Kayseri’nin Yemek Artıkları Biyogaza Dönüşüyor

Kayseri’nin Yemek Artıkları Biyogaza Dönüşüyor

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak 2002 yılından itibaren düzenli ve belli bir proje ile evsel ve işyeri atıklarını topladıklarını, kâğıt, metal ve cam olarak başlatılan atık toplama çalışmasında büyük başarı elde ettiklerini belirtti.

ae_biyoenerji_kayseri_yemek_artigiBelediye olarak kullanılmış yemeklik yağ, araba lastiği, elektronik atıklar ile pil toplama çalışmasını devam ettirdiklerini hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, yeni bir çalışma ile hem yemek artıklarını toplayacaklarını hem de bundan enerji elde ederek ekonomiye büyük katkı sağlayacaklarını bildirdi.

Erciyes Üniversitesi Çevre Bölüm Başkanlığınca ortak yürütülen çalışma ile biyogaz üreteceklerini belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi. “Melikgazi Belediyesi çevre ve doğa dostu bir belediyedir. Bu her fırsatta belgelemekte ve ispatlamaktadır. Nitekim 2002 yılından itibaren düzenli bir şekilde cam, kağıt ve metal toplamaktadır. Ayrıştırılmış çöp toplama tesisi inşa etmiş ve ilgili Bakanlıkça örnek gösterilmektedir. Belediye olarak bununla kalmadık. Pil, eski oto lastikleri, kullanılmış yağ toplamaya başladık. Bunu ilçenin tüm semtlerinde başarılı bir şekilde devam ediyoruz. Şimdi de Erciyes Üniversitesi ile ortak bir çalışma ile okul, fabrika, lokantalardan yemek artıkları toplayacağız. Bunun için özel araç imal edildi. Yemek toplama aracı ile toplanan yemekler biyogaz tesislerinde belli bir kimyasal çalışma neticesinde biyogaz elde edilecek. Sonuçta ekonomiye büyük katkı sağlanacak. Elde edilen biyogaz yine ısınmada ve mutfaklarda doğalgaz olarak kullanılacaktır” Başkan Büyükkılıç, bu uygulama ile yemek artıklarının değerlendirileceğini hem de enerji üretimi ile ekonomiye katı sağlanacağını sözlerine ekledi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Avrupa’ya Satıyoruz, Türkiye’de Belediyeleri İkna Edemedik”

13 Kasım 2012 tarihli Vatan gazetesinde Elif Ergu’nun yapmış olduğu röportaj ilgimizi çekti, sizinle paylaşmak istedik. Yazı, Avrupa’nın çevre teknolojileri vizyonu ile bizimki arasındaki farkı göstermek açısından hayli çarpıcı… ”

HABERLER

“Enerji Verimliliğiyle Yıllık 15 Milyar Tasarruf Sağlayacağız”

Bakan Yıldız: “Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda her sektörde yapılan enerji verimliliği çalışmaları sonucunda yıllık yaklaşık 15 Milyar TL tasarruf sağlayabileceğiz.”  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Verimliliğinde

HABERLER

Amerikan Donanması’nda 4,400 m2’lik Solar Termal Kurulumu

Amerikalı solar termal sistem üreticisi SunMaxx Solar, geçtiğimiz günlerde Birleşik Devletler Beaufort Deniz Kuvvetleri Hava Üssü  Spor Salonu ve Çok Katlı Fitness Merkezi’nde kurulumunu gerçekleştirdiği yeni solar termal sistem kurulumunu