisiyle ilgili üretilen projeler oldukça dikkat çekici bir nitelik almaya başladı. Kalkınma ajanslarının da desteğiyle bu çerçevede, ilginç sayılabilecek projelere imza atılıyor.

www.diyadinnet.com’un haberine göre, Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının  ihtiyacı karşılanıyor.

İl Özel İdaresince hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından desteklenen proje çerçevesinde 17 köyde kurulan güneş panellerinden elde edilen enerji, içme suyu depolarındaki pompalama sistemlerinin çalıştırılmasında kullanılıyor. Su depolarının üstüne kurulan 436 güneş panelinden yıllık 207 bin kilowatt/saat enerji üretilmesi planlanıyor.

Panellerin kurulduğu köylerde yaşayan vatandaşlar, bu çalışma sayesinde su depoları için yüksek elektrik faturası ödemekten kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Haberin devamı için tıklayın  

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tübitak’ın Enerji Verimliliği Çağrıları Açıldı

Ulusal enerji teknolojilerinin yenilikçi ve rekabetçi yönünün geliştirilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından 1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında “EN04-Enerji Öncelikli Alanı Enerji Verimliliği” başlıklı yeni bir çağrı programı başlatılmıştır. Çağrı

HABERLER

Kaymakamdan Çevreci Öğretmenlere Ödül

Erzin Kaymakamı, İskender Yönden çevreci öğretmenleri Başarı Belgesi ile ödüllendirdi. Hatay’ın Erzin  ilçesinde, Kaymakam çevreye duyarlı olan öğretmenleri başarı ve teşekkür belgesi ile ödüllendirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen “Mavi Gök

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerjide İstihdam Artıyor

Dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam geçen yıl, bir önceki yıla oranla yüzde 5 artarak 8 milyon 100 bin kişiye ulaştı. Bir ülkenin ekonomik açıdan gücü ve konumu makro ekonomik