Karbon Emisyonları Düşüş Hızı 6 Kat Artmalı, Yoksa…

Karbon Emisyonları Düşüş Hızı 6 Kat Artmalı, Yoksa…

… küresel ısınma hedefine ulaşılması mümkün değil !

PwC Portfolio (Powershares Dynamic Market Portfolio) tarafından yıllık olarak yayınlanan Düşük Karbon Ekonomisi Endex’i, gelişen ve gelişmekte olan ekonomilerin karbon yoğunluklarını ya da kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla bazındaki emisyonlarını azaltmak için göstermiş oldukları gelişmeleri araştırıyor.

Bilindiği gibi küresel sıcaklıklar sanayileşme öncesi döneme göre 0,8 derece arttı bile. 2010 yılında Birleşmiş Milletler İklim Görüşmeleri esnasında 200’e yakın ülke, bu artışın 2 derecenin altında tutulması için gerekenin yapılması gerektiğinde hemfikir oldu.

PwC tarafından yapılan bir araştırma, bu hedefe ulaşabilmek için karbon yoğunluğunun her sene %5 oranında azaltılması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu oran,  2000 – 2011 yılları arasında seyreden senelik % 0,8 oranla karşılaştırıldığı zaman, hayli iddialı. Araştırma  “bu yavaş başlangıç yüzünden, küresel karbon yoğunluğunu  şimdiden başlayarak 2050 yılına kadar her sene ortalama % 5,1 oranında kesmemiz lazım geldiği “ anlamına geliyor. Ancak iklim bilimciler bu artışın 2 derecenin altında seyretme şansının gittikçe azaldığını belirtiyorlar. Zira Uluslararası Enerji Ajansına göre, küresel karbon emisyonları 2011 yılında rekor bir artışla %3’ün üzerine çıktı.

Yavaş ilerleme

Uzun vadede hedeflenen %5 orana ulaşılabilinse dahi, dekarbonizasyon hızla olmayacak. Yani daha fazla karbon kesintisi yapılması gerekecek. PwC’nin sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğinden sorumlu ortağı Leo Johnson “ Mevcut dekarbonizasyon oranımızı katlasak bile, bu yüzyılın sonunda 6 derecelik bir ısı artışına engel olamayabiliriz” şeklinde konuştu. Johnson’a göre, mevcut karbon kesintilerimizi 6 katına çıkarmadan, 2 derecenin altındaki ısınma artışı hedefini yakalayabilme şansımız %50’nin altında. Bu da artan çevre felaketleri ve ısınmanın diğer tehlikeli etkileri anlamına geliyor.

Aynı çalışmada en yüksek dekarbonizasyon oranına Avrupa Birliği ülkelerinin sahip olduğu, 2010 – 2011 döneminde İngiltere, Fransa ve Almanya’nın karbon yoğunluklarını %6’nın üzerinde kıstığı belirtildi.

ABD ise 2011’de % 3,5 düşüş yaşandı, bunun önemli bir nedeni ülkenin yakıt kullanımında kömürden kaya gazına doğru geçmesi ve sanayide ve evlerde daha verimli ürünler kullanılması olduğu da not edildi.

Çin ve Hindistan’da ise aynı dönemde karbon yoğunluğunda değişiklik olmazken, Avustralya’nınki % 6,7, Japonya’nın ki % 0,8 oranında arttı. Ancak PwC, önemli ekonomilerin karbon diyoksit emisyonlarını azaltma sözlerine rağmen , tüm bu taahütlerin toplamının “2 derece” hedefine ulaşmamıza yeterli olmayacağının altını çiziyor. Kuruluş raporunda, ekonomik daralmanın bu taahütlerin bir kısmının yerine getirilmesiyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını da sorguluyor.

Bu ayın sonunda Katar’da toplanacak olan Birleşmiş Milletler İklim Görüşmelerinde, Sandy Fırtına’sıyla birlikte tekrar gündeme gelen küresel iklim değişikliği kaynaklı felaketlere karşı, karbon hedeflerine varabilmek için nasıl hız kazanmamız gerektiği de tartışılacak.

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

IWPC Kongresi’nde 20’ye Yakın Ülke Katılacak

Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi (IWPC) üç kıtadan yaklaşık 20’ye yakın ülkenin yetkilileri ağırlanacak.  Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde (IWPC) üç kıtadan yaklaşık 20’e yakın ülkenin yetkilileri ağırlanacak. Kongre bugüne kadar rüzgar sektöründe yapılmış

HABERLER

Led Konusunda Kafa Karıştıran Araştırma

Işık yayan diyot teknolojisi olarak adlandırılan LED ışıklandırmaların, enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra yaydığı ışıkla insan sağığını da tehlikeye attığı belirlendi. Uzmanlar, yeni üretilecek LED’lerin kırmızı, yeşil ve mavi frekansları

HABERLER

Çevreci Sokaklara %45 Oranında Hibe Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Çevreci Sokak Projesi Kapsamında, proje geliştiren belediyelere yüzde 45 oranında hibe verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevreci Sokak Projesi kapsamında proje geliştrien tüm il ve ilçe belediyelerine projenin yüzde 45’ine kadar hibe desteği verecek. Belediyeler projelerini Bakanlığa 31 Aralık 2013’e kadar sunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,