Kerem JES Üretime Geçiyor

Kerem JES Üretime Geçiyor

Aydın Germencik`teki 24 megawatt`lık Kerem JES`i yarın itibarıyla ticari üretime geçirecek olan Maren Enerji, Şubat ayında devreye alacağı 24 megawatt`lık yeni santralle birlikte jeotermal elektrik üretiminde 116 megawatt kurulu güçle Türkiye lideri oluyor. 

56532257KİPAŞ Grubu bünyesindeki Maren Enerji`nin Genel Müdürü Mehmet Şişman, Enerji Günlüğü`ne şirketin faaliyetlerini anlattı. Grup şirketi Karen Enerji`nin Konya Ermenek`teki 45 megawatt`lık Karen HES tesisiyle üretimde olduğunu kaydeden Şişman, KİPAŞ Grubu`nun 2008 yılından itibaren jeotermal enerji yatırımlarına da yöneldiğini anlattı.

MTA ihalelerini kazanarak başladı 

Şişman, KİPAŞ Grubu`nun jeotermal yatırımlarına Maden Tetkik Arama Enstitüsü`nün (MTA) 2008 yılında açtığı Germencik Bozköy`deki jeotermal saha ihalesini 15.1 milyon dolar bedelle kazanarak başladığını belirtti. 2011 yılının sonunda bir başka KİPAŞ iştiraki Kiper Elektrik`in MTA ihalesinden Nazilli Sahası`nı 20 milyon 250 bin dolara aldığını anlatan Şişman, “2012 sonuna doğru ise MTA`dan bu kez Aydın Yılmazköy ve Kalfaköy sahalarını sırasıyla 40 milyon ve 44.1 milyon dolara, Seferihisar`daki sahayı da 9 milyon dolara devraldık” dedi.

Üç yılda üç santral

Yaptıkları sondaj çalışmalarının ardından tüm sahalarda elektrik üretim tesisi kurmaya giriştiklerini anlatan Şişman, bugüne kadar üç santrali üretime geçirdiklerini kaydetti. Şişman`ın verdiği bilgiye göre KİPAŞ Grubu ilk jeotermal elektrik santralini Kasım 2011`de açtı. Germencik Bozköy`de bulunan bu santral Maren Enerji`ye ait 20 megawatt kurulu gücündeki İrem JES idi. Ekim 2012`de yine Germencik`deki Maren Enerji`ye ait 24 megawatt`lık Sinem JES üretime geçti. Aynı ay içinde yine Germencik`te bulunan 24 megawatt`lık Deniz JES devreye girdi.

92 megawatt`lık JES kurulu gücü

Ekim 2012`den itibaren Maren Enerji`nin üç JES`teki toplam 68 megawatt`lık kurulu güçle jeotermal elektrik üretiminde önemli bir yer edindiğini aktaran Mehmet Şişman, yarın ise dördüncü jeotermal santralleri olan 24 megawatt`lık Kerem JES`i üretime geçireceklerini bildirdi. Şişman, “Böylece Germencik Sahası`ndaki toplam kurulu güç 92 megawatt’a çıkmış olacak. Bu kapasiteyle de Cuma günü (yarın -17 Ekim 2014) itibarıyla Türkiye`deki jeotermal kurulu gücü bakımından fiilen üretim yapan en büyük şirketlerden olacağız” dedi.

Şubat`ta 24 megawatt ile lider olacak

Mehmet Şişman, grup şirketlerinden KEN Kipaş Enerji’nin elindeki Yılmazköy jeotermal sahasında planlanan 24 megawatt`lık bir santralin daha mekanik montajının devam ettiğini anlattı. Şişman, “Şubat ayında da bu devreye girecek. Böylece Kipaş Holding olarak jeotermal kaynaklı elektrik üretim kapasitemiz 116 megawatt’a yükselmiş olacak” diye konuştu.

Türkiye`de halen üretimdeki jeotermal elektrik kurulu gücünde 95 megawatt ile Zorlu Enerji liderlik koltuğunda oturuyor.

Sondajları kendisi yapıyor 

Mehmet Şişman, Kipaş Holding olarak 2009’dan bugüne kadar toplam 110 bin metreyi aşkın sondaj yaptıklarını ifade ederken, “Kendimize ait 2 tane sondaj kulesi var. Biri Maren Enerji`nin biri Kipaş Enerji`nin. Kendi kuyularımızı kendimiz kazıyoruz” dedi.

En derin JES kuyusu Kipaş’ın

Yaptıkları sondaj çalışmalarında ulaştıkları kuyu derinliklerinin 1200 metre ile 4 bin 272 metre arasında değiştiğini kaydeden Şişman, ortalama kuyu derinliğinin de yaklaşık 2500 metre olduğunu söyledi. Şişman’ın ifadesine göre, KİPAŞ’ın açtığı 4 bin 272 metrelik kuyu da Türkiye`de jeotermal amaçlı açılan en derin kuyu özelliğini taşıyor.

Kaynak: Mehmet Kara/Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İzmir’de Rüzgar Enerjisi Eğitim Merkezi Kurulacak

Hamburg’ta düzenlenen Uluslararası Rüzgar Enerjisi Fuarı’nda Türk Delegasyonu EWEA ve GWEC yetkilileri ile görüştü. İzmir’de rüzgar enerjisi eğitim merkezi kurulması için mutabakata varıldı. Almanya da projeye destek verecek. Hamburg’ta 23-26

HABERLER

GE Türkiye’ye Girdiği İlk Pazarla Türkiye’nin İlk Lideri Olacak

LED teknolojilerinin gündeme geldiği konferans, GE’nin Türkiye özelindeki aydınlatma vizyonunu ortaya koydu. General Electric, endüstri, hükümet ve iş ortaklarından oluşan uluslararası ve Türkiye’den kanaat önderleriyle Amaç;Kâr ve Evren için GE

Ulaşım

Elektrikli Otomobil Satışları Artıyor

2015 yılı dört aylık dönemde, 85kW altı 10 adet, 121kW üstü ise 20 adet elektrikli otomobil satışı yapıldı. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2015 yılı ilk dört ayında