Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya, yeni devreye giren jeotermal enerjisi kapasitesi sayesinde Tanzanya ve Uganda’ya ihraç ettiği elektriği yaklaşık iki katına çıkarttı.

Resmi istatistiklere göre Kenya, bu iki ülkeye 2015’te 46.6 GWh; 2014’te ise 26.9 GWh elektrik ihraç etti. Ülke 2014’ün 2. yarısında jeotermal kapasitesine 280 MW kuruku güç daha eklemişti.

Kenya’nın 2017 yılına kadar şebeke üzerindeki Rift vadisindeki jeotermal kaynakları kullanarak jeotermal gücünü 5.000 MW’a çıkartmak istiyor. Şu anda ülkenin kurulu gücü 2.298 MW ve ulusal enerji üretimindeki gücün yarısına yakını jeotermal enerjiden karşılanıyor.

Ülke müşteri sayısını 5 yıl içinde 2.8 milyondan 8 milyona çıkarmayı ve elektrik erişimini %32’den %70’e çıkarmayı planlıyor.

ABD firması olan Ormat Technologies Inc , geçen hafta Kenya’daki Olkaria jeotermal tesislerinin kapasitesinin toplamda 139 MW arttığını söyledi. 29-MW gücündeki Olkaria III kompleksi dördüncü tesisi resmen işletmeye girmiş durumda ve araştırmalar 139 MW gücün yılda 250.000 kişiye yeterli olacağını belirtiyor.

Hazırlayan: Büşra Karakaya

bk.busrakarakaya@gmail.com

 

Busra Karakaya

 

 

 

About author

Büşra Karakaya
Büşra Karakaya 2 posts

1995 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini tam burslu olarak kazandı. Ayrıca çift anadal programı ile Makine Mühendisliği de okumaktadır. Enerjiye olan ilgisi makale okuyarak, ve çeşitli sertifika programlarına katılarak bilgisini arttırmasını sağlar. Ayrıca doğada bulunmayı çok seven Büşra, alpinizme büyük ilgi duyar.

You might also like

HABERLER

ABD’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Üretimde

ABD’nin en büyük güneş enerji santrali olan Topaz güneş Santrali de resmi olarak tam kapasite ile işletmeye alındı. Güneş enerjisinde son yıllarda önemli atılım yapan ülkelerden biri de Amerika Birleşik

HABERLER

Atık Yağ ile Newyork’dan Amsterdam’a Uçulabilir mi?

Hollanda Kraliyet Havayolları KLM, New York ile Amsterdam arasında gerçekleştirdiği seferinde atık pişirme yağından elde edilen Biyoyakıt kullandı. Hollanda Kraliyet Havayolları KLM’e ait Boeing 777-200 tipi uçakla New York John

HABERLER 0 Comments

Konya’nın İlk Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başladı

Konya’da, 350 bin euro yatırımla kurulan 200 KW kapasiteli Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santralı üretime başladı. TÜRKİYE’NİN  ilk resmi güneş enerjisi santralı IBC Solar, Konya’da üretime başladı. MEDAŞ için 3.500

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply