Kendini Isıtan Solar Giysiler Yolda

Kendini Isıtan Solar Giysiler Yolda

Şu soğuk kış günlerinde süveterinizin ısısı kendiliğinden artıp sizi ısıtsın istemez misiniz? Ya da sabah hava sıcak diye üzerinize bir şey almadan çıktığınız bir bahar akşamı bastıran serin havada, gömleğinizin “ısıtma” özelliği de olmasını?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışan bilim adamları işte tam da bunu başarmışlar ! İcat ettikleri bir polimer sayesinde güneş ışınlarından gelen ısıyı kimyasal bir reaksiyon olarak “depoluyor” ve bu depolanan enerji yine kimyasal bir reaksiyonla dışarı çıkıyor.

MIT polimer

 

Aslında bu aşina olduğumuz bir teknoloji, zira güneş enerjisinden sıcak su elde etme (solar termal) teknolojisi de benzer bir prensiple, yani güneşin ısısını depolayarak, çalışmakta; ancak fark şu ki solar termal de bu ısı suya depolanırken, MIT’in geliştirdiği teknolojide ince bir polimer film üzerinde depolanıyor. Bu film o kadar ince ki, iki cam arasına yerleştirilebiliyor ya da kumaş gibi dokunabiliyor. Böylelikle giysi olup üzerimizde taşıyabilir ya da arabaların ön camlarında kullanılıp, buzlanmayı önleyebiliriz. Bu polimerin kullanıldığı yüzeyin sıcaklığını 10 derece arttırması, sıfırın altına düşen sıcaklıklarda arabaların ön camlarının donmasına engel olacağı gibi, elektrikli araçlar için de önemli bir enerji tasarrufu sağlayacağına inanılıyor. Zira elektrikli araçlar kış aylarında enerjilerinin neredeyse %30 kadarını ısıtma ve buzlanmayı çözme için harcıyorlar.

Henüz geliştirmeye ihtiyaç duyulan bu polimerin ticari olarak piyasaya sürülmesi ve uygulanabilmesi için bir süre geçmesi gerekiyor. Zira henüz transparan değil. Ancak MIT yetkilileri bu sorunun da kısa zamanda aşılacağına inanıyorlar ve eş zamanlı olarak sıcaklığı 20 dereceye kadar arttırabilmek üzerinde de çalışıyorlar.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Sason’da Güneş Enerjisi Yaygınlaşıyor

Batman’ın Sason İlçesine bağlı köylerde, güneş enerjisi ile elektrik üretimi yaygınlaşıyor. Türkiye’nin birçok kent ve ilçesinde güneş enerjisinden elektrik üretimi yaygınlaşıyor. www.haberler.com’un haberine göre, Batman’ın Sason ilçesinde güneş enerjisi ile

HABERLER

Yalıtımsız Binalar Nedeniyle Yılda 10 Milyar Dolarlık Enerji Kaybı

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu: Türkiye’de binaların yüzde 84’ine denk gelen 16 milyon binanın hala yalıtımsız olduğunu belirten Eruslu, bu nedenle, yılda 10 milyar dolarlık fazla

HABERLER

Türkiye’nin İlk LEED Sertifikalı Oteli: Hilton Garden Inn, Sütlüce

Amplio Yatırım AŞ’nin ilk projesi olan Hilton Garden Inn Golden Horn Sütlüce TeCe Mimarlık tarafından tasarlandı.Dünyada sadece 15 tane bulunan LEED Gold sertifikalı oteller arasında yerini alan Hilton Garden Inn Golden Horn

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply