Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya, yeni devreye giren jeotermal enerjisi kapasitesi sayesinde Tanzanya ve Uganda’ya ihraç ettiği elektriği yaklaşık iki katına çıkarttı.

Resmi istatistiklere göre Kenya, bu iki ülkeye 2015’te 46.6 GWh; 2014’te ise 26.9 GWh elektrik ihraç etti. Ülke 2014’ün 2. yarısında jeotermal kapasitesine 280 MW kuruku güç daha eklemişti.

Kenya’nın 2017 yılına kadar şebeke üzerindeki Rift vadisindeki jeotermal kaynakları kullanarak jeotermal gücünü 5.000 MW’a çıkartmak istiyor. Şu anda ülkenin kurulu gücü 2.298 MW ve ulusal enerji üretimindeki gücün yarısına yakını jeotermal enerjiden karşılanıyor.

Ülke müşteri sayısını 5 yıl içinde 2.8 milyondan 8 milyona çıkarmayı ve elektrik erişimini %32’den %70’e çıkarmayı planlıyor.

ABD firması olan Ormat Technologies Inc , geçen hafta Kenya’daki Olkaria jeotermal tesislerinin kapasitesinin toplamda 139 MW arttığını söyledi. 29-MW gücündeki Olkaria III kompleksi dördüncü tesisi resmen işletmeye girmiş durumda ve araştırmalar 139 MW gücün yılda 250.000 kişiye yeterli olacağını belirtiyor.

Hazırlayan: Büşra Karakaya

bk.busrakarakaya@gmail.com

 

Busra Karakaya

 

 

 

About author

Büşra Karakaya
Büşra Karakaya 2 posts

1995 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini tam burslu olarak kazandı. Ayrıca çift anadal programı ile Makine Mühendisliği de okumaktadır. Enerjiye olan ilgisi makale okuyarak, ve çeşitli sertifika programlarına katılarak bilgisini arttırmasını sağlar. Ayrıca doğada bulunmayı çok seven Büşra, alpinizme büyük ilgi duyar.

You might also like

Mevzuat

Rüzgar ve Güneş Ölçümleri Tebliği Yayınlandı

“Rüzgar ve güneş enerjisine dayalı önlisans başvuruları için yapılacak rüzgar ve güneş ölçümleri uygulamalarına dair tebliğ yayınlandı.  “Rüzgar ve güneş enerjisine dayalı önlisans başvuruları için yapılacak rüzgar ve güneş ölçümleri uygulamalarına dair tebliğ” Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yü rürlüğe girdi. Tebliğ’de şu alt başlıklarda

HABERLER

Bu Ekip Türkiye’yi Temizleyecek

Türkiye’de 11 Mayıs Cumartesi günü katı atık ve çöplerin toplanması için ‘Haydi Yapalım’ sloganıyla bir temizlik etkinliği yapılacak. Dünyada, yaklaşık 100 milyon ton katı atık bulunduğu düşünülüyor. Bu sadece estetik

HABERLER

Yingli Solar, Tüketici Tercihinde Başta

Yingli Solar, son iki yıldır sürdürdüğü dünyanın 1 numaralı güneş paneli olma başarısını, tüketicilerin en çok tercih ettiği marka olarak pekiştirdi. Merkezi Amerika’da bulunan uluslararası araştırma şirketi IHS tarafından yapılan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply