Kayseri Artık Rüzgar Enerjisi Yatırımları ile Öne Çıkacak

Kayseri Artık Rüzgar Enerjisi Yatırımları ile Öne Çıkacak

Doğal güzelliği ile olduğu kadar doğal kaynakları ile dikkat çeken Kayseri’nin Yahyalı ilçesi, yenilenebilir enerji yatırımlarının da merkezi oldu. İlçeye 36 rüzgar gülünden oluşan İç Anadolu Bölgesi’nin ilk rüzgar santrali kuruldu. İlk yatırımı yapan Aksu Enerji isimli firma, Avlağa, Dikmen, Karaköy, Sazak ve Taşhan köylerine 72 megawatt gücünde rüzgar santralini faaliyeti geçirdi.

ae_ruzgar_enerjisi_kayseri_yatirimFirma yapılan yatırımla 400 bin kişinin ihtiyacını karşılayabilecek şekilde ayda 19.5 milyon kilowat saat elektrik üretecek. İlçeye benzeri yatırım için 3 firma daha sırada bekliyor.

Yahyalı Belediye Başkanı Mehmet Araç, Avlağa, Dikmen, Karaköy, Sazak ve Taşhan köylerinin bulunduğu bölgede, yenilenebilir enerji olarak rüzgar gülünden üretim için 295 megawatlık kurulu güç lisansı alındığını ifade etti. Araç, ilk yatırım ve beraberinde elektrik üretiminden sonra Yahyalı’nın artık rüzgar enerjisi merkezi olduğunu dile getirdi. Rüzgar ölçümleri sonucunda belirlenen bölgede 72 megavat gücünde 36 rüzgar gülünün yer aldığı bir santralin elektrik ürettiğini aktaran Araç, “223 megavat gücündeki santralinde kurulmasıyla birlikte bölgede 150’ye yakın rüzgar gülü olacak ve Yahyalı rüzgar enerjisi merkezi haline gelecek. Bu sayede ilçemizin doğal kaynağı dediğimiz rüzgarı da elektrik enerjisine dönüştürüldü. Ülke ekonomisine katkı sağladı. Şuan ilçemizde güneşten de elektrik enerjisi üretilmesine yönelik çalışmalar var. Kısa zamanda bu yatırımlarında olacağını biliyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mehmet Araç, yenilenebilir enerji yatırımları ile birlikte ilçede ciddi bir istihdam kapısı açıldığına da dikkat çekerek, bu yönde hazırlık yaptıklarını ve yenilenebilir enerji meslek yüksekokulu açılacağını belirtti. 97 bin metrekarelik arsa tahsisi yapıldığını hatırlatan Araç, “Bu arsayı Erciyes Üniversitesi bünyesine tahsis ettik. Meslek yüksekokulu enerji mühendisliği bünyesinde olacak ve öğretim görevlilerimiz burada inceleme yaptı. Okulla ilgili proje çalışması bitmek üzere. Derslikler ve sosyal konutlar inşa edilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile temas halindeyiz. Özkoyuncu ailesi bu okulun yapımı için büyük miktarda bize destek veriyor” dedi.

Mehmet Araç, bu yüksekokul sayesinde yenilenebilir enerji yatırımlarında istihdam edilecek ara eleman ihtiyacının karşılanacağını hatırlatarak, yine madenle ilgili bir bölümün daha olacağını ifade etti. Araç, ara eleman konusunda rüzgar gülü yatırımları sırasında büyük ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, yatırım yapan yabancı şirketin istihdam için bulamadığı ara elemanı 7 aylık döneminde Danimarka ve İspanya’dan gibi ülkelerden getirdiğini hatırlattı.

Yahyalı’nın rüzgar enerjisi açısından verimli bir bölge olduğuna dikkati çeken Başkan Araç, enerji santrallerinin kurulmasıyla birlikte ilçe ekonomisinde de hareketlilik yaşandığını vurguladı. Bu tür yatırımları her zaman desteklediklerini kaydeden Araç, kurulan santrallerin bölge istihdamına da katkı sağladığını belirtti.

Kaynak: CHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Niğde’de Okullara Güneş Enerjisi Sistemi

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 10 okulda güneş enerji sistemi kurularak, elektrik ihtiyaçlarının güneşten elde edilmesi sağlanacak. Proje Ahiler Kalkınma Ajansı da desteği ile gerçekleşiyor. Eğitim kurumlarının güneş enerji sistemlerinden

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Aksa Enerji’den Çocuklara Yönelik Resim Yarışması

Aksa Enerji tarafından, çocuklara çevre bilinci aşılamak amacıyla düzenlenen ‘‘enerji ve doğal kaynakların korunması’’ konulu resim yarışmasına başvurular devam ediyor. Aksa Enerji ve National Geographic Kids işbirliğiyle gerçekleştiren yarışmada büyük

HABERLER

Elektrikli Şarj İstasyonu Sektörü Umduğunu Bulamadı

Şarj istasyonu altyapısı kuran Better Place, elektrikli araçlar beklenen ilgiyi görmeyince kepenkleri indirdi. Böylece Renault ile Better Place arasındaki 5 yıllık işbirliği sona erdi. İki şirketin İsrail ve Danimarka’da 2016’ya