Karbon Emisyonunun Azaltılmasında Elektrikli Araçların Rolü Artıyor

Karbon Emisyonunun Azaltılmasında Elektrikli Araçların Rolü Artıyor

Dünya Enerji Konseyi’nin, uluslararası danışmanlık firması Accenture Strategy ile hazırladığı raporda, karbon emisyonunu azaltma hedeflerini gerçekleştirebilmek için elektrikli araçların pazardaki payının 2020 itibarıyla yüzde 16’ya çıkarılması gerektiği belirtildi.

Konvansiyonel araç üreticileri karbon emisyonunun azaltılması yönünde hükümetlerden ve kamuoyundan önemli oranda baskı görüyor. ABD, Norveç, Hollanda ve İsveç gibi ülkeler emisyon konusundaki duyarlılıklarını oldukça artırmış durumda.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi TEHAD Başkanı Berkan Bayram, “Ülke yönetimleri de sonu olan fosil yakıtların sürdürülebilir enerji kaynağı olamayacağının farkına vardılar. Özellikle Avrupa ülkeleri başta Norveç olmak üzere, Hollanda ve Almanya önlerine tarih hedefi koymaya başladılar. Görünen şu ki 2030 yılına kadar Avrupa yüzde 70 oranında tamamen elektrikli ulaşıma geçmiş olacaktır” şeklinde süreci özetlemişti. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, ulaşım sisteminde köklü değişiklikler gerçekleşiyor ve gerçekleşmeye devam edecek. Çünkü, tarihinde hiçbir zaman olamadığı kadar elektrikli araçlar hem yönetimler hem kamuoyu hem de otomotiv üreticileri tarafından desteklenen bir pozisyon elde etti.

Bu çerçevede, karbon emisyonunu azaltma hedeflerini gerçekleştirebilmek için elektrikli araçların pazardaki payının 2020 itibarıyla yüzde 16’ya çıkarılması gerektiği belirtildi.

İstanbul’da 9-13 Ekim arasında 23’üncü gerçekleştirilecek Dünya Enerji Kongresi’ni düzenleyen Dünya Enerji Konseyi’nin, uluslararası danışmanlık firması Accenture Strategy ile hazırladığı raporda, elektrikli araçların pazardaki payının yüzde 1 seviyesinde bulunduğu ifade edildi.

Raporda, ulaşımda ortaya çıkan karbon emisyonunun azaltılabilmesi ve hedefe ulaşılabilmesi için elektrikli araçların ülkelerin politikalarının önemli bir parçası haline getirilmesi gerektiğinin altı çizilerek araç imalatçılarına gelecek 10 yılda karbon emisyonunun olması gereken seviyenin altında kalması için baskı ve maddi yaptırımlar uygulanabileceğine dikkat çekildi.

Bu yüzden elektrikli araçların giderek yaygınlaşmasının karbon emisyonunun azalmasına katkı sağlayacağı vurgulanan raporda, 2020 itibarıyla elektrikli araçların pazar payının yüzde 16’ya çıkması gerektiği kaydedildi.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Hidro enerji 0 Comments

İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinin üzerinde saklanmış bir kasaba olan Linthal’in derinlerindeki karla kaplı granit kütle, Avrupa’nın en yeni mühendislik harikası. Daha önce hiç görülmemiş bir hidro güç tesisi. Tesiste nükleer santral kadar

HABERLER 0 Comments

TÜREB İki Yarışmaya İmza Atıyor

TÜREB tarafından “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışması düzenleniyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB), 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü etkinlikleri kapsamında hayata geçirdiği “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim

HABERLER

Gazete Kağıdını Biyoyakıta Dönüştüren Bakteriler

Bilim adamları, clostridium grubundan bir bakterinin, gazete kağıdını biyoyakıta dönüştürebildiğini keşfetti New Orleans’daki Tulane Üniversitesi bilim adamları, David Mullin başkanlığında yürüttükleri araştırmada, doğal TU-103 bakterisinin selülozu butanole çevirebildiğini gördü. Bilim

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply