Kars’ta Biyogaz Santrali Kuruluyor

Kars’ta Biyogaz Santrali Kuruluyor

Kars’ta, hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretimi için biyogaz santrali kurulacak.

kars-biyogaz-santrali-2398238983923-505x284

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, fakültede düzenlediği basın toplantısında, Selim ilçesine biyogaz santrali kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Söz konusu çalışma için proje hazırladıklarını anlatan Bozkuş, “Almanya’dan bir firmayla iki yıl süren bir çalışma yaparak, proje hazırladık. 22 milyon avroya mal olacak projeyle Selim ilçesine biyogaz santrali kurulacağız” dedi.

“Kars Selim Biyogaz Santrali” adlı projeyi önemsediklerini ifade eden Bozkuş, “Selim ilçesine biyogaz santrali kurmak için çalışmalara başladık. Biyogaz tesisinde ham madde olarak hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretilecek” diye konuştu.

“Yeni bir tarım anlayışı gelecek”

Santralin Kars-Selim ilçe sınırları içerisinde kurulacağını anımsatan Bozkuş, yatırımcı şirketin santralin inşaatına bu yıl başlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Planlanan biyogaz tesisinin kurulum ve elektrik bağlantı detay çalışmaları yapıldı. Bu projenin tamamlanmasıyla benzeri Akyaka ve Arpaçay bölgesinde de kurulabilecek. Selim ovasına yeni bir tarım anlayışı getirecek. Yıllardır ağırlıklı olarak arpa, buğday yetiştirilen Selim ovasında artık Mısır silajı ve enerji bitkileri yetiştirilerek arazinin en verimli bir şekilde kullanımı sağlanacak ve üretici köylülerin gelir düzeyleri artacaktır. Tesisten elde edilen organik gübre, Selim ovasındaki tarlalarda kullanımı ürün verimini artıracaktır.”

Santralden elektrik üretilerek, ülkenin enerji ihtiyacına katkı sağlanacağına dikkati çeken Bozkuş, “Ham maddesi ülkemizden olan ve çevreyi koruyan yeni bir enerji üretimi gerçekleşmiş olacaktır. Elektrik üretimi sırasında oluşacak ısı enerjisiyle seralar kurularak domates ve benzeri sera bitkileri yetiştirilecek, yörede uzak yerlerden getirilen sera sebzeleri çok yakından karşılanarak daha ucuza vatandaşa sera sebzeleri sağlanmış olacaktır” dedi.

Santralin 18 ayda tamamlanmasını planladıklarını anlatan Bozkuş, “Tarım, hayvancılık, enerji ve sera faaliyetlerinde, dolaylı ve dolaysız olarak çok sayıda vatandaşa iş imkanı sağlayacaktır. Doğu Anadolu Bölgesi için yeni bir umut kapısı açılmış olacaktır. Bu proje Arpaçay, Akyaka, Iğdır ovalarında benzeri projelerin yapılmasına vesile olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

LED Aydınlatma Projesi, Bishope’s Palace House’a Uygulandı

Canadian§Portland Estates, Bishope’s Palace House’u LED aydınlatma ile yeniledi. Kingston kasabasında kuzey kesimde köprüye yakın nehir kenarında önemli bir konumda yer alıyor. 2007 yılına gelindiğinde, 1970‘lerde inşa edilen bina bir

HABERLER

Biyogaz Tesisi Kötü Kokuyu Giderecek

Ziraat Mühendisi Nebi Akıncı, Sandıklı’da oluşan kötü kokuya çözüm bulabilmek için Alman BİNOWA firmasıyla ortak bir çalışma yaptıklarını söyledi. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, tavuk çiftliklerinden kötü koku yayıldığı iddiası üzerine ilçede

HABERLER

İran’ın En Büyük Rüzgar Santralinde İlk Etap Tamamlandı

İran, kuzeybatısındaki Qazvin bölgesinin Takestan şehrinde ülkenin en büyük rüzgar santralinin ilk etabını bugün (14.08.2014) devreye aldı. İlk etapta 20 MW kapasiteye sahip olacak olan santralin toplam kapasitesi 100 MW olacak.