Kayseride’ki Solar Parkta Prysmian Group Türkiye Kabloları Kullanıldı

Kayseride’ki Solar Parkta Prysmian Group Türkiye Kabloları Kullanıldı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak olan, Türkiye’nin en büyük solar parkında kullanılan kablolar, Prysmian Group Türkiye tarafından tedarik ediliyor.

PyrismanUluslararası güneş endüstrisi kuruluşları Türkiye’deki projelerde yer almak üzere çalışmalar gerçekleştiriyor. Güneş enerjisi pazarı bu açıdan çok farklı sektörleri bir araya getiren ana sektörlerden biri olmaya aday görünüyor.

Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor. Türkiye’nin enerji verimliliği dalında öncü ve sayılı firmalarından Efektif Endüstriyel Enerji A.Ş.’nin projelendirmesi ve kuruculuğu (EPC’liği) altında, 320 bin metrekarelik alanda hayata geçirilerek, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji tüketiminin yüzde 10’unu karşılayacak 18 MWp büyüklüğündeki Türkiye’nin en büyük solar parkı, Seferoğlu Elektrik A.Ş.’nin, yenilenebilir enerji alanında yatırımlarından bir yenisi oldu.

Proje, Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde aynı lokasyonda, 18 MWp büyüklüğü ile Türkiye’de devreye alınmış en büyük güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Proje, 7 MWp’i Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ve 11 MWp’i Seferoğlu Elektrik A.Ş. mülkiyetinde olmak üzere, iki parçadan oluşuyor. Projenin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 7 MWp büyüklüğündeki ilk ayağının açılışı, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi. Prysmian Group Türkiye’nin de fotovoltaik (PV) kabloları ile birlikte, kontakt ve konnektörlerini de temin edeceği, minimum 25 yıl ömrü bulunan 18 MWp’lik tesis sayesinde, yılda yaklaşık 25.000 megawatt/saat enerji tasarrufu yapılırken; yıllık 36.665 agaci kurtarması ve 12,833 tonluk karbondioksit salınımının önüne geçilerek, ekolojik sisteme katkıda bulunulması hedefleniyor.

Proje kapsamında devreye girecek olan santralin toplam maliyetinin, 6 ila 7 yıl arasında geri kazanılması öngörülüyor. “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonu kapsamında ülke çapında önemli projelerde yer alan Prysmian Group Türkiye, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi’ne, Almanya’da üretimi tamamlanan 160 kilometre uzunluğundaki kabloları, santralin ihtiyacı doğrultusunda, parça parça tedarik ediyor.

“Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz “

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Prysmian OEM&Özel Kablolar Satış Direktörü İlhan Öztürk, “Prysmian Group güneş enerjisi sektöründe tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’deki projelerde de, güvenilir ve uzun ömürlü ürünleri ve çözümleri ile projelerin tercih edilen lider markası olma özelliğini koruyor. Bu sektörde, diğer ülkelerdeki tecrübemizi iş yaptığımız partner firmalarımız ile paylaşarak, onların da işlerine değer katmak için tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz. Ülkemizde gelişmekte olan bu ve bunun gibi sektörlerin en başından itibaren altyapısının sağlam olması, daha sonra yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmesi açısından en önemli faktördür. Prysmian ürünleri daha önce uzun yıllar kullanılmış, kullanım sonrası performansları test edilmiş ve onaylanmış ürünlerdir. Yapmış olduğumuz bu testler bize ürünlerimizin TÜV şartlarının çok üzerinde performans verdiğini ve dolayısıyla ömrünün de istenilenin çok üzerinde olduğunu göstermiştir. Biz, güneş enerjisi için sunduğumuz kablo çözümlerini sadece TÜV ile sınırlamayıp, ayrıca daha da zorlayıcı olması amacı ile VDE uygunluğu ile de sertifikalandırıyoruz. Böylelikle hem sertifikasyon, hem de gerçek saha şartlarında test edilmiş ürünler ve gerekse geçmiş tecrübelerimizle müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ederken, ayrıca rakiplerimize göre her anlamda farklılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Solar enerji teknolojisi konusunda uzman olan Prysmian Group, bugüne kadar dünya çapında birçok prestijli solar projesine de imza atmayı sürdürüyor. Prysmian Group, yenilenebilir enerji alanında lider olduğu Almanya’da solar enerji teknolojisine uygun gerçekleştirdiği üretimleriyle grup içinde ön plana çıkıyor. Bu projelerden bazıları ise şunlar: Budweis, Çek Cumhuriyeti (Kurulu enerji: 3426kWp), Fuente Alamo, İspanya (Kurulu enerji: 5400 kWp) Vilgertshofen, Almanya (Kurulu enerji: 4358 kWp) ve Weeze, Almanya (Kurulu enerji: 14026kWp).

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Sürdürülebilirlik 0 Comments

“Enerji Sistemi Müthiş Bir Dönüşüme Uğrayacak”

SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya: “Gelişmiş ülkelerde küresel iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi bir inisiyatif var. Gelişmekte olan ülkeler ise, bu durumdan en çok etkilenen ülkeler konumunda yer alıyor.

HABERLER

“Güneşten Ormanlar” Projesi

Ege Orman Vakfı’nın İZKA’dan destek alarak hayata geçirdiği “Güneşten Ormanlar” projesi kapsamında 500 kilowatlık Güneş Enerji Sistemi’nin kurulum çalışmaları tamamlandı.  Menderes-Oğlananası’nda kiralanan arazide kurulan sistemle güneş enerjisinden üretilen elektrikten gelen

HABERLER 0 Comments

“Enerji Tasarrufu Ülke Ekonomisi İçin Büyük Önem Taşıyor”

Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu: “Enerji tasarrufu sadece aile bütçesi için değil, ülke ekonomisi için de çok büyük önem taşıyor” Enerji Tasarrufu Haftası başladı. Enerji tasarrufu Türkiye’nin enerji konusundaki en