Kars ve Ardahan’da Güneş Enerjisi Potansiyeli İzmir ve İstanbul’dan Yüksek

Kars ve Ardahan’da Güneş Enerjisi Potansiyeli İzmir ve İstanbul’dan Yüksek

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA), tarafından yapılan araştırmada, Kars ve Ardahan’daki güneş enerjisi potansiyelinin İzmir ve İstanbul’unkinden daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Serka arastirmaTürkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli tüm dünya tarafından biliniyor. Ama bölgesel olarak Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Akdeniz bölgesinde güneş enerjisi potansiyelinin batı ve kuzey bölgelerine göre daha yüksek olduğu göze çarpıyor.

www.haber7.com’un haberine göre, Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA), Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ın güneş, rüzgar, jeotermal ve biokütle enerji alanlarında araştırma yaptı.

Araştırmada, Kars ve Ardahan’daki güneş enerjisi potansiyelinin İzmir ve İstanbul’unkinden daha fazla olduğu ortaya çıktı.
Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten SERKA, dört ilin güneş, rüzgar, jeotermal ve biokütle enerji alanlarındaki potansiyellerini araştırdı.
Ajans uzmanlarınca hazırlanan ve kitap haline getirilen ”TRA2 Bölgesi Yeşil Enerji Kaynakları Sektör Raporu”na göre bölge illeri, çok önemli yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip.
Bölge illerindeki yeşil enerji potansiyelinin, yurt içi ve yurt dışındaki enerji kaynaklarıyla mukayese edildiği raporda, dört ilin özellikle güneş, jeotermal ve biokütle enerjisi açısından önemli potansiyele sahip olduğu ortaya çıktı.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Vatandaşın Algısını İyi Yönetmemiz En Önemli Husus Haline Geldi”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli: “Vatandaşın eskiden günlerce yaşadığı kesintileri artık iki, üç saat tahammül edemeyeceği bir algı oluşmaya başladı. Bu noktada bizim ne yaparsak yapalım,

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

EPDK’dan Ek Yatırım Taleplerine Kabul

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bazı perakende elektrik satış şirketlerinin 2015 yılı için ek yatırım taleplerini kabul etti. Türkiye’de elektrik piyasasının özelleştirilmesi sürecinde, şirketlerin de yatırım çalışmaları sürüyor. Enerji Piyasası

HABERLER

Yapı Kredi’nin 130 Milyon Doları Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’ne

Yapı Kredi, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde, 115 milyon avro ve 355 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı. Yapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre, banka,