Kayseri Mimar Sinan OSB’de Mobilyaların Enerjisi Güneşten

Kayseri Mimar Sinan OSB’de Mobilyaların Enerjisi Güneşten

Kayseri Serbest Bölge’de mobilya üretimi yapan bir fabrika 1 milyon 200 bin Euroluk yatırımla fabrikanın çatısına güneş kolektörleri yerleştirdi.

mobilya-fabrikasi-elektrik-ihtiyacini-gunesten-karsiliyor-331468Firma, bu sayede elektrik ihtiyacının yüzde 40’lık bölümünü güneşten karşılayacak. En az 25 yıllık ömrü olan güneş kolektörlerinin yatırımı bedelini firma 7 yılda amorti edecek. Türkiye’de 1 megavatlık yatırım boyutunda ilk olan güneş enerjisinden elektrik üretiminde kullanılan malzemeler ise Alman şirketi ile Türk iş adamının birlikte kurduğu Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada üretildi.

Alman ortaklığıyla Türkiye’de kurulan B&W Enerji Türkiye’nin Türk ortağı Mehmet Eresin ve Türkiye’de 1 megavatlık enerji üretecek sistemin kurulduğu Gürkan Ofis Mobilyaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlgü, sistemin devreye alınmasından dolayı ortak basın toplantısı yaptı.

B&W Enerji Türkiye ortağı Mehmet Eresin, yaptıkları anlaşma gereği, Gürkan Ofis Mobilyalarının Serbest Bölge’deki fabrikasının çatısına daha önce 500 kilovatlık bir sistem kurduklarını belirterek, bunu 1 megavata çıkarttıklarını açıkladı. Fabrikadan gelen talep üzerine bu çalışmanın yapıldığını anlatan Eresin, “Fabrika çatısına 250’şer vatlık panellerden 4 bin 40 adet yerleştirdik. Kayseri’deki enerji verimliliği 1500-1550 saat olmasına rağmen, kurduğumuz tesis 1700-1750 saat arasında verimlilik sağlıyor. Gürkan Mobilya, kullandığı enerjinin yüzde 40’ını, kurduğumuz güneş enerjisi sistemi sayesinde güneşten karşılayacak. Önemli tasarruf sağlayacak. Panellerin ömrü ise en az 25 yıldır.” dedi.

Gürkan Ofis Mobilyaları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlgü, Almanya’da güneş enerjisinin nasıl değerlendirildiği konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip olduğunu anlatarak, Allah’ın lütfu olan güneşin imkanlarından faydalanarak ülkemizin enerji nedeniyle oluşan cari açağının kapatılması gerektiğini belirtti.

İlgü, ‘B&W Enerji şirketine teşekkür ederek, “Yapılan yatırım 5-6 aylık gibi çok kısa zamanda tamamlandı. Bu süre çok önemlidir. Bundan dolayı ayrıca bir keyif ve yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’de ilk olmanın gururunu yaşıyoruz. Bütün sanayici arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Güneş ve rüzgardan elde edilen yenilenebilir enerji hem maliyet hem de çevre açısından güzel bir enerji. Bütün ülkemizde güneş ve rüzgar enerjisinin yaygınlaşmasını istiyoruz. Biz bu konunun sadece ekonomik boyutuna bakmıyoruz, çevre boyutuna da bakıyoruz. Firmamız adına böyle bir mutluluğu da yaşıyoruz. Güneş enerjisi sistemimiz sayesinde üretimde kullandığımız enerjinin yüzde 40’ını karşılayabileceğiz. Lisanssız 1 megavata kadar enerji üretim hakkımız vardı ve biz bunu kullandık. İleride belki de daha da fazlalaştıracağız. Bizim yıllık elektrik enerjisi tüketiminin 7 milyon kilovat. Bunun önemli bir miktarını güneşten karşılayacağız. 7 yıl içinde yatırım miktarının kendisini amorti edeceğini biliyoruz.” diye konuştu.

Mehmet İlgü, dünyaya açılan ve ihracat yapan firmaların, çevreci olmanın yanı sıra maliyetleri en aza indirme noktasında bu yatırım önemli olduğunu ve rekabette firmanın elini güçlendireceğine dikkat çekti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

‘Jeotermal Enerji Alaşehir’ Projesine AB’den 147 bin Euroluk Destek

Alaşehir Belediyesi öncülüğünde 5 kurum işbirliğiyle hazırlanan ‘Jeotermal Enerji Alaşehir’ Projesi AB’den 147 bin Euroluk destek almaya hak kazandı. Jeotermal enerji Türkiye’nin gündemine daha çok gelmeye başladı. Bu doğrultuda Alaşehir’de

Jeotermal enerji 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Konusu Stratejik Önemdedir”

Anadolu Ajansı Finans Haberleri Müdür Yardımcısı Hasan Arslan: “Bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için yenilenebilir enerji konusu stratejik önemdedir. Bu noktada da bu konunun halka en doğru şekilde aktarımı

HABERLER 0 Comments

İncirliova Belediyesi Güneş Enerjisinden Elektrik Üretecek

İncirliova Belediyesi kendi elektriğini kendi üretecek. Aydın İncirliova Belediyesi tarafından hazırlanan ve GEKA tarafından hibe destek almaya hak kazanan proje kapsamında İncirliova Belediyesi kendi elektriğini kendi üretecek. Projenin tanıtımı için