Kentlerde Teknolojiyi En İyi Şekilde Kullanmaya Çalışmak Zorundayız”

Kentlerde Teknolojiyi En İyi Şekilde Kullanmaya Çalışmak Zorundayız”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: “Özellikle kentlerde yoğunluğun yaşandığı alanlarda yaşam standardını yükseltmek adına teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaya, alt yapı sistemlerini kurmaya çalışmak zorundayız.”

Dünya nüfusu giderek artıyor. Kaynaklar sınırlı ihtiyaçlar ise sınırsız. İktisadın en temel kurallarından birisi de kaynakların kıt olmasına karşın, insanların ve toplumların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak. Nüfusun bu şekilde artması, insanların ve toplumların kaynak ihtiyaçlarının da artmasına yol açıyor. Bu döngüyü aşabilmenin en asli yöntemlerinden birisi de doğru ve iyi yönetimin gerçekleşmesi.

Günümüzde kent yaşamı hayatın temel unsurlarından birisi. Milyonlarca insanın barınma, yiyecek, giyecek, ulaşım, iletişim gibi temel ihtiyaçlarının en kısa zamanda ve hızlı bir şekilde karşılanması gerekiyor. Dolayısıyla, kent yönetimleri modern çağın olgularından birisi haline geliyor.

Klasik yönetim biçimleri yerini yönetişime terk ederken, sistemler de yenilenme gereksinimi oluşturuyor. Enerjiden otomasyona, bilişimden eğitime kadar tüm sistemler dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşümün gerisinde kalan yönetim biçimleri de çeşitli ve yaşamsal sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Modern kent yönetimlerinin 21. yüzyılda akıllı kentler olgusunu ortaya çıkarması, bu gelişmeler doğrultusunda tesadüf değil. Akıllı kentler, milyonlarca insanın yaşadığı kentlerin dijital teknolojinin oluşturduğu olanaklarla entegre bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiriyor.

4. ICSG Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı Haliç Kongre Merkezi’nde de bu konular ele alındı. İsveç Enerji Bakanı İbrahim Baylan, Avusturya Viyana Şehircilik Bakanı Dr.Michael Ludwig, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş görüşlerini aktardı.

2050’DE 7 milyar insan şehirlerde yaşayacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Bugün şehirler birer inovasyon merkezleri. Şehirlerde sürücüsüz metrolar var, hızlı trenleri çok daha hızlı hale getirecek çalışmalar yapılıyor. Tabi bunu yaparken de çevre etkilerini de düşünmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. Dünya nüfusunun 7 milyar olduğu 2050 yılında bunun 9 milyara ulaşacağı öngörüldüğünde %70’i şehirlerde yaşayacak 7 milyar insanın yaşayacağı düşünülürse çok daha aktif çalışmalar yapmalıyız. Özellikle kentlerde yoğunluğun yaşandığı alanlarda yaşam standardını yükseltmek adına teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaya, alt yapı sistemlerini kurmaya çalışmak zorundayız. İstanbul’da günlük hareketlilik 28, 5 milyona ulaştı. Yakın gelecekte şehrin nüfusunun 3 katına 50 milyonu geçecek. Biz bunun önüne geçmek bu sistemleri kurgulamak, bu ihtiyaçları karşılamak zorundayız. Bu hareketlilik kaçınılmaz. İnsanlar daha hızlı yaşamaya alıştı.

“Akıllı şebekeler enerji sektörünün dönüşümünde öncelik arz ediyor”

İsveç Enerji Bakanı İbrahim Baylan: Akıllı şebekeler enerji sektörünün dönüşümünde öncelik arz ediyor. Hep birlikte akıllı şebekelerin yenilenebilir enerji sistemleriyle daha iyi entegre olmasının ve karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını bulabiliriz. Dünyanın fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçtiği bu dönemde, inovasyon, teknoloji ve iklim değişikliği ile mücadele büyük önem arz ediyor. Türk enerji sektörü de teknolojiyle birlikte gelişiyor ve Türkiye-İsveç ilişkisinin kültürel bağları geçmişe dayanıyor. Ekonomisi giderek gelişen Türkiye’de İsveçli şirketler iş yapmaktan büyük memnuniyet duyuyor. Enerji sektörünün dönüşümü bizim daha da geliştirmemiz ve gelişimini sürdürmemiz gereken bir konu. Bu noktada da akıllı şebekeler büyük önem arz ediyor.

“Mega şehir sayısı 28’e ulaştı”

Viyana Şehircilik Bakanı Dr. Michael Ludwig; Viyana Avusturya içinde bağımsız bir yönetim olmakla birlikte akıllı şehirlere oldukça yatırım yapan bir ülke. 1990 yıllarında dünya çapında 10 kadar mega şehir varken 2015 yılında ise bu sayı 28’e ulaştı. Öngörülere göre bu sayının 2030 yılında 41 mega şehire ulaşması bekleniyor. Akılı şehirler kavramı şehirlerin karşı karşıya kaldıkları birçok zorluğu çözmek için oldukça önemli. İnsanların yaşam kalitelerini idame ettirmeliyiz. Viyana’nın akıllı şehirler bağlamında önceliği budur. Sosyal konu ve alt yapı çalışmalarında bu görülüyor. Viyana ve Fedaral Hükümet Başkanlığı arasında bir mütakabat imzalandı. Viyana böylece akıllı şehirler içerisinde Avrupa’da marka şehir haline gelmeyi hedefliyor. İklimin korunması bizim için de çok önemli. Akıllı şehir, akıllı konut projelerimiz devam ediyor. Viyana 200.000 konuta sahip. Bu noktada vatandaşlarımıza kira yardımı da yapıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bir şehircilik projemiz Avrupa’nın en önemli konut projelerinden biri. Ulaştırma, alt yapı, yayalar için yürüyüş yolları, yeşil alanları bölgeyi cazip kılıyor. Gerçekleştirilen bu kongrenin akıllı şebekeler ve şehirler alanında küresel zorlukların analiz edilmesi açısından çok faydalı olacağına inanıyorum.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Fuatres RES İçin Kamulaştırma

Fuatres Rüzgar Enerji Santrali`nin (RES) yapımı için ihtiyaç duyulan İzmir Bayındır’daki bazı taşınmazlar kamulaştırılacak. Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yayımladığı ilana göre, İzmir’in Bayındır İlçesi`nde kurulacak Fuatres RES için ihtiyaç

HABERLER

Nehir Tipi HES’lere Maduriyet Düzenlemesi Geliyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, önümüzdeki dönemde bazı kaynağını aşmış olan nehir tipi HES’leri ayıklayacaklarını açıklayarak, “Çünkü o yöre halkının mağduriyetini dikkate almak zorundayız. Bunu hiçe sayamayız” diye konuştu. Enerji ve

Akıllı Binalar

Artık Evimizin Güneş Enerjisi Potansiyelini “Google”layacağız

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, kendi temiz enerji yatırımlarına hız verirken, aynı zamanda şirket satın almalar ve kendi bünyesinde geliştirdiği uygulamalarla da clean-tech konusunda iddiasını sürdürüyor. Şirketin son duyurusu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply