Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de “Güneşten Gelen Su Projesi”

Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

su ve güneşTürkiye’de güneş enerjisiyle ilgili üretilen projeler oldukça dikkat çekici bir nitelik almaya başladı. Kalkınma ajanslarının da desteğiyle bu çerçevede, ilginç sayılabilecek projelere imza atılıyor.

www.diyadinnet.com’un haberine göre, Kırıkkale’de yürütülen “Güneşten Gelen Su Projesi” kapsamında kurulan güneş panelleriyle, köylerdeki su depolarının  ihtiyacı karşılanıyor.

İl Özel İdaresince hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından desteklenen proje çerçevesinde 17 köyde kurulan güneş panellerinden elde edilen enerji, içme suyu depolarındaki pompalama sistemlerinin çalıştırılmasında kullanılıyor. Su depolarının üstüne kurulan 436 güneş panelinden yıllık 207 bin kilowatt/saat enerji üretilmesi planlanıyor.

Panellerin kurulduğu köylerde yaşayan vatandaşlar, bu çalışma sayesinde su depoları için yüksek elektrik faturası ödemekten kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Haberin devamı için tıklayın  

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

BEP Düzenlemesi Yoğuşmalı Merkezi Kazan Sistemlerine İlgiyi Artırıyor

Bina Enerji Performans yönetmeliği, ısıtmada enerji tasarrufunu ön plana çıkarıyor. Bu da yoğuşmalı kombi ve merkezi kazan sistemlerine talebi artırıyor. Türkiye’de bugün en yaygın ısıtma yöntemi doğalgaz. Enerji Piyasası Düzenleme

HABERLER 0 Comments

Rüzgarda Yerli Üretim “Öncelikli Yatırım Konuları” Arasına Alındı

Yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımları `öncelikli yatırım konuları` kapsamında değerlendirilecek. Bakanlar Kurulu`nun `Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına

HABERLER

2014 Konutta Yeşil Dönüşüm Yılı Olacak

Yeni yılın ilk günlerinde döviz kurlarındaki artış nedeniyle başta elektrik, doğalgaz olmak üzere enerji kalemlerinde zam bekleyen Türkiye için 2014 yılı tasarruf dönemi olacak. Siyasi çalkantılar ve artan maliyetler nedeniyle