Karbon Emisyonunun Azaltılmasında Elektrikli Araçların Rolü Artıyor

Karbon Emisyonunun Azaltılmasında Elektrikli Araçların Rolü Artıyor

Dünya Enerji Konseyi’nin, uluslararası danışmanlık firması Accenture Strategy ile hazırladığı raporda, karbon emisyonunu azaltma hedeflerini gerçekleştirebilmek için elektrikli araçların pazardaki payının 2020 itibarıyla yüzde 16’ya çıkarılması gerektiği belirtildi.

Konvansiyonel araç üreticileri karbon emisyonunun azaltılması yönünde hükümetlerden ve kamuoyundan önemli oranda baskı görüyor. ABD, Norveç, Hollanda ve İsveç gibi ülkeler emisyon konusundaki duyarlılıklarını oldukça artırmış durumda.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi TEHAD Başkanı Berkan Bayram, “Ülke yönetimleri de sonu olan fosil yakıtların sürdürülebilir enerji kaynağı olamayacağının farkına vardılar. Özellikle Avrupa ülkeleri başta Norveç olmak üzere, Hollanda ve Almanya önlerine tarih hedefi koymaya başladılar. Görünen şu ki 2030 yılına kadar Avrupa yüzde 70 oranında tamamen elektrikli ulaşıma geçmiş olacaktır” şeklinde süreci özetlemişti. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, ulaşım sisteminde köklü değişiklikler gerçekleşiyor ve gerçekleşmeye devam edecek. Çünkü, tarihinde hiçbir zaman olamadığı kadar elektrikli araçlar hem yönetimler hem kamuoyu hem de otomotiv üreticileri tarafından desteklenen bir pozisyon elde etti.

Bu çerçevede, karbon emisyonunu azaltma hedeflerini gerçekleştirebilmek için elektrikli araçların pazardaki payının 2020 itibarıyla yüzde 16’ya çıkarılması gerektiği belirtildi.

İstanbul’da 9-13 Ekim arasında 23’üncü gerçekleştirilecek Dünya Enerji Kongresi’ni düzenleyen Dünya Enerji Konseyi’nin, uluslararası danışmanlık firması Accenture Strategy ile hazırladığı raporda, elektrikli araçların pazardaki payının yüzde 1 seviyesinde bulunduğu ifade edildi.

Raporda, ulaşımda ortaya çıkan karbon emisyonunun azaltılabilmesi ve hedefe ulaşılabilmesi için elektrikli araçların ülkelerin politikalarının önemli bir parçası haline getirilmesi gerektiğinin altı çizilerek araç imalatçılarına gelecek 10 yılda karbon emisyonunun olması gereken seviyenin altında kalması için baskı ve maddi yaptırımlar uygulanabileceğine dikkat çekildi.

Bu yüzden elektrikli araçların giderek yaygınlaşmasının karbon emisyonunun azalmasına katkı sağlayacağı vurgulanan raporda, 2020 itibarıyla elektrikli araçların pazar payının yüzde 16’ya çıkması gerektiği kaydedildi.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Mikro HES’ler Sayesinde Kalkınan Ekonomi

Nepal’in batısındaki ücra dağ köyü Rangkhani’de yaşayan aileler, on yıl öncesine dek karanlık çökünce gazyağı ve yağ lambaları kullanırdı. İletişim ve sağlık hizmetleri yetersizdi, iş bulmak zordu. Ama bir mini

HABERLER

Rüzgar Türkiye’den Yana Esiyor

Petrol kaynaklarının kısıtlı olması, çevreye zarar vermesi ve maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile gözde hale gelen yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük bir atılım yapan Türkiye, rüzgar enerjisi konusunda dünyada 10. sıraya

Ulaşım

Elektrikli Araç Bataryalarındaki Maliyet Düşüşü, Araçlarda Satış Patlamasına Yol Açtı

Batarya fiyatlarının düşmesine bağlı olarak Amerika’dave tüm dünyada  fişe takılabilir elektrikli araç kümülatif satışları son 5 yılda hızla yükseldi, elektrikli araç satışlarına olan talep patlama gösterdi. Son dönemde elektrikli araç

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply