Kendi Biyogazı’nı Kendi Üreten Mühendis Çiftçi Destek Bekliyor

Bartın’da yaşayan makine mühendisi Faruk Papila, elektrik ve suyu olmayan metruk binada, mum ışığında kurduğu biyogaz sistemini ilgisizlik nedeniyle kapatmak zorunda kaldı.

ae_biyoenerji_bartin_papilaTürkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesi’nde çalışan Makine Mühendisi Faruk Papila, 2006 yılında Gölbucağı Mahallesi’ndeki eski tavuk çiftliğinde boş zamanlarını değerlendirmek için biyogaz sistemi kurmaya karar verdi. İlk olarak kendisine ait bir arazideki binada ”Papila 1” ve ”Papila 2” adını verdiği biyogaz sistemi kuran Papila, burada hayvan dışkısından gaz üretmeyi başararak, ısınma ve aydınlatmada kullanılmak üzere gazı depolamaya başladı. Papila, aradan geçen süre içerisinde çalışmalarının ilgi görmemesi nedeniyle kurduğu biyogaz sistemini kapatmak zorunda kaldı.

”Mum ışığında bu sistemi yaptım”

Papila, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede biyogazın yaygınlaştırılması için kendi imkanlarıyla Ar-Ge çalışması yaptığını ve başarılı olduğunu ifade etti.

Sistemle 10 büyükbaş hayvanı olan bir kişinin, günde 20 metreküp gaz üretebileceğini, bunun yanında tarımda verimi arttıran zenginleştirilmiş organik sıvı gübre üretimine de imkan sağlandığını ifade eden Papila, şöyle konuştu:
”Hayvan üreticileri, hayvan dışkısını gübre amacıyla tarlaya atıyor. Ancak bu dışkı yağmur yağmazsa bitki köküne inemiyor. Özellikle yazın, bu dışkının hiçbir faydası olmuyor. Biyogaz sisteminin içine hayvan dışkısını atarken, aynı oranda da su ekliyoruz. Sistem, dışkının asidini ve gazını alıyor. Gazı, sistemin içinden alıp depolarken, zenginleştirilmiş organik sıvı dediğimiz gübre de dışarıya atılıyor. Ürettiğimiz gazı ister ısınmada, ister aydınlatmada istediğimiz şekilde kullanırken, gübreyi de tarımsal ürünlerin verimi için kullanabiliyoruz.”

Papila, Türkiye’de biyogaz tesislerinin çoğalmasıyla üreticilerin gaza para vermeyeceğini dile getirerek, üreticilerin tarlasında organik sıvı gübre kullanarak verimini arttırabileceğini kaydetti.

Türkiye’de bu tür tesislerin artması gerektiğini anlatan Papila, ”Yolum, suyum, elektriğim ve param yoktu. İki çocuğum üniversitede okuyordu. Zor şartlarda, gece gündüz evimden buraya gelerek mum ışığında bu sistemi yaptım” dedi.

”İnsan dışkısını da değerlendirmeliyiz”

Hayvan dışkısının yanı sıra 20 dönümlük bir alana ektiği silajlık mısırların sap ve yapraklarını da bir depoda bekletip hayvansal ve bitkisel atıkları birlikte kullanarak gaz ürettiğini aktaran Papila, insan dışkısının da biyogaz üretimi için değerlendirilebileceğini belirtti.
İnsan gübresinin hayvan gübresine oranla daha değerli olduğuna dikkati çeken Papila, ”Çünkü her şey yiyoruz. Biyogaz üretimi için ister sıvı, ister katı olsun hayvan dışkısından daha değerli olan insan dışkısını da değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

”Benim gücüm buraya kadar”

Papila, Bartın’da bilime ve bilimsel çalışmaya önem verilmediği için bu çalışmayı sonlandırmak zorunda kaldığını savunarak, şunları kaydetti:
”Bu tesiste artık gaz yanmayacak. Ama 6 yıllık emeğimin bana son derece faydası oldu. En azından ülkemde bir farkındalık ortaya çıkarmış oldu. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’ne de konu olan tesiste ürettiğim gazı son kez yakıyorum. Çalışmalarım, gerekli ilgiyi görmedi. Bu sistem geliştirilip yaygınlaştırılabilirdi. Ama benim gücüm buraya kadar” diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

RENSEF Fuarında “Tarımda Temiz Enerji Destekleri” TKDK Tarafından Açıklanacak

Antalya RENSEF 4. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı, bu sene ülkemiz için hayati önem taşıyan tarım konusunda çok önemli bir oturuma ev sahipliği yapacak. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme

HABERLER

Borusan EnBW’ye “Yeşil Elektrik” Sertifikası

Borusan EnBW Enerji, Alman TÜV NORD GMBH şirketinin “Yeşil Elektrik” sertifikasını alan ilk Türk enerji şirketi oldu. Portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan Borusan EnBW Enerji “Yeşil Elektrik” sertifikası alan

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla’dan Hisse Satışı

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak. Elektrikli araç üretimi günümüz için lüks gibi görünse de uzun vadede elektrikli araç