“Karar Vermemiz Gereken Arabayı Duvara Ne Hızla Çarpacağımız”

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen Yeşil Ekonomi Konferansı-3 Kentlerde Yeşil Ulaşım isimli konferans, İTÜ Maçka Kampüsü Sosyal Tesisleri’nde dün gerçekleşti. Sizler için takip ettiğimiz konferansta, “Kentlerde Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları” isimli panelde konuşan İzmir YTE, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. Murat Çelik, ulaşım politikalarının uygulanmasında yeşil ulaşımın geliştirilmesinin önemine değindi. Prof. Dr. Çelik, “Yeşil ulaşımı ekonomik bir sistem haline getirmeliyiz. Mevcut ulaşım sistemini de yeşil ulaşıma kaydırmak zorundayız” şeklinde konuştu.

“Mevcut ulaşım modeli, sürdürülemez niteliktedir”

Panelde konuşan ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ela Babalık, “Raylı Sistemlerin Kentiçi Ulaşımdaki Rolü” konusunda görüşlerini aktardı. Babalık, sürdürülebilir ulaşım politikalarında fikir birliğine varmanın en önemli yolunun sürdürülemez ulaşım sistemlerinin ele alınması olduğunu ifade ederek, “mevcut ulaşım modeli, sürdürülemez niteliktedir. Otomobil kullanımı arttıkça, alternatif ulaşım türlerinin etkinliği azalıyor. Kentsel ve mekânsal büyüme artıyor. Toplu taşımanın otomobille rekabeti azalıyor. Otomobile bağlı ulaşım sistemi, çevresel, ekonomik ve toplumsal nedenlerle sürdürülemez. Çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan sürdürülebilir bir ulaşım sistemi, temel hedef haline getirilirse, toplu taşımayı en önemli unsur olarak değerlendirebiliriz” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Babalık, raylı sistemlerin yüksek yolculuk talebi olan veya beklenen koridorlarda yapılması gerektiğini belirterek, kent genelinde ulaşım politikaları ve kentsel planlamalarla desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

Otomobilden bisiklete doğru kayılmalı

Panelde “Karbonsuz Bir Ulaşım Politikası” başlıklı bir sunum yapan 350 Ankara Aktivisti, İklim ve Enerji Danışmanı Önder Algedik, fosil yakıtları kullanımında karbondioksit salınımı sonucunda, dünyada çok önemli iklim değişiklikleri olduğuna değinerek, sadece ulaşımın bile iklimi devirebilecek durumda olduğunu belirtti. Günümüzde, iklim dostu ulaşım çözümleri getirilmesi gerektiğini ifade eden Algedik, otomobilden bisiklete doğru kayılmasının, karbondioksit salınımını ciddi oranda azaltacağını ifade etti. Algedik ile konferans sonrası yapmış olduğumuz özel söyleşide “Son 1 yılda iklim değişikliğindeki gelişmeler tahminlerin ötesinde sonuçlarla karşılaşmamıza yol açtı ve iklimin devrilme noktası için önemli göstergelerden  biri olan kutup yaz buzullarının 2015-2016 yaz sonu erimesi bekleniyor. Bu da bize artık iklim değişikliğinde geldiğimiz noktada durumun ne kadar tehlikeli bir noktaya  vardığını gösteriyor. Yani karar vermemiz gereken durum artık içinde bizler de varken arabayı  180 ile mi yoksa 100 ile mi duvara çarpacağımız” diyerek endişelerini paylaştı.

Ulaşımda erişilebilirlik kavramına da değinen Algedik, araçların değil de insanların ulaşmasının, engelli dostu, yaya dostu ulaşım sağlanmasının önem taşıdığını ifade etti.

“Otomobili destekleyen politikalar, ulaşım zengini kişileri dikkate alıyor”

İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Araştırma Görevlisi Eda Beyazıt’ta panelde yaptığı konuşmada, Ulaşım Yatırımlarının Sosyo-Ekonomik Faydaları konulu bir sunum yaptı. Beyazıt, ulaşımın geniş çaplı ekonomik etkilerinin İngiltere başta olmak üzere, Avrupa’da üzerinde durulan bir konu olduğunu ifade etti. Beyazıt bu konunun, bölgesel ölçekte yatırım yapılırken ele alınması gerektiğinin altını çizdi. Sürdürülebilir ulaşımın ekonomik kalkınmaya katkıda bulunduğuna dikkat çeken Beyazıt, sürdürülebilir ulaşımın çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutlarının yanı sıra, eşitsizlik kavramıyla da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Beyazıt, “otomobili destekleyen politikalar, ulaşım zengini kişileri dikkate alıyor. Geliri yüksek ve araç sahibi kişilere göre yatırım yapıyoruz. Ulaşım yatırımlarının değerlendirilmesinde, ulaşımın geniş ekonomik değerlerini de kullanmalıyız. Bu değerler, yatırım konuların politikalarının oluşmasında önemli” dedi.

Beyazıt, sosyal bilimlerde tartışılan “ulaşımdan kaynaklanan sosyal dışlanma” kavramına karşı, İngiltere’de sosyal dışlanmayı engelleyici çalışmalar yapıldığını da sözlerine ekledi.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Talep Tarafı Katılımı Pilot Projesi Hayata Geçiyor

Enerjisa ve TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş) elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreye uyumlu şekilde tüketiciye sunulması için yeni bir pilot projeye daha imza attı. Türkiye’de elektrik dağıtımında

HABERLER

Yol açın!.. Elektrikli Ticariler Geliyor

Ayda 3-4 bin TL arasında yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli ticari araçların kullanımı hızla artacak gibi gözüküyor… Şehir içi taşımacılık yapan firmalar, filolarına elektrikli araçları da katmaya başladı. Ayda 3-4 bin

HABERLER 0 Comments

Konya’da Metan Gazından Elektrik Üretiliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi”nde 2015 yılında 43 milyon 232 bin 243 kilowatt elektrik üretildi. Çöplerden elektrik üretimi konusunda faaliyet gösteren belediyelerin sayısında artış görülüyor. Buna