Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

su ve güneşTürkiye’de güneş enerjisiyle ilgili üretilen projeler oldukça dikkat çekici bir nitelik almaya başladı. Kalkınma ajanslarının da desteğiyle bu çerçevede, ilginç sayılabilecek projelere imza atılıyor.

www.diyadinnet.com’un haberine göre, Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının  ihtiyacı karşılanıyor.

İl Özel İdaresince hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından desteklenen proje çerçevesinde 17 köyde kurulan güneş panellerinden elde edilen enerji, içme suyu depolarındaki pompalama sistemlerinin çalıştırılmasında kullanılıyor. Su depolarının üstüne kurulan 436 güneş panelinden yıllık 207 bin kilowatt/saat enerji üretilmesi planlanıyor.

Panellerin kurulduğu köylerde yaşayan vatandaşlar, bu çalışma sayesinde su depoları için yüksek elektrik faturası ödemekten kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Haberin devamı için tıklayın  

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Azerbaycan’da Enerji Verimliliğinin Desteklenme Projesi

EBRD ve Demirbank, Azerbaycan`daki enerji verimliliği projelerinin desteklenmesi için yeni bir proje geliştirdiler.  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Demirbank, Azerbaycan`daki enerji verimliliği projelerinin desteklenmesi için yeni bir proje

YATIRIMCI

Jeotermalde Ormat ve Toshiba İşbirliği

ABD jeotermal enerji şirketi olan Ormat Teknolojileri A.Ş. Toshiba ile enerji üretim sistemi ve hizmeti sağlama konusunda anlaştı. Jeotermal enerji santralleri konusunda dünya devi kuruluşlar işbirliği geliştiriyor. ABD jeotermal enerji

HABERLER

Nordex‘in N117/2400 Türbinleri Aliağa’da Kuruldu

Nordex’in N117/2400 modelinin ilk türbinleri İzmir Akça Holding’e ait olan Aliağa projesinde kullanıldı. Avrupa’da ve özellikle Almanya’da büyük ilgi gören Nordex’in N117/2400 modelinin ilk türbinleri İzmir Aliağa’da kuruldu. Akça Holding’e