Kasisten Elektrik Üretildi

Kasisten Elektrik Üretildi

Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini cereyan enerjisine çeviren sistem meydana getirdi.

Dünyadaki alternatif enerji arayışlarına Türk mühendislerden de önemli destek geliyor. Türk mühendisleri bu konuda önemli bir başarıya imza attı.

Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini cereyan enerjisine çeviren sistem geliştirdi. Marmara Üniversitesi Biyolojik Denetim Projeleri Birimince desteklenen “Hız Kesicilerden Cereyan Imalat Projesi” alanında hız kesici kasis, bağlantı rakoru, hidrolik hortum, çekvalf, hidrolik motor, redüktör ve cereyan motoru faydalanılarak mekanik enerjiyi elektriğe çeviren sistem tasarlandı.

Yağın basınç altındaki hareketinden yararlanılarak geliştirilen sistem üstünde yapılmış olan testlerde, tek ton ağırlığında ve saatte 5 km süratle giden tek otomobilin hız kesiciye uyguladığı basınç neticesi 15 volt, 200 miliamper ve 3 watlık elektriksel büyüklük elde edildiği belirlendi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Konusu Stratejik Önemdedir”

Anadolu Ajansı Finans Haberleri Müdür Yardımcısı Hasan Arslan: “Bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için yenilenebilir enerji konusu stratejik önemdedir. Bu noktada da bu konunun halka en doğru şekilde aktarımı

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar Enerjisinde General Electric ve GÜRİŞ’ten Dev İşbirliği

GE’nin yeni geliştirdiği yüksek üretim sağlayan 2.75-120 akıllı rüzgar türbini Türkiye’de ilk kez GÜRİŞ’in Afyon’daki Dinar Rüzgar Enerji Santrali’nde kullanılacak. GE’nin 31 adet 2.75-120 akıllı rüzgar türbini, Dinar Rüzgar Santrali’nin

RÖPORTAJLAR 0 Comments

“Dengesizlik Grubu Oluşturma Önemli Bir İş Kolu Olarak Ortaya Çıkabilir”

23 Mart günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin ardından 29 Nisan günü çıkan YEKDEM Yönetmeliği derken, güneş ve rüzgar yatırımcıları açısından hayli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply