“Karbondioksit Salımında Gelişmiş Ülkelerin Gerisindeyiz”

“Karbondioksit Salımında Gelişmiş Ülkelerin Gerisindeyiz”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, “Türkiye karbondioksit salımında Fransa, Almanya ve ABD gibi ülkelerin oldukça gerisinde. Türkiye, yeni enerji kaynaklarının üretimi ve kullanımı gibi yollarla karbon yoğunluğunu gelişmiş ülkeler seviyesine düşürecek potansiyele sahip” dedi. 

Prof.+Dr.+Gurkan+KumbarogluTürkiye’nin karbon yoğunluğu tartışılırken, bu konuda önemli çalışmalar da yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ECO işbirliğinde hayata geçirilen Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı Karabük Kültür Merkezi’nde başladı. Prof. Dr. Kumbaroğlu, konferansta, Türkiye’nin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) başına karbon yoğunluğunun günümüzde 480 gram seviyesinde olduğunu açıkladı.

Karbon yoğunluğu değerinin 1990 yılında da 470 gram seviyelerinde olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Değerleri incelediğimizde son 25 yıldır sabit seyreden bir yapı var gibi izlenime kapılabiliriz. Ancak, özellikle ekonominin geçirdiği yapısal değişim ve enerji kompozisyonu incelendiğinde aslında fiziksel olarak bir iyileşme olduğunu görebiliyoruz” dedi.

“Daha düşük seviyelere ulaşabilmek için potansiyelimiz var”

Kişi başı karbondioksit salımında Türkiye’nin gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kaldığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Bu seviyeleri incelediğimizde kardeş ülke Azerbaycan ile yakın bir çizgide olduğumuzu görüyoruz. Azerbaycan, özellikle Sovyet döneminden sonra geçirdiği yapısal değişimle karbon yoğunlukları konusunda hızlı bir iyileşme gösterdi. Elektrik üretiminde karbon yoğunluğunu son 25 yılda yarı yarıya düşürdü ve GSYH başına yoğunluğunu da beşte bir seviyesine indirdi. Gerek Türkiye’nin gerekse Azerbaycan’ın GSYH başına karbon yoğunlukları halen Fransa, Almanya, ABD gibi ülkelerin üzerinde. Burada temel hedefimiz, özellikle yenilenebilir enerji kaynakları, nükleer enerji ve enerji verimliliği gibi konularda atılacak adımlarla daha düşük bir yoğunluk rakamına ulaşabilmek olmalı. Ülkemizin bu değerlere ulaşabilmek noktasında potansiyeli var.”

25-27 Mart 2015 tarihleri arasında Safranbolu’da düzenlenen konferansta iklim değişikliğinin etkileri, etkilenebilirlik ve uyum gibi konular alanında uzman bilim insanları ve katılımcı devletlerin temsilcileri tarafından ele alınıyor. Konferansta ayrıca, bu yılın sonunda Paris’te kabul edilmesi öngörülen yeni küresel iklim anlaşması, bu anlaşma için BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi taraflarınca sunulacak olan ulusal katkılar ve çalışmalar da anlatılacak.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Genel

Risen Solar Technology Türkiye’de Yatırım Hazırlığında

Fizibilite çalışması yapmak üzere kente gelen Çin’deki enerji firmasının proje yöneticisi Yun Jia Yang, 2015’te Türkiye ve Çin arasında yapılacak ticari anlaşmalara bu yatırımı ekletmeyi hedefliyor. Türkiye’de güneş enerjisinde uluslararası

HABERLER

“Karbon Salınımı Azaltılarak, Ekonomik Büyüme Sağlanabilir”

Avrupa Komisyonu Politika Düzenleyicisi Dimitrios Zevgolis: “Karbon salınımı azalılarak, ekonomik büyüme sağlanabilir. AB bunun kanıtıdır.  AB kapsamında, son 20 yılda Kişi Başı Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) yüzde 44’lük artış

HABERLER

En Yüksek Teklif Van’a

Geçtiğimiz 3 gün boyunca yapılan ve bugün biten Güneş Enerjisi İhalelerinin 4, 5 ve 6. paketleri sonuçlarına göre, Van-Ağrı bölgesinde 45 MW için 2.960.000 TL/MW teklif veren Gün Güneş Enerjisi