Kaya Gazı Ne Kadar Çevreci?

Kaya gazı için vaad edilen parlak gelecek çok ta emniyetli değil mi? Çıkartılması ile ilgili bazı sosyal ve çevresel endişelerin olduğu günümüzde, pek çok sorunun cevabı hala açık değil.

Bir kere bu hayli endüstriyel proses gerektiren bir enerji türü, ki bu da geleneksel gaz üretiminden daha fazla çevresel ayak izine neden olması demek. Daha fazla kuyu açılmasını gerektiren kaya gazı üretimi, bu kuyulardan gaz akışını sağlamak için aynı zamanda hidrolik kırılmalara da neden olmakta. İngilizcede fracturing adı verilen işlemle gaz içeren kaya katmanlarının içinde kırılmalar üretip gazı yeryüzüne çıkarmak için su basıncı kullanılıyor.

Yüksek basınçlı su, yer altı su kaynaklarının kirlenmemesi için çelik boruların içinden kilometrelerce aşağıya yerin altına doğru, gaz içeren katmanın içine enjekte ediliyor. Yaklaşık 90 gün sonra, kırılma süreci duruyor ve gaz küçük yüzey toplayıcılarının ve dağıtım ünitelerinin içine akmaya başlıyor.

Bu süreçlerin yerel halk, arazi kullanımı ve su kaynaklarına direkt olarak olumsuz etkileri olabiliyor. Çıkan gazın hava kirliliğine neden olması, yüzey ve yer altı sularına bulaşması gibi ciddi tehlikeler için de, oldukça sıkı önlemler almak gerekiyor. Üstelik Tdeprem kuşağındaki ülkelerde yer altı katmanlarında kırılmalar yaratmak hayli riskli olabilir.

Sera emisyonlarının üretim noktasında ve tüm gaz tedarik zinciri süresince minimize edilmesi gerektiği konusuna da değinmek gerekiyor. Kaya gazı üretimi için teknoloji ve know-how konusunda – hükümetlerin de zorlamasıyla- kamuoyunu rahatlatacak tedbir ve adımların uygulanması şart.

Bir diğer önemli nokta da %4 civarında seyreden kaçak metan emisyonları, ki bu değer kaya gazını çevreye karşı kömürden bile daha tehlikeli yapıyor. Kalifornia Üniversitesi’nden Paul Ekins “kaya gazı emisyonlarının % 3-9 arasında olması durumunda termik santral emisyon değerlerine eşit olacağını” bildiriyor. Ancak bu kaçak emisyonların oluşmaması tam anlamıyla sağlanabilirse, o zaman kaya gazı termik santrallerin yerine ciddi bir alternatif oluşturabilir.

Dolayısıyla, Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol’un da belirttiği gibi, kaya gazı operatörleri, gazın altın çağını görmek istiyorlarsa altın kurallar uygulamak durumundalar. Birol, ”Eğer bunu yapmazlarsa istenmeyen bir olay kaya gazının itibarını zedeleyebilir ve bütün geleceğini etkileyebilir. Onun için çok katı birtakım kriterlerin belirlenmesi ve hükümetlerin bunu çok katı bir şekilde uygulaması gerekiyor” diyor.

ABD kaya gazı, elektrik üretimine sızmaya başladığından bu yana, ABD elektrik üretiminde kömürün payı yüzde 50’den fazlaydı, 5 yıl içerisinde bu oran yüzde 30 civarına indi. Aslında Avrupa’da bunun etkileri büyük oldu, zira ABD elektrik üretim sisteminde önemli yeri olan kömür, Avrupa’ya ihracata kanalize edildi. Bu durum da geçtiğimiz sene ABD’nin daha az ama Avrupa’nın daha fazla kömür kullanmasına neden oldu.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Yönelik Düzenleme Getirildi

Elektrik dağıtım şirketleri 5 yılda yapacakları yatırımları 10 yılda tahsil edecek. Elektrik dağıtım şirketlerinin dolar kuru nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getirmeleri üzerine, yeni bir düzenleme getirildi. enerjienstitusu.com’un haberine göre, elektrik

YATIRIMCI

AB’nin 2014’teki Enerji Öncelikleri Belli Oldu

2014 yılının ilk yarısında Yunanistan’ın Başkanlığı ile AB kurumları tarafından ele alınacak öncelikli enerji konuları aşağıdaki gibidir. In this special briefing, leading energy journalist Hughes Belin takes a pick at

HABERLER

Gaziantep’te Türkiye’nin En Büyük Solar Otoparkı Kuruldu

Türkiye’nin en büyük solar otoparkı, GASKİ’nin 25 Aralık İşletmeler Tesisi’nde kuruldu. Türkiye’de otopark çatılarına güneş enerjisi sistemi kurulması giderek yaygınlaşıyor. Gerçekte bu projeleri yerel çapta yenilenebilir enerji hamleleri olarak görmek