Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya, yeni devreye giren jeotermal enerjisi kapasitesi sayesinde Tanzanya ve Uganda’ya ihraç ettiği elektriği yaklaşık iki katına çıkarttı.

Resmi istatistiklere göre Kenya, bu iki ülkeye 2015’te 46.6 GWh; 2014’te ise 26.9 GWh elektrik ihraç etti. Ülke 2014’ün 2. yarısında jeotermal kapasitesine 280 MW kuruku güç daha eklemişti.

Kenya’nın 2017 yılına kadar şebeke üzerindeki Rift vadisindeki jeotermal kaynakları kullanarak jeotermal gücünü 5.000 MW’a çıkartmak istiyor. Şu anda ülkenin kurulu gücü 2.298 MW ve ulusal enerji üretimindeki gücün yarısına yakını jeotermal enerjiden karşılanıyor.

Ülke müşteri sayısını 5 yıl içinde 2.8 milyondan 8 milyona çıkarmayı ve elektrik erişimini %32’den %70’e çıkarmayı planlıyor.

ABD firması olan Ormat Technologies Inc , geçen hafta Kenya’daki Olkaria jeotermal tesislerinin kapasitesinin toplamda 139 MW arttığını söyledi. 29-MW gücündeki Olkaria III kompleksi dördüncü tesisi resmen işletmeye girmiş durumda ve araştırmalar 139 MW gücün yılda 250.000 kişiye yeterli olacağını belirtiyor.

Hazırlayan: Büşra Karakaya

bk.busrakarakaya@gmail.com

 

Busra Karakaya

 

 

 

About author

Büşra Karakaya
Büşra Karakaya 2 posts

1995 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini tam burslu olarak kazandı. Ayrıca çift anadal programı ile Makine Mühendisliği de okumaktadır. Enerjiye olan ilgisi makale okuyarak, ve çeşitli sertifika programlarına katılarak bilgisini arttırmasını sağlar. Ayrıca doğada bulunmayı çok seven Büşra, alpinizme büyük ilgi duyar.

You might also like

YATIRIMCI

Rüzgar Enerjisine Dayalı Ön Lisans Başvuruları Tarihleri Belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3 bin MW’lık kapasitenin tamamı için rüzgar enerjisine dayalı önlisans başvurularının alım

HABERLER 0 Comments

Alman Demiryolları Elektrikli Araç Filosu Kuruyor

Almanya’nın demiryolu şirketi Deutsche Bahn, elektrikli ve hibrid araçlardan oluşan bir filoyu şehirler arası yolculuk yapacak olan yolcuların hizmetine sunmak için yeni bir şirket açmayı planlıyor. Ayrıca bu hizmetin, uzun mesafeli

İNOVASYON 0 Comments

Zeytinyağı Atıklarından Elektrik Üretimi Gerçekleştirildi

Bir İskandinav şirketi ise geçtiğimiz günlerde zeytinyağı üretiminde ortaya çıkan zehirli atıkları elektrik enerjisine dönüştüren yeni bir teknoloji geliştirdiklerini açıkladı. Dünyada elektrik üretimi için çeşitli teknolojiler ortaya konuluyor. Son gelişmelerden

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply