“Karbon El İzimizi Artırmaya Çalışıyoruz”

“Karbon El İzimizi Artırmaya Çalışıyoruz”

Coca-Cola Çevre ve Su Kaynakları Başkan Yardımcısı Jeff Seabright: “2000 yılından itibaren Yüzde 40’lık enerji verimliliği sağladık. İşletim biçimimizi kendimiz için değil,sektör ve dünya için de yararlı hale getirmek istiyoruz. Biz, buna “el izi”miz diyoruz. Karbon ayak izimizi azaltarak, el izimizi artırmayı düşünüyoruz. Daha dayanıklı, daha düşük karbonlu bir dünyaya geçmeyi hedefliyoruz.”

IMG_9042Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından Akbank’ın ana sponsorluğu ve EY (Ernst & Young) Türkiye’nin rapor sponsorluğunda yürütülen CDP (Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’nin 2013 yılı raporu, 26 Kasım tarihinde Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna sunuldu. CDP Türkiye 2013 İklim Değişikliği Raporu’na olumlu yanıt veren BIST 100 şirketlerinin sayısı, 2012 senesinde 17 iken, bu sene yüzde 65 artışla 28’e yükseldiği görülüyor.

Toplantıda konuşma yapan Coca-Cola Çevre ve Su Kaynakları Başkan Yardımcısı Jeff Seabright konuşmasında, iklimi korumak ve enerji verimliliğini sağlayacak çalışmalar yaptıklarını belirten Seabright, ”2000 yılından itibaren Yüzde 40’lık enerji verimliliği sağladık. İşletim biçimimizi kendimiz için değil,sektör ve dünya için de yararlı hale getirmek istiyoruz. Biz, buna “el izi”miz diyoruz. Karbon ayak izimizi azaltarak, el izimizi artırmayı düşünüyoruz. Daha dayanıklı, daha düşük karbonlu bir dünyaya geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Amaçlarının sürdürülebilirlik olduğunu belirterek, refah, kadınlar ve su konularına yoğunlaştıklarını aktardı. Küresel sistemde karbon seviyelerini aşağı çekmeyi ve iklimi olduğunu gibi korumayı planladıklarını kaydeden Seabright, yüzde 25 oranında karbon azaltımı yapmayı taahhüt ettiklerini ifade ederek, “WWF ile birlikte 2020 hedefi koyduk. İçeceklerin içindeki karbonu yüzde 25 aşağı çekmeyi taahhüt ettik. Bu da 2020 yılında 3,8 milyona yakın otomobilin ürettiği karbona denk rakam” şeklinde konuştu.

Sanayi Devrimi’nden itibaren dünyada yüzde 40 oranında karbon artışı olduğunu ifade eden Seabright, dünyanın işletim sisteminin değiştiğini söyledi. 2012 yılının dünyadaki en sıcak yıl olarak kayda geçtiğini söyleyen Seabright, dünyanın birçok yerinde sıcak hava dalgaları ve kuraklığın görülmeye başlandığını bu gidişle 4 derecelik bir sıcaklık artışı yaşanabileceğini ifade etti.

Seabright, Türk iş dünyasının karbon emisyonlarını azaltan ve iklim risklerini yöneten çalışmalara ve bu politikalarının saydam biçimde raporlanmasına daha fazla katıldıklarını belirtti. Seabright, “Türkiye’deki şişeleyici ortağımız Coca-Cola İçecek’in iklim değişikliği alanında hem saydamlık hem de performans açısından gösterdiği liderliğin takdir edilmesinden özellikle gurur duydum. Sabancı Üniversitesi’nin İklim Değişikliği alanındaki öncülüğü Türkiye’de önemli bir fark yaratmaktadır” dedi.

87 trilyon dolar değerindeki varlığa sahip şirketler var

CDP Başkan Yardımcısı Sue Howells konuşmasında, CTP’nin iklim değişikliği risklerinin şirketler tarafından nasıl yönetildiğini küresel çapta raporlayan ve dünyanın en büyük küresel iklim değişikliği verisine sahip olan bağımsız ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluş olduğunu belirterek, 2013 yılında, 87 trilyon dolar değerindeki varlığı yöneten 722 kurumsal yatırımcı adına hareket ettiğini kaydetti. Howells, “Tüm dünyada hükümetler ekonomik büyüme ve istihdam artışı gibi konulara öncelik verirken, şirketlerin doğal kaynakların akıllıca kullandığı bir büyüme stratejisini desteklemeleri gerekmektedir. CDP, Türkiye’de de olduğu gibi tüm dünyada şirketlerin düşük karbonlu bir büyüme stratejisi izlemesi ve bu konuda yatırımcıların da desteği ile hükümetlerden bir adım önde gitmeleri konusunda şirketlere destek oluyor.” dedi.

Düşük karbonlu ekonomi ve ekosistemin korunması ana öncelik

OHL İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Direktörü Manuel Villen, “OHL için düşük karbonlu ekonomiye geçiş ve ekosistemin korunması ana öncelikler arasında yer alır. CDP derecelendirmesinde aldığı 94B puanı sayesinde OHL, CDP’nin İklim Değişikliği Liderlik Endeksi’nde (CDLI) endüstri sektöründe üçüncü sırada yer aldı. Tüm sektörler arasında sekizinci sıraya yerleşen OHL dünyanın önde gelen bir çok şirketini geride bırakmayı başardı” şeklinde konuştu.

En önemli faktör; saydamlık

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve CDP Türkiye Direktörü Melsa Ararat da toplantıda yaptığı sunumda şunları söyledi: “Araştırmalarımız finansal performans dışında borsa şirketlerinin piyasa değerini etkileyen en önemli faktörün saydamlık olduğunu göstermekte. CDP Türkiye’nin halka açık şirketlerin saydamlığını arttırmaya önemli bir katkıda bulunarak hisse değerlerini olumlu etkilemektedir. Diğer yandan Proje şirketlerimize iklim değişikliği risk ve fırsatlarını sistematik olarak değerlendirme olanağı sunmaktadır. Borsa İstanbul’un 2014 yılında lanse etmeye planladığı Sürdürülebilirlik Endeksi’nin saydamlık kültürünü daha da geliştireceğini ve gelecek sene CDP’ye katılımı önemli ölçüde artıracağı kanısındayız. Hedefimiz BIST-100 şirketlerinin tamamını kapsamak.”

CDP Türkiye 2013 İklim Değişikliği Liderleri Performans ödüllerinin de dağıtıldığı etkinlikte, Akbank, Arçelik, Coca-Cola İçecek, TAV Havalimanları Holding, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Vestel Beyaz Eşya ve Zorlu Enerji Elektrik Üretimi ödül aldı. Şirketlere ödüllerini Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Sondan Durukanoğlu Feyiz taktim etti. Ödülleri şirketleri adına Akbank Yatırımcı İlişkileri ve Sürdürülebilirlik Bölüm Başkanı Cenk Göksan, Arçelik Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Sağır, Coca Cola İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya, TAV Havalimanları Holding Kurumsal İletişim Direktörü Bengi Vargül, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Nedim Sezer, Zorlu Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Ak aldı.

CDP Türkiye 2013 İklim Değişikliği Raporu Sonuçları’ndan bazı başlıklar

2013 yılında CDP, BIST-100 şirketlerinden iklim değişikliği ile ilgili bilgilerini talep etti ve ayrıca BIST-100 dışında kalan şirketler de CDP’ye yanıt vermeleri için teşvik edildi. CDP Türkiye 2013 İklim Değişikliği Raporu, emisyon azaltımı, iklim değişikliği ile alakalı risk ve fırsatlar ile ilgili Türk şirketlerinin kat ettiği yolu gösteriyor. Özetle, Türkiye’deki lider şirketlerin artan ilgi ve taahhütlerine rağmen iş dünyasının büyüme stratejilerini de tehlikeye atmadan emisyon azaltımı yönünde daha fazla çaba göstermesi ve daha hızlı bir yol kat etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Daha proaktif olan Türk şirketlerinin iklim değişikliği fırsatlarından yararlanma ve düşük karbonlu ekonomiye geçişte rakiplerine oranla daha çok başarı göstermesi beklendiği vurgulanıyor.

2013 yılında şirket yanıtları, CDP’nin uluslararası derecelendirme metodolojisine göre EY Türkiye tarafından hem saydamlık hem de performans kategorisinde derecelendirildi. Türkiye’nin Saydamlık Liderleri, CDP’ye Türkiye’den yanıt veren şirketler arasında saydamlık derecelendirmesinde ilk %10’a giren şirketler olarak belirlendi. Performans Liderleri ise bu sene A bandında yer alan hiçbir Türk şirketi olmadığı için 2013 yılında performans derecelendirmesine göre B bandında yer alan 7 şirket olarak belirlendi. Bazı ana çıktılar aşağıda sıralanmıştır:

• BIST-100 şirketlerinin CDP’ye yanıt verme oranı yüzde 65 arttı: 2012’de 17 olan BIST-100 şirketleri arasında yanıt verme oranı 2013 yılında yüzde 65’lik bir artışla 28’e yükseldi. Bu sene, BIST-100 listesinde yer almayan şirketlerle de beraber toplamda 39 şirketten yanıt alındı. Böylece 2010 yılından beri en yüksek yanıt verme oranına ulaşıldı.

• Kamuya açık raporlama oranı düşük kaldı: BIST-100 dahilindeki 26 şirketten 10’u kamuya açık olmayan yanıt vermeyi tercih etti. Bu durumda sadece uluslararası kurumsal yatırımcıların dikkatine sunulan verilere CDP websitesinden giriş yapılamıyor. 2012 yılındaki duruma göre bir gelişim gösterilmesine rağmen (sadece 15 şirketten 6 tanesi kamuya açıktı), özel şirketler kamuya açık raporlama yapma konusunda halen isteksiz.

• Gelişmiş Emisyon Raporlaması: 2013 yılında, 32 (yüzde 89) şirket scope 1 ve scope 2 verilerini açıkladı.

• Düzenleyici planlara rağmen doğrulama yetersizliği: Doğrulama seviyeleri tüm yanıt veren şirketler için yüzde 25, BIST-100 şirketleri arasında ise yüzde 31 oranında kaldı. Gelecek yıllarda şirket paydaşları ve yatırımcıların doğrulama taleplerinin artması ve de hükümetin İzleme, Raporlama ve Doğrulama (MRV) sistemi kapsamında oluşturduğu düzenlemelerin şirketlerin üçüncü taraflarca raporlarını doğrulatmaları konusunda teşvik edici olması bekleniyor.

• İklim değişikliği ile alakalı konuların şirketlerin üst yönetimlerde ele alınması oranında artış yaşanırken, iklim değişikliği riskleri yönetiminde Türk şirketleri halen yeterli gelişim gösteremiyor: Bu sene şirketlerin yüzde 83’ü iklim değişikliği ile ilgili konuları ele almak üzere üst düzey bir yönetici atadıkları bilgisini verdi. Buna karşın şirketlerin sadece yüzde 65’i iklim değişikliği ile alakalı riskleri yönetmeye dair süreçlerinin olduğunu raporladı.

• Şirketlerin sadece yüzde 50’sinin ana operasyonlarında emisyonlarını azaltmak üzere hedefleri bulunuyor. BIST-100 şirketlerinden 8’inin emisyon rakamlarında artış kaydedildiği görülüyor.

• BIST-100 şirketlerinden 11 tanesi genel olarak emisyon azaltım faaliyetleri sonucunda emisyon rakamlarında azaltım kaydettiklerini belirtiyor.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyinekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Dünyanın En Büyük Dev Gelgit Enerji Santrali

Ayın çekim gücü sonucu ortaya çıkan gelgitler, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak literatürde yerini alıyor. Med cezir olayının güçlü olarak göründüğü İngiltere de bu enerjiden faydalanmak için en uygun

HABERLER

Ar-Ge Bütçesinin 3’te 1’i Sürdürülebilirliğe

BASF’nin kurumsal marka yönetimi başkan yardımcısı Baerbel Arnold-Mauer ile sürdürülebilir yönetimi konuştu… BASF sürdürülebilir yönetimi işinin merkezine koyuyor. Çevreyi korurken üretim yapmanın gelecekte var olmak için bir zorunluluk olduğunu düşünüyor.

HABERLER

ABD’nin Temiz Enerji Destekçisi Yeni Enerji Bakanı

ABD Senatosu, Ernest Moniz’in enerji bakanı olarak atanmasını onayladı. Başkan Barack Obama, yaptığı açıklamada Senato’nun, Moniz’in atamasını oy birliğiyle onaylamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Moniz’i çeşitli enerji kaynakları konusunda uzman,