Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Projesi

Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Projesi

Karadeniz Havzası’nda Sınır Ötesi İşbirliği’nin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında 1 Haziran’da başlayan “Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Projesi’nin” Samsun Planı açılış toplantısı yapıldı.

resim_007_Piazza Amemon Otel’de başlayan ve iki gün sürecek olan “Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Projesi” toplantısına SamsunBüyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,Yunanistan’ın Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simitsis ile Romanya, Yunanistan,Moldova ve Ermenistan’dan yetkililer katıldı.

Projenin Türkiye ayağındaki ortağı olan SamsunBüyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, konutlardaki enerji verimliliğinin Türkiye açısından önemine dikkati çekti. Türkiye’nin her yıl 50 milyar dolar enerji ithal ettiğini hatırlatan Başkan Yılmaz, enerji tasarrufunun büyük önem taşıdığını kaydetti.

-“Mantolama ile yılda 5 milyar dolar kazancımız olacak”

Hükümetin, konutlarda izolasyonu zorunlu hale getiren Enerji Verimliliği Yasası yaptırımlarının 2018 yılına kadar uzatıldığını hatırlatan Yılmaz, “Türkiye, enerjide ciddi boyutta dışa bağımlı bir ülke. Enerji harcamasının ancak yüzde 15’ini kendi kaynaklarından karşılayabiliyor. Geriye kalan yüzde 85’ini ise ithal etmek zorunda. Bu da 50 milyar dolarlık enerji ithalatı anlamına geliyor. 50 milyar dolarlık ithalatın 15 milyar dolarlık kısmı konutlarda yakacak olarak kullanılıyor. Bunun yüzde 30’unu tasarruf edebilsek, göğü ısıtmakta kullanmasak, izolasyonu ve tecriti olmayan kötü binalarda kullanmamak gibi bir tedbiri alabilsek senede 5 milyar dolar kazancımız olur. Onun için de ülkemiz ısı izolasyonu, mantolaması ve tecriti yeterli olmayan yaklaşık 7 milyon konut yeniden mantolanacak, izole edilecek. 2018 yılına kadar uzatılan yasa kapsamında ülkemizde izolasyonu, mantolaması yapılmamış konut kalmayacak” diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi Sertifikalı Eğitimi Gerçekleştirilecek

Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi isimli sertifikalı eğitim 26-27 Şubat tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek. Biyogaz sistemleri başta Almanya olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkelerinde yüksek teknoloji kullanılarak uygulanıyor. Türkiye’de de yüksek potansiyel içeren

HABERLER

Avrupa 2020’de Rüzgar Enerjisinde Yüzde 64 Artış Bekliyor

Avrupa`da rüzgardan elektrik enerjisi üretim kapasitesinin 2020 yılı sonuna kadar 2013 yılına göre yüzde 64 artış göstermesini bekleniyor. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) Avrupa`da rüzgardan elektrik enerjisi üretim kapasitesinin 2020

HABERLER

Rüzgarın Hızlı Estiği 20 Ülke

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) raporuna göre, 2012 yılı sonu itibariyle dünyada en fazla rüzgar enerjisi üretimi Çin, ABD ve Almanya`da gerçekleşti. Türkiye ise dünya rüzgar enerjisi liginde 17. sırada