Kendi Depolama Sistemine Sahip Güneş Paneli Geliştirildi

Kendi Depolama Sistemine Sahip Güneş Paneli Geliştirildi

bataryalı panelGüneşten elektrik elde etmek gün geçtikçe daha da ucuz ve çevreci bir hal alıyor, ancak halen çözülmesi gereken önemli bir sorun var. Güneş battıktan sonra üretim yapılamadığı için, şebekeye gece sağlanacak enerjinin gündüz saatlerinden depolanması gerekiyor. Bu da güneş santrallerine batarya üniteleri kurulmasını gerektiriyor.

Bu türden bir depolama santrali kurmak hiç ucuz bir çözüm değil. Halen bir kaç ülkede benzer tesisler deneme aşamasındalar ve kuruluş maliyetleri çok yüksek. Ohio Devlet Üniversitesi’nde çalışan uzmanlar tarafından geliştirilen yeni bir tür güneş paneli, bu sorunları kökünden çözmeye aday. Zira bu ürün, aynı zamanda bir batarya olarak çalışıyor.

Bu yeni tasarım üç katmanlı bir yapıya sahip, en üstte demir oksit temelli bir panel var. Bu güneş modülleri silikon kökenli olanlar kadar verimli olmasalar da, son derece ucuz ve dayanıklılar. En alt katmanda lityum-metal anot bulunuyor. Ortada ise oksijen/hava elektrodu var. Bu katmanlar bir elektrolit tabakasıyla birbirlerine bağlanıyorlar.

solar panel mesh   Nefes Alan Güneş Paneli Yapıldı!

Güneş panelinin mikroskop altındaki görüntüsü.

Bu yapıda güneş panele vurduğu zaman üretilen elektrik doğrudan panelin kendi içinde depolanıyor. Üretilen akım lityum katmana depolanıyor. Daha sonra bataryadan elektrik çekildikçe havadan oksijen alınarak lityum katmanda lityum peroksit ve elektrik üretilmiş oluyor. Yeniden şarj edilmeye başlandığında ise oksijen tekrar atmosfere geri salınıyor ve lityum peroksit yeniden lityuma dönüşüyor. Yani bir anlamda bataryanın nefes alıp verdiği söylenebilir.

Bu yeni paneli tasarlayan Yiying Wu ve ekibi, yaptıkları tasarımın üretilmeye neredeyse hazır olduğunu ifade ediyorlar. Halen bu teknolojinin patentini almak için çalışmalar yapıyorlar, sonrasında ise bir üretici ile anlaşacaklar. Bu yeni panellerin güneş enerjisinden elektrik üretiminin maliyetini hayli düşürmesi bekleniyor. Işık olmadığı zaman da şebekeyi besleyebilecek yapıda olmaları, tüketiciler için ciddi bir tercih sebebi olacaktır.

Çeviri haber: technopat.net

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

İngiltere’den Karbon Emisyonu Azaltımıyla İlgili Önemli Taahhüd

İngiltere iklim değişikliğiyle mücadele konusunda iddialı bir hedef belirleyerek, 2032’ye kadar karbon emisyonlarında yüzde 57 oranında kesinti yapmayı taahhüt etti. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü resmi sitesinden alınan verilere göre, küresel

HABERLER

Atıksu Tesisleri Yeni Alternatif Enerji Kaynağımız

Haberortak.com Röportajıdır. Artaş Endüstriyel; evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisleri, proses ve içme suyu arıtma tesisleri ve biyogaz tesisleri kuruyor. Birçok işletme tarafından hala gereksiz bir maliyet yükü olarak görülen

HABERLER 0 Comments

Elektrikli Arabanın Artıları Eksileri

Petrol fiyatlarının yüksek olması, insanları hep daha ucuz bir enerji kaynağı bir arayışına sokmuştur. Özellikle petrol, araçların yakıtı olarak kullanıldığında oldukça cep yakıcı ve çevreye zarar verici oluyor. Uzun bir