Kendi Depolama Sistemine Sahip Güneş Paneli Geliştirildi

Kendi Depolama Sistemine Sahip Güneş Paneli Geliştirildi

bataryalı panelGüneşten elektrik elde etmek gün geçtikçe daha da ucuz ve çevreci bir hal alıyor, ancak halen çözülmesi gereken önemli bir sorun var. Güneş battıktan sonra üretim yapılamadığı için, şebekeye gece sağlanacak enerjinin gündüz saatlerinden depolanması gerekiyor. Bu da güneş santrallerine batarya üniteleri kurulmasını gerektiriyor.

Bu türden bir depolama santrali kurmak hiç ucuz bir çözüm değil. Halen bir kaç ülkede benzer tesisler deneme aşamasındalar ve kuruluş maliyetleri çok yüksek. Ohio Devlet Üniversitesi’nde çalışan uzmanlar tarafından geliştirilen yeni bir tür güneş paneli, bu sorunları kökünden çözmeye aday. Zira bu ürün, aynı zamanda bir batarya olarak çalışıyor.

Bu yeni tasarım üç katmanlı bir yapıya sahip, en üstte demir oksit temelli bir panel var. Bu güneş modülleri silikon kökenli olanlar kadar verimli olmasalar da, son derece ucuz ve dayanıklılar. En alt katmanda lityum-metal anot bulunuyor. Ortada ise oksijen/hava elektrodu var. Bu katmanlar bir elektrolit tabakasıyla birbirlerine bağlanıyorlar.

solar panel mesh   Nefes Alan Güneş Paneli Yapıldı!

Güneş panelinin mikroskop altındaki görüntüsü.

Bu yapıda güneş panele vurduğu zaman üretilen elektrik doğrudan panelin kendi içinde depolanıyor. Üretilen akım lityum katmana depolanıyor. Daha sonra bataryadan elektrik çekildikçe havadan oksijen alınarak lityum katmanda lityum peroksit ve elektrik üretilmiş oluyor. Yeniden şarj edilmeye başlandığında ise oksijen tekrar atmosfere geri salınıyor ve lityum peroksit yeniden lityuma dönüşüyor. Yani bir anlamda bataryanın nefes alıp verdiği söylenebilir.

Bu yeni paneli tasarlayan Yiying Wu ve ekibi, yaptıkları tasarımın üretilmeye neredeyse hazır olduğunu ifade ediyorlar. Halen bu teknolojinin patentini almak için çalışmalar yapıyorlar, sonrasında ise bir üretici ile anlaşacaklar. Bu yeni panellerin güneş enerjisinden elektrik üretiminin maliyetini hayli düşürmesi bekleniyor. Işık olmadığı zaman da şebekeyi besleyebilecek yapıda olmaları, tüketiciler için ciddi bir tercih sebebi olacaktır.

Çeviri haber: technopat.net

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Enerji Verimliliği 0 Comments

“Enerji Verimli Binalar ve Kentsel Yerleşim Alanlarının İnşası Önemli”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Enerji verimli binaların ve kentsel yerleşim alanlarının planlanması ve inşası önemli bir hale gelmiştir.” Enerji verimli binalar ve kentsel alanların yaygınlaştırılması gelecek açısından

HABERLER

‘İstanbul’, Otomasyon Fuarı’nda Sergilendi

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan ve elektrikle çalışan geleceğin otomobili İstanbul, Otomasyon Fuarı’nda teknoloji meraklıları ile buluştu. Elektrikli araçlar geleceğin ulaşım aracı olacaksa, bunda genç bilim insanlarının da çok

HABERLER 0 Comments

Batarya Teknolojisinde Önemli Gelişme

Araştırmacılar yaptıkları çalışmayla aracın menzilini ve hızlı şarj olma teknolojisini geliştirecek iki önemli elektrikli araç bileşenini bir araya getirmenin yolunu buldular. Konvansiyonel araç üreticilerinin de elektrikli araç pazarına yönelmesiyle, elektrikli