Kendi Kendini Temizleyen İlk Güneş Santrali İsrail’de

Kendi Kendini Temizleyen İlk Güneş Santrali İsrail’de

Dünyanın kendi kendini temizleyen ilk güneş enerjisi santralini oluşturdu. Temizlik işini yapan robotlar da güneş enerjisiyle çalışıyor

thumb2

Güneş enerjisinde tozun ve kirin neden olduğu verim düşüklüğü sorununa İsrailli enerji şirketi Eccopia’dan robotlu çözüm geldi. Eccopia Kibbutz Ketura güneş santraline monte ettiği robotlar iledünyanın ilk kendi kendini temizleyen güneş santrallini oluşturdu.

 

Robotlar da güneş enerjili

Eccopia, geçtiğimiz hafta Kibbutz Ketura güneş santralindeki panellere, yine kendi güneş panellerine sahip olan robotlar monte ederek, dünyanın ilk kendi kendini temizleyen güneş santrallini oluşturdu.

Özellikle suyun kıt olduğu bölgelerde son derece yararlı olacak yöntem sayesinde güneş panellerinde verimin yaklaşık olarak yüzde 35 oranında arttığı ifade ediliyor.

Dakikada 100 metrekare alanı temizliyorlar

Sisteme monte edilen ve kendi güneş panellerine sahip olan 100 robot her akşam güneş enerjisi parkında panellerin temizliğini gerçekleştiriyor. Her bir robot çoklu mikrofiber bezler kullanıyor ve hiç su kullanmadan kontrollü hava akımı ile nazik bir şekilde bir dakikada 100 metrekare alanı temizliyor. Robotlar aynı zamanda temizliğe başlayıp aynı zamanda tamamlıyorlar.

Daha önce santralde yılda beş defa beşer gün süren temizlik yapılıyordu. Parkta her yıl yaklaşık 9 milyon kilowat/saat elektrik üretimi yapılıyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Antalya’ya Güneş Tarlası

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak, tarımsal sulamada çiftçinin enerji maliyetini sıfırlamak üzere Döşemealtı’nda güneş tarlası kuruyor. 600 KW gücündeki ilk güneş enerji santralinin ihalesi 3 Şubat’ta

HABERLER

2020’de Aydınlatmanın %75’ini LED Sağlayacak

Philips’in Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Göktuğ Gür, 2020 yılında dünyada aydınlatma pazarının yüzde 75’inin LED teknolojisine geçmesinin beklendiğini bildirdi. Gür, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Philips’in Bursa’da gerçekleştirdiği yeni aydınlatma

HABERLER

Mersin HiltonSa da Güneşle Isıtmayı Tercih Ediyor

Vaillant tarafından Mersin HiltonSA oteline dünyanın dördüncü en büyük “drainback” güneş enerji sisteminin kurulduğu bildirildi. Vaillant’tan yapılan açıklamaya göre, montajı tamamlanan sistemin ilk etapta 2011 yılında 20 kolektörle AdanaHiltonSA’ya uygulandığını belirtildi. Sistemin, ısıtmadan