Kasisten Elektrik Üretildi

Kasisten Elektrik Üretildi

Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini cereyan enerjisine çeviren sistem meydana getirdi.

Dünyadaki alternatif enerji arayışlarına Türk mühendislerden de önemli destek geliyor. Türk mühendisleri bu konuda önemli bir başarıya imza attı.

Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini cereyan enerjisine çeviren sistem geliştirdi. Marmara Üniversitesi Biyolojik Denetim Projeleri Birimince desteklenen “Hız Kesicilerden Cereyan Imalat Projesi” alanında hız kesici kasis, bağlantı rakoru, hidrolik hortum, çekvalf, hidrolik motor, redüktör ve cereyan motoru faydalanılarak mekanik enerjiyi elektriğe çeviren sistem tasarlandı.

Yağın basınç altındaki hareketinden yararlanılarak geliştirilen sistem üstünde yapılmış olan testlerde, tek ton ağırlığında ve saatte 5 km süratle giden tek otomobilin hız kesiciye uyguladığı basınç neticesi 15 volt, 200 miliamper ve 3 watlık elektriksel büyüklük elde edildiği belirlendi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Malatya’da Güneş Enerjisi Yatırımına Hibe Desteği

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi: “Hibe sözleşmesi imzalanan projelerden 2 adedi tebliğ kapsamındaki konularda kullanılmak üzere elektrik üretimine yönelik alternatif kaynaklı güneş enerjisi yatırımı, 4 adedi

HABERLER

İzaydaş Biyogaz ve Rüzgar Enerjisi ile 75 Bin Kişinin Enerjisini Karşılıyor

İZAYDAŞ, geçen yıl atık yakma, çöp gazı, biyogaz ve rüzgar tesisinden 70-75 bin kişinin yıllık evsel ihtiyacı karşılayacak kadar elektrik üretti. Türkiye’nin ilk atık yakma ve değerlendirme tesisi özelliği taşıyan

HABERLER

Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 22 Takım Katılıyor

Mayıs ayında Hollanda’nın Rotterdam kentinde 30’uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa’ya, on yıldır yarışmaya katılım gösteren Türkiye’den, geleceğin mühendis ve bilim insanlarından oluşan 22 takım katılıyor. Türkiye enerji ihtiyacının belirli bölümünü

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply