Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya Jeotermal Kaynağı Sayesinde Enerji İhraç Ediyor

Kenya, yeni devreye giren jeotermal enerjisi kapasitesi sayesinde Tanzanya ve Uganda’ya ihraç ettiği elektriği yaklaşık iki katına çıkarttı.

Resmi istatistiklere göre Kenya, bu iki ülkeye 2015’te 46.6 GWh; 2014’te ise 26.9 GWh elektrik ihraç etti. Ülke 2014’ün 2. yarısında jeotermal kapasitesine 280 MW kuruku güç daha eklemişti.

Kenya’nın 2017 yılına kadar şebeke üzerindeki Rift vadisindeki jeotermal kaynakları kullanarak jeotermal gücünü 5.000 MW’a çıkartmak istiyor. Şu anda ülkenin kurulu gücü 2.298 MW ve ulusal enerji üretimindeki gücün yarısına yakını jeotermal enerjiden karşılanıyor.

Ülke müşteri sayısını 5 yıl içinde 2.8 milyondan 8 milyona çıkarmayı ve elektrik erişimini %32’den %70’e çıkarmayı planlıyor.

ABD firması olan Ormat Technologies Inc , geçen hafta Kenya’daki Olkaria jeotermal tesislerinin kapasitesinin toplamda 139 MW arttığını söyledi. 29-MW gücündeki Olkaria III kompleksi dördüncü tesisi resmen işletmeye girmiş durumda ve araştırmalar 139 MW gücün yılda 250.000 kişiye yeterli olacağını belirtiyor.

Hazırlayan: Büşra Karakaya

bk.busrakarakaya@gmail.com

 

Busra Karakaya

 

 

 

About author

Büşra Karakaya
Büşra Karakaya 2 posts

1995 yılında Ankara'da doğdu. Lise eğitimini Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesinde tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini tam burslu olarak kazandı. Ayrıca çift anadal programı ile Makine Mühendisliği de okumaktadır. Enerjiye olan ilgisi makale okuyarak, ve çeşitli sertifika programlarına katılarak bilgisini arttırmasını sağlar. Ayrıca doğada bulunmayı çok seven Büşra, alpinizme büyük ilgi duyar.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Almanya’da Rüzgar Nükleeri Geçecek

Rüzgar enerjisi Almanya’da ilk defa nükleer enerjiyi geçecek Karadaki ve denizdeki rüzgar enerjisi üretiminin 2016 yılında ilk defa nükleer santrallerin elektrik üretimi geçeceği tahmin ediliyor. Bu tahmin, Yenilenebilir Enerjiler Uluslararası

HABERLER

“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal: “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji

HABERLER 0 Comments

TEİAŞ Gözlemci Üye Oldu

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine “gözlemci üye” yapıldı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine, tarihte ilk kez bulunan bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply