“Kentleri Düşünmek Zorundayız”

“Kentleri Düşünmek Zorundayız”

Doç Dr. Aytaç, “Yenilenebilir enerji kaynakları ya da hangi enerji olursa olsun, biz kentleri düşünmek zorundayız. Yeşil kentler adı verilen yaşanabilir kentler oluşturmalıyız” şeklinde konuştu.

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen “Enerjisini Arayan Türkiye” paneli, bugün İstanbul Teknik Üniversitesi  Maslak Yerleşkesi Maden Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Panelde “Sürdürülebilir Kentsel Enerjinin Planlanması” isimli bir sunum yapan İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Ayataç, ekolojik kentleşmede bir taraftan temiz ve yeşil enerji tartışılırken, öte yanda da emisyon azaltılmasına önem verildiğini kaydetti. Doç Dr. Aytaç, “Yenilenebilir enerji kaynakları ya da hangi enerji olursa olsun, biz kentleri düşünmek zorundayız. Yeşil kentler adı verilen yaşanabilir kentler oluşturmalıyız” dedi. Aytaç, enerjiyi kaybetmeden kullanmak gerektiğini ifade ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için uygulanabilir kent planlamalarının gerçekleştirilmesinin öneminin altını çizdi.

21’inci yüzyılın en önemli sorunlardan birinin enerjiyi sağlamak olduğunu kaydeden Doç. Dr. Ayataç, enerji tüketiminin yüzde 40 oranında arttığına dikkat çekerek, enerjinin ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan oluştuğunu dile getirdi. Enerjinin 19’uncu yüzyıldan itibaren kentlerin biçimlenişinde önemli rol oynadığını aktaran Doç Dr. Ayataç, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının kentsel dokunun yenileşmesine yol açtığını belirtti.

“Kömür kullanmama lüksümüz yok”

İTÜ Maden Fakültesi, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural panelde yaptığı konuşmada, kömür enerjisine Türkiye’nin mecbur olduğunu belirterek, kömürün Türkiye ve dünyanın toplam enerji kaynaklarının önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. Prof. Dr. Kural, “Kömür kullanmama lüksümüz yok.  Biz kömürü doğru kullanmak zorundayız. Kömürü çıkarmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Kural, kömürün temizlenerek verilmesi ve yakma sistemlerinin akışkan ve basınçlı akışkan yatak sistemlerinin kullanılması gerektiğini aktararak, “Karbondioksiti önleyemeyiz ama kömüre ‘hayır’ deme şansımız da yok. Ama yanlış kullanılmamalı. Kömürü kimsenin kötülemeye hakkı yok” diye konuştu. Kömürün Türkiye’nin öz kaynağı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kural, “Dünya kömür kaynaklarına sahip ülkeler arasında ilk 15 içindeyiz. Kömür kullanarak devam etmeliyiz. Kömürün bir numara olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.  Prof. Dr. Kural, kömür madenlerinin iyileştirilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Elektrik tasarrufunun ve kaçak elektriği önlemenin önemine değinen Prof. Dr. Kural, elektrik haklarının yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Petrol ve doğalgaz rezervleri artıyor

İTÜ Maden Fakültesi, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Abdurrahman Satman, Türkiye’de 121 milyon ton, dünyada ise, 12.5 milyar ton petrol enerjisi tüketimi olduğunu söyledi. Satman, dünyada petrol ve doğalgaz tüketimi artmasına karşın, dünyada petrol ve doğalgaz rezervlerinin giderek arttığını ifade etti. Satman, 2050 yılına kadar petrol ve doğalgazın birincil enerji kaynağı olarak süreceğini ve dünyada petrol kaynaklarının tükendiğinin söylenemeyeceğini belirti.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

İran’ın “Havin-2″ Güneş Enerjili Arabası İlgi Çekiyor

İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği “Havin-2″ adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu. Amerika’da düzenlenen dünya yarışına katılan İranlı genç bilim adamlarının tasarımını

ENERJİ YÖNETİMİ

“Amacımız, Güneş Enerjisi Önündeki Engellerin Kalkmasıdır”

GÜNDER ve Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Amacımız, güneş enerjisi önündeki engellerin kalkmasıdır. GÜNDER olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) öncülüğünde ve

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamalarıyla Enerjiniz Enve İle Kontrol Altında!

Türk sanayisi ağırlıklı olarak emek ve enerji yoğun alanlarda varlık göstermeye çalışmaktadır. Mevcut sektörel kompozisyonumuz, sektörlere göre enerji maliyet oranları, sektörlere göre ihracatımız incelediğinde enerji verimliliğinin Türk sanayi sektörlerinin ayakta