“Kendi Enerjimizin Anahtarı Bizde Olmalı”

“Kendi Enerjimizin Anahtarı Bizde Olmalı”

Fraunhofer Güneş Enerjisi Enstitüsü, ISE, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü ve VDE Enstitüsü’nün işbirliği ile düzenlenen Fotovoltaik Yatırımcıları Günü isimli konferans 18.12.2013 tarihinde Odakule İstanbul Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Manz AG Üretim Müdürü Dr. Johannes Segner konferansta yaptığı konuşmada, fotovoltaik sistemlerinde üretimin yüzde 80 oranında Avrupa’dan Asya’ya kaydığını belirterek, “Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu için, fotovoltaik sistemleri üretiminde merkez haline gelebilir.  Türk üreticileri daha çok Çin ve Kore gibi fotovoltaik sistemlerinin üretiminde üs haline gelen ülkelerle rekabet ediyor. Türk üreticileri, ağırlıklı olarak bölgesel pazarlara odaklanıyor” dedi.

Segner, “Güneş parlıyor. Bunu sıkça duyuyoruz. Bu doğru. Yenilenebilir enerji kaynakları artık yaygın bir şekilde hayatımıza girdi. Fotovoltaik sistemleri bu yaygınlaşmada önemli bir rol oynuyor” şeklinde sözlerini sürdüren Segner, son iki yılda Türkiye’de kurulan fotovoltaik sistemleri fabrikalarının tam otomasyonlu olduğunu, modül ve hücre üretimine entegre çalıştığını belirtti. Segner, Türk üreticilerinin bölgesel pazarlara odaklandığını kaydetti.

CIGS teknolojisinin üretimde insan gücüne daha az ihtiyaç göstermesi ve maliyet açısından modül başına 16 cent’lik avantaj sağlaması gibi unsurlar nedeniyle CIGS fotovoltaik modüllerinin pazarda yaygınlaşmaya başladığına değinen Segner, çok kısa zamanda silisyumun verimliliğini yakalayacağını ifade etti.

60 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı oluştu

Garanti Bankası Proje ve Satınalım Finansmanı Yöneticisi Ahmet Tohma, enerji sektöründe 2013 yılında ciddi özelleştirmeler yapıldığını belirterek, son beş yılda 60 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı doğduğunu ifade etti. Tohma söz konusu yatırımın 45 milyar dolarını ağırlıklı olarak Türk bankaları olmak üzere bankalar aracılığıyla sağlandığını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’de toplam 2 bin megawatt’lık güneş enerjisi santralinin devreye gireceğini öngördüklerini aktaran Tohma, bu santral projelerinin yüzde 25 öz kaynak yüzde 75 kredi yöntemiyle finanse edilebileceğini söyledi.

Tohma sürdürülebilir ve çevreci olarak gördükleri güneş enerjisi projelerinde agresif bir tutum izleyeceklerini kaydetti. Tohma, 1 megawatt’lık ölçeğindeki lisansız güneş enerjisi projelerine yönelik bir finans ürünü hazırlığında olduklarını dile getirdi.

Kar oranı düşük bir üretim modeli

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan,  fotovoltaik modül üretiminin kolay ama kar oranı düşük bir üretim biçimi olduğuna değinerek, Türk şirketlerinin fotovoltaikte üretime modülle başlamalarının doğru bir karar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Turan, hücre üretimine en kısa zamanda başlanması gerektiğini ifade ederek, bu açıdan teknolojik bilgi birikimi (know-how) ve alt yapının oluştuğunu vurguladı.

Üretimde maliyet asıl faktör

Schmid Group Başkan Yardımcısı Dr. Christian Buchner’de konuşmasında fotovoltaik sistemleri üretiminde maliyetin asıl faktör haline geldiğini belirterek, imalat sürecinin bütün yönlerini iyileştirmeyi ve maliyeti azaltmayı istediklerini kaydetti. Buchner her gün hücre verimini artırmayı hücre üretiminde ve güç kaybını azaltmak istediklerini söyledi.

Teknolojinin doğru seçilmesi gerekiyor

Fraunhofer ISE Üretim Teknoloji ve Kalite Güvence Bölümü Başkanı Dr. Ralf Preu ise, fotovoltaik sistemlerin üretiminde kullanılan teknolojilerin iyi anlaşılması gerektiğini ifade ederek, maliyet açısından avantaj yaratacak teknolojilerin kullanılmasının önemine işaret etti. Preu modül ve hücre üretiminde dikkate alınması gereken en önemli unsurun verimlilik olduğuna dikkat çekti. Preu, modül üretiminde Ar-Ge çalışmaları yapmanın ve teknoloji yenilemenin pazarda farklılık yaratabileceğine işaret etti.

OSMAN-9-Kopya“Enerji bağımsız ve güvenli olmalı”

Solar Türk Enerji Başkan Yardımcısı Osman Özberk ise, enerjinin bağımsız ve güvenli olmasının önemine değinerek, 60 milyar dolarlık enerji ithalatı gerçekleştiren Türkiye’nin  bir an önce kendi Öz yatırımını oluşturması gerektiğini ifade ederek, “Enerjimiz bir vanaya bağlıysa sıkıntı yaşamaya devam edeceğiz. Kendi enerjimizin anahtarı bizde olmalı. Teknolojimizi ve yan sanayimizi geliştirmeliyiz. Enerjimizi yenilenebilir enerji kaynaklarından üreteceksek önümüzün açılması, işlerin kolaylaştırılması gerekiyor. Fotovoltaik sistemleri üretiminde Uzak Doğu ülkeleriyle rekabet edebilmemiz için hükümet desteği verilmeli” şeklinde konuştu.

“Bürokraside şeffaflık sağlanmalı

CSUN Eurasia Enerji Sistemleri Türkiye Satış Müdürü Egemen Seymen’de seminerde yaptığı konuşmada, bürokraside şeffaflık sağlanması ve fotovoltaik sektörünün önünün açılması durumunda Türkiye’nin enerjide dışa bağlılığının azalacağını kaydetti.

Haber: Huseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Danimarka’dan Örnek Çalışmalar RENSEF’te Anlatıldı

Bu sene ilki düzenlenen Antalya RENSEF Fuarı’nda Danimarka’daki yenilenebilir enerji sektörünün tarihsel ve mevcut durumu hakkında katılımcılar için panel düzenlendi. Etkinliğe Danimarka İstanbul Konsolosluğu Ticaret Müşavirliği’nden Seda Kayrak konuşmacı olarak

HABERLER

Çeliğe Alternatif Ahşap Kuleli Rüzgar Türbini

Rüzgar enerjisi türbinlerin çelikten inşa edilmesi nedeniyle, çelik imalatçısının da yüzünü güldürüyor. Bir Alman şirketiyse, çeliğe alternatif olarak ahşap rüzgar kuleleri geliştirdi. Teknik ruhsatı alınan ahşap kulelerden ilki 2011 yılından

Rüzgar enerjisi 0 Comments

YEKDEM Kapsamındaki Rüzgar Santrallerinden Bazıları Yüzde 15’e Varan Gelir Kayıplarına Uğradı”

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, YEKDEM kapsamındaki rüzgar santrallerinden bazılarının, yüzde 15’e varan gelir kayıplarına uğradıklarını belirtti. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven,