“Karbondioksit Salımında Gelişmiş Ülkelerin Gerisindeyiz”

“Karbondioksit Salımında Gelişmiş Ülkelerin Gerisindeyiz”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, “Türkiye karbondioksit salımında Fransa, Almanya ve ABD gibi ülkelerin oldukça gerisinde. Türkiye, yeni enerji kaynaklarının üretimi ve kullanımı gibi yollarla karbon yoğunluğunu gelişmiş ülkeler seviyesine düşürecek potansiyele sahip” dedi. 

Prof.+Dr.+Gurkan+KumbarogluTürkiye’nin karbon yoğunluğu tartışılırken, bu konuda önemli çalışmalar da yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ECO işbirliğinde hayata geçirilen Safranbolu İklim Değişikliği Konferansı Karabük Kültür Merkezi’nde başladı. Prof. Dr. Kumbaroğlu, konferansta, Türkiye’nin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) başına karbon yoğunluğunun günümüzde 480 gram seviyesinde olduğunu açıkladı.

Karbon yoğunluğu değerinin 1990 yılında da 470 gram seviyelerinde olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Değerleri incelediğimizde son 25 yıldır sabit seyreden bir yapı var gibi izlenime kapılabiliriz. Ancak, özellikle ekonominin geçirdiği yapısal değişim ve enerji kompozisyonu incelendiğinde aslında fiziksel olarak bir iyileşme olduğunu görebiliyoruz” dedi.

“Daha düşük seviyelere ulaşabilmek için potansiyelimiz var”

Kişi başı karbondioksit salımında Türkiye’nin gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kaldığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Bu seviyeleri incelediğimizde kardeş ülke Azerbaycan ile yakın bir çizgide olduğumuzu görüyoruz. Azerbaycan, özellikle Sovyet döneminden sonra geçirdiği yapısal değişimle karbon yoğunlukları konusunda hızlı bir iyileşme gösterdi. Elektrik üretiminde karbon yoğunluğunu son 25 yılda yarı yarıya düşürdü ve GSYH başına yoğunluğunu da beşte bir seviyesine indirdi. Gerek Türkiye’nin gerekse Azerbaycan’ın GSYH başına karbon yoğunlukları halen Fransa, Almanya, ABD gibi ülkelerin üzerinde. Burada temel hedefimiz, özellikle yenilenebilir enerji kaynakları, nükleer enerji ve enerji verimliliği gibi konularda atılacak adımlarla daha düşük bir yoğunluk rakamına ulaşabilmek olmalı. Ülkemizin bu değerlere ulaşabilmek noktasında potansiyeli var.”

25-27 Mart 2015 tarihleri arasında Safranbolu’da düzenlenen konferansta iklim değişikliğinin etkileri, etkilenebilirlik ve uyum gibi konular alanında uzman bilim insanları ve katılımcı devletlerin temsilcileri tarafından ele alınıyor. Konferansta ayrıca, bu yılın sonunda Paris’te kabul edilmesi öngörülen yeni küresel iklim anlaşması, bu anlaşma için BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi taraflarınca sunulacak olan ulusal katkılar ve çalışmalar da anlatılacak.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Shell Eco-Marathon’a Türkiye Güçlü Bir Şekilde Katılıyor

Bu yıl Londra’da düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Avrupa’ya Türkiye’den 24 takım katılıyor. 28 ülkeden 229 takımın mücadele edeceği yarışmada Türkiye, en fazla takımla temsil edilen ikinci ülke olacak. Türkiye’de enerji

HABERLER

Upsolar ve Photon Enerji İşbirliği

Upsolar ve Photon Enerji İngiltere’de Belediye Projesi için işbirliği yaptı. Güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların çeşitli işbirliği çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede, güneş enerjisinin önümüzdeki yıllar için önünün daha

HABERLER

“Türkiye, Dünyanın En Hızlı Büyüyen Rüzgar Enerjisi Piyasası”

TÜREK 2012’de (Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi)  konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız , “Türkiye’nin büyüme hızından daha hızlı büyüyecek bir yenilenebilir enerji yapısı kurmak zorundayız. Artık, eylem zamanıdır. Bizim, daha fazla