“Karbon Salınımın Azaltımından Her Ülke Faydalanacak”

“Karbon Salınımın Azaltımından Her Ülke Faydalanacak”

Edinburgh Üniveristesi Öğretim Üyesi Dr. Gbenga Tbikunle: “Karbon salınımının azaltımından bütün ülkeler faydalanacak. Bu nedenle, ortak hareket etmek çok önemli. Bu açıdan, ABD’deki Kaliforniya Eyaleti’nin karbon salınımının azaltımı yönündeki çalışmaları örnek alınabilir.”

IMG_9543

İstanbul Karbon Zirvesi’nin ikinci günü de oturumlarla sürdü.”Karbon Salınımı Ticaret Yönetimi Bir Mikroyapısal Pazar Perspektifi” İsimli oturumda konuşan Edinburgh Üniversitesi İşletme Okulu Finans ve İklim Değişikliği Okutmanı Gbenga Tbikunle ise,  konferansta yaptığı konuşmada, iklim değişikliklerinin bütün ülkeleri etkilediğini belirterek, “Karbon salınımının azaltımından bütün ülkeler faydalanacak. Bu nedenle, ortak hareket etmek çok önemli. Bu açıdan, ABD’deki Kaliforniya Eyaleti’nin karbon salınımının azaltımı yönündeki çalışmaları örnek alınabilir. Türkiye’de bu yönde bir karar alınarak, hukuki yapısı doğru şekilde kurgulanmış bir karbon piyasası kurulması yönünde çalışmalar yapılmalı” dedi.

Yapısal olarak piyasaları değiştirmek için eylem planı uygulanmasının önemine dikkat çeken Tbikunle,  “Önemli olan, AB için kurulan karbondioksit azaltımı hedeflerini belirlenmesini  ve uygulanmasını sağlamak ve sonuçlarının diğer ülkelere ihracatının gerçekleştirmesine katkıda bulunmaktır. Bütün dünyada karbon azaltımı konusunda bir taahhüt oluşması gerekiyor.  Çünkü gelecek nesillerimizden söz ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Siyasi karar organları süreç dışına çıkarılmalı”

Bu doğrultuda, asıl konunun Avrupa Komisyonu ve  Avrupa Parlamentosu gibi tavandaki siyasi oluşumların süreç dışına çıkarılarak, bürokratik bir oluşumun yürürlüğe girmesini sağlamak olduğuna değinen Tbikunle, “ Piyasa mekanizması,  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki  FED gibi bir özerk kuruluşun inisyatifine bırakılmalıdır. Siyasetçiler karbon salınımı azaltımının gelecekte sağlayacağı istihdam potansiyeli yerine, bugünün istihdamına önem veriyor. Şirketlerin karbon  salınımın azaltımı stratejisinin bir parçası olmaya başladığı görülüyor. Çünkü, verimliliği artırmaya başladıklarına tanık oldular” şeklinde konuştu.

“Enerji sistemlerinde esneklik ön plana çıkmalı”

Konferansta konuşan Norwich İşletme Okulu İklim Değişikliği Okutmanı  Konstantinos Chalvatzis, enerji sistemlerinde her zaman geçerli olma durumu yerine, ihtiyaç duyulduğu anda yanıt verecek şekilde esneklik içeren bir düzenlenmenin ön plana çıktığını söyledi. Chalvatzis bu çerçevede, yenilikçiliğin var olan teknolojilerin farklı bir şekilde kullanımıyla da sağlanabileceğinin altını çizdi.

“Enerji depolama sistemleri önemli”

Chalvatzis piyasada bir depolama sisteminin olmasının gerekliliğine dikkat çekti. Depolama sistemleri içerisinde, enerjinin tahmin edilen fiyatlar içerisinde hareket etmesinin bekleniyor. Bu noktada, depolama sistemlerinde enerji fiyatları var olan ve muhtemel piyasa fiyatlarla karşılaştırılabiliyor. Enerji sektöründe arz talep dengesi için depolama sistemlerinin sürekli kullanılması gerekiyor” dedi.  Danimarka ve Helsinki örneklerini veren Chalvatzis, “Danimarka’da enerji piyasası çok büyük iniş ve çıkışlara sahip olan dalgalı bir mekanizmaya sahip. Bu açıdan, geniş depolama sistemleri kurulabiliyor. Danimarka’da enerji karlılığı da çok yüksek düzeyde gerçekleşiyor. Helsinki’de ise, enerji piyasası daha durgun bir niteliğe sahip. Piyasada karlılık oranı da daha düşük düzeyde gerçekleşiyor. Dolayısıyla, eneji depolama sistemleri de geniş çapta kurulamıyor”  şeklinde konuştu.

Enerji sistemlerinde rezervuarın da önemine değinen Chalvatzis şunları söyledi:  “Rezervuar sistemi ne kadar büyükse, karlılık da o oranda artıyor. Bu açıdan Danimarka piyasası, ani iniş ve çıkışları emebilme kapasitesine sahip olduğu için, büyük rezervuar sistemlerine de sahip bulunuyor. Bu açıdan Danimarka piyasası yatırımcılar için oldukça cazip.”

“Karbon piyasasında standart fazlalığı var”

Mavi Danışmanlık Teknik Müdürü Yağmur Karabulut konferansta yaptığı konuşmada, karbon finansmanının farklı boyutları olduğunu belirterek, gönüllü ve zorunlu karbon piyasaları ile kamusal alıcılar ve özel alıcıların oluşturduğu karbon piyasaları olduğunu aktardı. Karbon piyasasında ülkeler, yatırımcılar ve STK’lar gibi çok farklı paydaşlar olmasının standart fazlalığına yol açtığını söyledi.  Paydaşları aynı platformda bir araya getirerek aynı yönde hareket etmelerini sağlamak gerektiğini dile getirdi. Standartlar arasında rekabet yaşandığına dikkat çeken Karabulut, “Özellikle gönüllü piyasalarda saydamlıktan söz edilemez. Fiyatların ne olduğu, kimin kime ne satış yaptığı kolay anlaşılamaz” dedi.

Lisanssız elektrik üretiminde oluşacak karbon piyasalarının gönüllü kategorisinde yer alabileceğini belirten Karabulut, zorunlu karbon piyasalarının lisanssız elektrik üretimi için uygun olmadığını söyledi. Karbon projelerinin özel şartları olduğuna değinen Karabulut, her lisanssız elektrik üretimi ve yenilenebilir enerji projesinin karbon projesi niteliği taşıyamayacağına değindi.

Karabulut küçük karbon projelerini birleştirmenin önemine değindi. Karabulut karbon piyasalarında yüksek arz ve talep nedeniyle fiyatların düşük olduğunu belirterek, “Dip noktasına ulaşıldı, fiyatların yükseleceğini tahmin ediyorum” dedi.

Haber: Hüseyin Ekmekçi

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

LED Modülleri Testleri CSA Group’un Laboratuvarında Yapılabilecek

CSA Group, Türkiye’deki Ürün Güvenliği Laboratuvarı için aldığı akreditasyon belgesi ile sunduğu yerel hizmetlerin kapsamına LED modülleri ile aydınlatma armatürleri ve aydınlatma kontrol sistemlerini de ekledi. Standart geliştirme ile test

Finansman

IFC’den Yenilenebilir Enerjiye Finansal Destek

IFC Direktörü Wiebke Schloemer, geçen yıl Türkiye’ye 1 milyar 53 milyon kaynak aktardıklarını söyledi. Schloemer Türkiye’deki yenilenebilir enerji projelerine destek sağlamak istediklerini ifade etti. Türkiye’de yenilenebilir enerjinin yaşadığı en önemli

HABERLER

Antalya’nın Enerji Eylem Planı Hazırlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı hazırladı. Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Şube Müdürlüğü Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı envanterini oluşturdu. Başkanlar Sözleşmesi (Convenant of Mayor) üyesi olan Büyükşehir Belediyesi, sözleşme