“Kendi Enerjimizin Anahtarı Bizde Olmalı”

“Kendi Enerjimizin Anahtarı Bizde Olmalı”

Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü, ISE, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ve VDE Enstitüsü’nün işbirliği ile düzenlenen Fotovoltaik Yatırımcıları Günü isimli konferans 18.12.2013 tarihinde Odakule İstanbul Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Manz AG Üretim Müdürü Dr. Johannes Segner konferansta yaptığı konuşmada, fotovoltaik sistemlerinde üretimin yüzde 80 oranında Avrupa’dan Asya’ya kaydığını belirterek, “Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu için, fotovoltaik sistemleri üretiminde merkez haline gelebilir.  Türk üreticileri daha çok Çin ve Kore gibi fotovoltaik sistemlerinin üretiminde üs haline gelen ülkelerle rekabet ediyor. Türk üreticileri, ağırlıklı olarak bölgesel pazarlara odaklanıyor” dedi.

Segner, “Güneş parlıyor. Bunu sıkça duyuyoruz. Bu doğru. Yenilenebilir enerji kaynakları artık yaygın bir şekilde hayatımıza girdi. Fotovoltaik sistemleri bu yaygınlaşmada önemli bir rol oynuyor” şeklinde sözlerini sürdüren Segner, son iki yılda Türkiye’de kurulan fotovoltaik sistemleri fabrikalarının tam otomasyonlu olduğunu, modül ve hücre üretimine entegre çalıştığını belirtti. Segner, Türk üreticilerinin bölgesel pazarlara odaklandığını kaydetti.

CIGS teknolojisinin üretimde insan gücüne daha az ihtiyaç göstermesi ve maliyet açısından modül başına 16 cent’lik avantaj sağlaması gibi unsurlar nedeniyle CIGS fotovoltaik modüllerinin pazarda yaygınlaşmaya başladığına değinen Segner, çok kısa zamanda silisyumun verimliliğini yakalayacağını ifade etti.

60 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı oluştu

Garanti Bankası Proje ve Satınalım Finansmanı Yöneticisi Ahmet Tohma, enerji sektöründe 2013 yılında ciddi özelleştirmeler yapıldığını belirterek, son beş yılda 60 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı doğduğunu ifade etti. Tohma söz konusu yatırımın 45 milyar dolarını ağırlıklı olarak Türk bankaları olmak üzere bankalar aracılığıyla sağlandığını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’de toplam 2 bin megawatt’lık güneş enerjisi santralinin devreye gireceğini öngördüklerini aktaran Tohma, bu santral projelerinin yüzde 25 öz kaynak yüzde 75 kredi yöntemiyle finanse edilebileceğini söyledi.

Tohma sürdürülebilir ve çevreci olarak gördükleri güneş enerjisi projelerinde agresif bir tutum izleyeceklerini kaydetti. Tohma, 1 megawatt’lık ölçeğindeki lisansız güneş enerjisi projelerine yönelik bir finans ürünü hazırlığında olduklarını dile getirdi.

Kar oranı düşük bir üretim modeli

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan,  fotovoltaik modül üretiminin kolay ama kar oranı düşük bir üretim biçimi olduğuna değinerek, Türk şirketlerinin fotovoltaikte üretime modülle başlamalarının doğru bir karar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Turan, hücre üretimine en kısa zamanda başlanması gerektiğini ifade ederek, bu açıdan teknolojik bilgi birikimi (know-how) ve alt yapının oluştuğunu vurguladı.

Üretimde maliyet asıl faktör

Schmid Group Başkan Yardımcısı Dr. Christian Buchner’de konuşmasında fotovoltaik sistemleri üretiminde maliyetin asıl faktör haline geldiğini belirterek, imalat sürecinin bütün yönlerini iyileştirmeyi ve maliyeti azaltmayı istediklerini kaydetti. Buchner her gün hücre verimini artırmayı hücre üretiminde ve güç kaybını azaltmak istediklerini söyledi.

Teknolojinin doğru seçilmesi gerekiyor

Fraunhofer ISE Üretim Teknoloji ve Kalite Güvence Bölümü Başkanı Dr. Ralf Preu ise, fotovoltaik sistemlerin üretiminde kullanılan teknolojilerin iyi anlaşılması gerektiğini ifade ederek, maliyet açısından avantaj yaratacak teknolojilerin kullanılmasının önemine işaret etti. Preu modül ve hücre üretiminde dikkate alınması gereken en önemli unsurun verimlilik olduğuna dikkat çekti. Preu, modül üretiminde Ar-Ge çalışmaları yapmanın ve teknoloji yenilemenin pazarda farklılık yaratabileceğine işaret etti.

OSMAN-9-Kopya“Enerji bağımsız ve güvenli olmalı”

Solar Türk Enerji Başkan Yardımcısı Osman Özberk ise, enerjinin bağımsız ve güvenli olmasının önemine değinerek, 60 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştiren Türkiye’nin  bir an önce kendi Öz yatırımını oluşturması gerektiğini ifade ederek, “Enerjimiz bir vanaya bağlıysa sıkıntı yaşamaya devam edeceğiz. Kendi enerjimizin anahtarı bizde olmalı. Teknolojimizi ve yan sanayimizi geliştirmeliyiz. Enerjimizi yenilenebilir enerji kaynaklarından üreteceksek önümüzün açılması, işlerin kolaylaştırılması gerekiyor. Fotovoltaik sistemleri üretiminde Uzak Doğu ülkeleriyle rekabet edebilmemiz için hükümet desteği verilmeli” şeklinde konuştu.

“Bürokraside şeffaflık sağlanmalı

CSUN Eurasia Enerji Sistemleri Türkiye Satış Müdürü Egemen Seymen’de seminerde yaptığı konuşmada, bürokraside şeffaflık sağlanması ve fotovoltaik sektörünün önünün açılması durumunda Türkiye’nin enerjide dışa bağlılığının azalacağını kaydetti.

Haber: Huseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Escarus SıfırKarbon Metre Akıllı Telefonlarda!

Çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti veren Escarus, karbon hizmetleri bünyesinde geliştirdiği sertifikasyon sisteminin bir parçası olan SıfırKarbon Prensipleri’ni, bireylere sera gazı emisyonlarını hesaplama imkânı veren SıfırKarbon Metre olarak

HABERLER 0 Comments

Google’den Güneş Panelli İnternet Balonları

Google gelecek yıl dünyanın bir bölümü üzerindeki stratosfer tabakasında internet hizmeti sunabilecek balonlar yerleştirmeyi hedefliyor. İnternet teknolojisindeki gelişmeler, güneş enerjisindeki gelişmelerle çakışabiliyor. Dünya ölçeğinde teknoloji firmalarının çalışmaları bu konuda örnek

Akıllı Şehirler 0 Comments

“Akıllı Şehirlerle Tasarrufu Artırmayı Hedefliyoruz”

İZMİR`de Türk Telekom tarafından düzenlenen İşinin Liderleri Zirvesi`nde kentin marka değerlerini yönetenler, çağın değişen koşullarında nasıl dönüşerek, karlı bir şekilde ayakta kaldıklarını anlattı. Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO`su