Kaplumbağalar İçin Paneller Azaltılacak

Kaplumbağalar İçin Paneller Azaltılacak

ABD’deki dev güneş enerjisi santralına hükümetten şartlı onay çıktı. Proje sahibi şirket, vahşi yaşamı korumak için ek önlemler almakla yükümlü olacak.

pol_environment41__01__630x420ABD’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan ve 10 gün önce açılan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralının faaliyetleri bölgede kuş ve kaplumbağa ölülerinin bulunmasıyla hayvanseverlerin tepkisini çekmişti. Biyolojistler 347 bin dev panelin yerleştirildiği santralın inşası sırasında 173 çöl kaplumbağasının öldürüldüğünü tespit etti. 2 binden fazla çöl kaplumbağasının üreme ve çiftleşme için geçiş yollarının kapandığı düşünülüyor. 140 bin eve çevreci bir yöntemle enerji sağlaması planlanan santralin yarattığı ısı aralarında şahinlerin de bulunduğu 112 kuşu öldürmüştü.

Tepkiler ve verileri dikkate alan ABD hükümeti güneş enerjisi santrallarının faaliyetlerini sürdürmesine şartlı onay verdi. Buna göre proje sahibi şirket, Ivanpah Güneş Enerji Santralı’ndaki panellerinin sayısını 3’te bir oranında azaltacak. Panel aralıklarının mesafesi de kuşların ısıdan ölümünü engellemek için artırılacak. Santral yanında kurulan “Mojave Çölü Vahşi Yaşam Yönetim Merkezi” 8 bin hektar daha genişletilecek. Santraldaki tüm tasarım yenilenecek ve ısı emisyon değerleri vahşi yaşamı korumak amacıyla yeniden belirlenecek.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Siz Hiç Fişe Takılan Porsche Gördünüz mü?

Elektrikli araçların uzun yol gidemedediği ve yavaş olduğu yanılgısını hız şampiyonları kırmaya çalışıyor. İşte Porsche elektrikli süper oto konsepti. Hibrit ve elektrikli otomobil modellerinin sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Sektörel Röportajlar 0 Comments

“Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Daha Fazla Değerlendirmeli”

Borusan EnBW Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Enis Amasyalı: Yenilenebilir enerji, çevre dostu olma özelliği, kırsal gelişime katkısı, cazip yerli kaynakların varlığı ile Türkiye’nin geleceği için de farklı bir önem arz

HABERLER 0 Comments

Finlandiya’da Solar Parklara İlgi

Finlandiya’daki Hameenlinna kentine yakın Hattula şehri belediyesi tarafından işletilecek olan 17 bin adet güneş paneli yapılması bekleniyor. Solar parkın 5 megawatt güçle çalışarak, iki bine yakın müstakil bina için enerji