“Karadeniz Bile En Az Almanya Kadar Güneşlidir”

“Karadeniz Bile En Az Almanya Kadar Güneşlidir”

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, AA muhabiri Tuğba Yardımcı’ya yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz’in Türkiye’nin en az güneş alan yöresi olduğunu, bu nedenle “burada güneş enerjisi, gün ışığından faydalanma uygulamaları olmaz” gibi ön yargı oluştuğunu söyledi.

ae_gunesisi_karadeniz_uclusistem (3)Ön yargıların doğru olmadığını ifade eden Altaş, “Buraya göre çok az gün ışığı alan ülkelerin bu konuda güneş enerjisi uygulamalarıyla dünyada lider duruma gelmeleri önemli bir örnektir. Almanya bu ülkelerin başında geliyor. Almanya’daki yıllık gün ışığı ortalamasının en üst değeri, Doğu Karadeniz’in ortalama değerine karşılık geliyor ki bu Türkiye’nin en az gün ışığı alan ortalama değeridir. Doğu Karadeniz’den batıya doğru ilerledikçe Anadolu’nun batı kesimlerinde gün ışığı potansiyelimizin daha da arttığını görüyoruz” dedi.

Altaş, Türkiye’nin lider olmasa bile önemli adımlar atarak güneş ışığından elektrik enerjisi üretmek konusunu düşünmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü Türkiye enerjide kaynaklarını kullanmaktan çok dış kaynaklara dayalı enerji üretimi yapan bir ülke. Enerjide yerli kaynakların kullanılması, öncelik sırasına konması gereken bir durum. Bunun i Çin de zaten kaynağı serbest olan güneş, rüzgar ve dalga enerjisi gibi enerji türlerinin de değerlendirilmesi gerekir” diye konuştu.

-“Dünya, mevcut kaynaklar tükenince ne yapıcağızın peşinde”-

Türkiye’nin güneş enerjisini su ısıtma amacıyla kullanan ülkeler arasında Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını anlatan Altaş, şöyle devam etti:

“Ancak güneşten elektrik enerjisi üretiminde ne yazık ki sıralamaya bile giremiyoruz. Elektrik enerjisi konusunu da yaygınlaştırmamız gerekiyor. Güneş enerjisinden, elektrik enerjisi üretimini güneş tarlaları kurmak suretiyle büyük santraller yaparak gerçekleştirmek mümkün. Ayrıca evlerin çatılarına tuğla, kiremit yerine güneş panelleriyle kaplayarak da bunu yapabiliriz. Doğu Karadeniz’in coğrafi yapısına bağlı olarak yerleşim nedeniyle diğer illere göre önemli bir farklılığı var. Bölgemizde evler dağınık, bu evlere elektrik enerjisi götürmek diğer bitişik düzene göre daha pahalıya mal oluyor. Oysa bu evlerin çatılarında fotovoltaik güneş panelleri olsa ve elektrik enerjisi üretilse, büyük oranda enerjileri buradan karşılanabilir.”

Prof. Dr. Altaş, dünyada yapılan ölçümler ve hesaplamaların 2035 yılına kadar güneş enerjisi uygulamalarının yüzde 30’un üzerinde bir oranla kullanılacağı şeklinde olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Dünya, mevcut kaynaklar tükenince ne yapıcağızın peşinde. Bu nedenle de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı önem kazanıyor. Son yıllarda güneşe olan eğilim iyice artmakta. Yatırımlar artmakta ve üretimin buradan karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütülmekte. Türkiye’de bir kaç yerde gün ışından faydalanmak amacıyla kurulmuş bina var. Bunlar büyük güçler değil, özel uygulamalar.Türkiye’de güneş tarlası kurma faaliyetleri var. Bu araştırmaların gelişmesi bölgemize de yansıyacaktır.

Yıllık ortalama değerlere baktığımızda Almanya’nın yıllık ortalama en yüksek değeri metrekare başına bin 300 kilovatsaat gözüküyor. Türkiye’nin de en düşük olanı bu. Almanya bu oranı ile yıllık yüzde 4.7 enerji ihtiyacını güneş enerjisinden karşılıyor. 2012 kasım ayında ilginç durum yaşanmış ve kasım ayında iki gün ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’ye yakınını fotovoltaikten sağlamışlar. Bu bir rekor. Biz de bunları pek ala yapabiliriz. Türkiye’de yüzde 100’ünü olmasa bile hedefte yüzde 5’lik bir enerji ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayacak şekilde yatırımlar yapılabilir. Buna gücümüz de altyapımız da yeter.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Köşe Yazıları

İlknur Menlik: Kafaları karıştıran konu: “Biyoyakıtlar”

Tarım ürünlerinin enerji amaçlı kullanımı artıyor. Biyoyakıt konusu bir süredir dünya gündemini meşgul ediyor. Dolayısıyla kafaları karıştıran temel soru şu; Biyoyakıtlar; kurtarıcı mı yoksa yeni bir krizin habercisi mi? Her

Köşe Yazıları

“Bak Şu İtalyanların Yaptığına?”

‘Paris Match’ta gördüm bu sinir bozucu fotoğrafı! Biz şehrin göbeğindeki koca koca ağaçları söküp, yerlerine AVM’ler, plazalar dikerken Stefano Boeri adlı mimarın yaptığına bakın! Neymiş? Stefano Boeri, yıl sonunda Milano’da

Köşe Yazıları

Enerji Verimliliği mi? Temiz Enerji Üretimi mi? Düşük Teknoloji mi?

Yeşil Gazete olarak yabancı dillerde yayımlanan çarpıcı makaleler serilerimize devam ediyoruz. Bu defa sayfamızı, gönüllü sadelikle ilgili çalışmaları bulunan ve Simplicity Collective web sayfasının kurucusu olan Samuel Alezander‘a ayırdık. Alexander’ın, Ted Trainer’ın yakın