“Kentsel Dönüşüm, Yeşil Dönüşüm Olmalı”

“Kentsel Dönüşüm, Yeşil Dönüşüm Olmalı”

Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı: “Kentsel dönüşüm, yeşil dönüşüm olmalı. Bunun için de bilinçli toplum ve kararlı yönetim mekanizmasının oluşması gerekiyor. Sürdürülebilirlik, marka şehir olma konusunda en önemli faktörlerden birisidir.”

EMRE IL “2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi”, “Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Yeni Hedefler” başlığı altında 25 Şubat’ta İstanbul’da Marriott Hotel Şişli’de gerçekleştirildi.

Management Plus Danışmanlık Ve Eğitim tarafından organize edilen kongreye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İMKON (İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonun) destek sağladığı kongreye ayrıca ve ULI, Kentsel Dönüşüm Ve Şehircilik Derneği, İNDER, İMB ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği gibi sektörel dernekler de destek verdi.

Arsa sahiplerini, kat maliklerini, konut ve gayrimenkul geliştiricilerini, inşaat sektörünü, inşaat malzemeleri sektörünü ve finans sektörünü yakından ilgilendiren kongreye kamudan ve özel sektörden, üniversitelerden konuşmacılar katıldı.  Kongrede; Türkiye’deki tüm şehirlerde ve İstanbul’ da kentsel dönüşüm süreci içerisinde yapılması gerekenler, yeni dönemde belediyelere düşen görevler, kentsel dönüşüm de karşılaşılan zorluklar ve nasıl aşılacağı, kentsel dönüşümün ülke ekonomisine getireceği katkılar, kentsel dönüşümün finansal ve ekonomik boyutları konuları ele alındı.

“Kentsel Dönüşüm Programı’nın dünyada eşi benzeri yok”

Kongrede konuşma yapan Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı, “Kentsel dönüşüm yeşil dönüşüm olmalı. Bunun için de bilinçli toplum ve kararlı yönetim mekanizmasının oluşması gerekiyor. Sürdürülebilirlik, marka şehir olma konusunda en önemli faktörlerden birisidir” dedi.

Türkiye’de uygulanmaya başlanan Kentsel Dönüşüm Programı’nın dünyada eşi benzeri olmadığına dikkat çeken Ilıcalı, “Kentsel dönüşüm çalışmaları yurt dışında daha çok bölgesel bazda yapılıyor. Dünyada gelişmiş kentsel dönüşüm örneklerinden Türkiye’de de yararlanılabilir” diye konuştu. Ilıcalı doğayı tahrip etmeden eski binaların yeniden yapılması gerektiğini söyleyerek, yeşil bina konseptinin önemine dikkat çekti.

Enerjinin günümüzde en hayati alanlardan biri olduğunu aktaran Ilıcalı, özellikle enerji verimliliği ve enerji arzı konularının temel odak noktası oluşturduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm sürecinde de enerji verimliliğinin ön plana çıkması gerektiğine değinen Ilıcalı, binalarda yenilenebilir enerjinin kullanılmasının önemini anlattı. Türkiye’nin rüzgar ve güneş enerjisi başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli açısından diğer ülkelere göre çok daha avantajlı olduğunu belirten Ilıcalı, bununla birlikte, uygulamada çok geride kalındığını ifade etti.

Kentsel dönüşüm sürecinin, atıkların geri dönüşümüyle birlikte ele alınmasının yaşamsal değeri bulunduğunu ifade eden Ilıcalı, “Kentsel dönüşüm projesi, atıkların geri dönüşümüyle birlikte ele alınmalı. Geri dönüşüm konusu çok önemli. Bu konuda Yönetmelik olmasına karşın, uygulamada çok büyük sorunlar yaşanıyor” şeklinde konuştu. Ilıcalı suyun da enerji kadar önemli bir unsur olduğunu kaydederek, “Türkiye su fakiri bir ülke. 2050 yılında Türkiye suya ulaşma konusunda çok önemli sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle, kentsel dönüşüm sürecinde su verimliliğini ön plana almalıyız. Bu kapsamda, yağmur sularının geri kazanımı ve gri suların arıtılarak başta tarım olmak üzere bir çok alanda kullanılmasının sağlanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Belediyeler kentsel master planları hazırlamalı”

Kongrede söz alan Red Gayrimenkul Geliştirme Yönetimi A.Ş. Yönetici Ortağı Serdar Serdaroğlu da Türkiye’de mevcut bulunan 18 milyon konut stoğunun 14 milyonunun sorunlu olduğuna değinerek, 7 milyon konutun ise acil olarak yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin bu kapsamda, 500 milyar dolarlık bir finansman ihtiyacı içinde olacağını kaydeden Serdaroğlu, “Kentsel dönüşüm sürecinde finansman sorunu birinci derecede önemli. finansman modellerini ve yatırımcısını ön plana çıkarılmalı. Kentsel dönüşüm sürecine gerçekleştirebilmek için finansman modellerinin geliştirilmesi şart” dedi.

Serdaroğlu marka şehirlerinin oluşturulmasının temel noktalarından birisinin de kentsel dönüşüm master planlarının hazırlanması olduğunu söyleyerek, belediyelerin önümüzdeki 20 yıl süresince geçerli olacak kentsel dönüşüm master planları hazırlaması gerektiğini vurguladı.

“Gelir seviyesi artırılmalı”

Kongrede konuşma yapan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Hepşen’de Türkiye’nin ekonomik açıdan orta gelir kapanına yakalanması nedeniyle, sıkıntılı bir dönem yaşandığını aktardı. Doç Dr. Hepşen, Türkiye’nin gelir seviyesinde artış yaşanmadığı için kentsel dönüşüm sürecinde yapılacak konutlar için talep sıkıntısı yaşanacağını dile getirdi. Konut fiyatlarında artış yaşanmasına karşın satışların gerçekleşmesi için gelir seviyesinde artış yaşanması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Hepşen, Alt Yapı Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı, Avrupa Birliği’nde uygulanan Jessica sistemi gibi sistemlerin yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Hepşen, Türkiye’de sermayenin kıt olduğunu ve gökten gelmediğini kaydederek, kentsel dönüşüm süreci için gereken sermayeyi, sermaye piyasasından sağlanmasının önemine değindi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Taksi Dönemi Başlıyor

DMA mühendisleri tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli taksisi yola çıktı. DMA Taksi günde 150 TL’lik yakıt yerine 12 TL’lik elektrikle yol alıyor. Ulaştırmada elektrikli araç teknolojisi devrim niteliğinde gelişmelere

HABERLER 0 Comments

Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralleri Tam Kapasite Elektrik Üretimine Başladı

Zorlu Enerji’nin Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 100 milyon Euro yatırımla kurulumunu gerçekleştirdiği Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) projesi tam kapasite elektrik üretimine başladı. Zorlu Enerji, elektrik üretimi ve ticareti, enerji santrallerinin

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Schneider Electric İklim Değişikliği Stratejileri Geliştiriyor

Schneider Electric, “Karbon konusunda Kamuyu Aydınlatma Projesi” (Carbon Disclosure Project – CDP) tarafından hazırlanan İklim “A” Listesindeki performansı en iyi şirketler arasında 5. kez yerini alırken aynı zamanda, yüksek kaliteli