Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya, yeni devreye giren jeotermal enerjisi kapasitesi sayesinde Tanzanya ve Uganda’ya ihraç ettiği elektriği yaklaşık iki katına çıkarttı.

Resmi istatistiklere göre Kenya, bu iki ülkeye 2015’te 46.6 GWh; 2014’te ise 26.9 GWh elektrik ihraç etti. Ülke 2014’ün 2. yarısında jeotermal kapasitesine 280 MW kuruku güç daha eklemişti.

Kenya’nın 2017 yılına kadar şebeke üzerindeki Rift vadisindeki jeotermal kaynakları kullanarak jeotermal gücünü 5.000 MW’a çıkartmak istiyor. Şu anda ülkenin kurulu gücü 2.298 MW ve ulusal enerji üretimindeki gücün yarısına yakını jeotermal enerjiden karşılanıyor.

Ülke müşteri sayısını 5 yıl içinde 2.8 milyondan 8 milyona çıkarmayı ve elektrik erişimini %32’den %70’e çıkarmayı planlıyor.

ABD firması olan Ormat Technologies Inc , geçen hafta Kenya’daki Olkaria jeotermal tesislerinin kapasitesinin toplamda 139 MW arttığını söyledi. 29-MW gücündeki Olkaria III kompleksi dördüncü tesisi resmen işletmeye girmiş durumda ve araştırmalar 139 MW gücün yılda 250.000 kişiye yeterli olacağını belirtiyor.

Hazırlayan: Büşra Karakaya

bk.busrakarakaya@gmail.com

 

Busra Karakaya

 

 

 

About author

Büşra Karakaya
Büşra Karakaya 2 posts

1995 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini tam burslu olarak kazandı. Ayrıca çift anadal programı ile Makine Mühendisliği de okumaktadır. Enerjiye olan ilgisi makale okuyarak, ve çeşitli sertifika programlarına katılarak bilgisini arttırmasını sağlar. Ayrıca doğada bulunmayı çok seven Büşra, alpinizme büyük ilgi duyar.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Türkiye, Bölgede Üretim Üssü Haline Gelebilir”

Türkiye belli sektörleri ön plana çıkartarak Avrupa’nın ve bölgenin üretim üssü haline dönüşebilir. Lojistik açıdan çok önemli bir bölgede yer alan Türkiye’nin üretime ağırlık vermesi özellikle yenilenebilir enerji alanında çok

ENERJİ YÖNETİMİ

TEİAŞ’ın Primer Frekans Hizmet Bedeli Kararlaştırıldı

TEİAŞ`ın yılın ikinci yarısında uygulayacağı primer frekans kontrol birim hizmet bedelleri belirlendi. TEİAŞ, iletim konusundaki yeni düzenlemeyi belirledi. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından 2015 yılının 3`üncü ve 4`üncü

HABERLER

Facebook’un Tasarruf Projesi 1.2 Milyar Dolar Kazandırdı

Facebook’un bir proje kapsamında geliştirdiği açık kaynak kodlu sunucuları şirketin bir yılda 1,2 milyar dolar tasarruf etmesini sağladı. Facebook tarafından 2011 yılında başlatılan şirketin Open Compute Project olarak adlandırdığı bu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply