Kaplumbağalar İçin Paneller Azaltılacak

Kaplumbağalar İçin Paneller Azaltılacak

ABD’deki dev güneş enerjisi santralına hükümetten şartlı onay çıktı. Proje sahibi şirket, vahşi yaşamı korumak için ek önlemler almakla yükümlü olacak.

pol_environment41__01__630x420ABD’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan ve 10 gün önce açılan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralının faaliyetleri bölgede kuş ve kaplumbağa ölülerinin bulunmasıyla hayvanseverlerin tepkisini çekmişti. Biyolojistler 347 bin dev panelin yerleştirildiği santralın inşası sırasında 173 çöl kaplumbağasının öldürüldüğünü tespit etti. 2 binden fazla çöl kaplumbağasının üreme ve çiftleşme için geçiş yollarının kapandığı düşünülüyor. 140 bin eve çevreci bir yöntemle enerji sağlaması planlanan santralin yarattığı ısı aralarında şahinlerin de bulunduğu 112 kuşu öldürmüştü.

Tepkiler ve verileri dikkate alan ABD hükümeti güneş enerjisi santrallarının faaliyetlerini sürdürmesine şartlı onay verdi. Buna göre proje sahibi şirket, Ivanpah Güneş Enerji Santralı’ndaki panellerinin sayısını 3’te bir oranında azaltacak. Panel aralıklarının mesafesi de kuşların ısıdan ölümünü engellemek için artırılacak. Santral yanında kurulan “Mojave Çölü Vahşi Yaşam Yönetim Merkezi” 8 bin hektar daha genişletilecek. Santraldaki tüm tasarım yenilenecek ve ısı emisyon değerleri vahşi yaşamı korumak amacıyla yeniden belirlenecek.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Serbest Tüketici Uygulaması Kısa Vadede Mümkün Olmayabilir”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, kullanımda olan sayaçların uzaktan okunabilen nitelikte olmayışının, serbest tüketici uygulamasının Türkiye geneline yayılmasını kısa vadede engelleyebileceğini belirterek, “Uygulama 2015′in ötesine kayabilir”

AKADEMİK 0 Comments

Kadir Has Üniversitesi’nde Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı Açıldı

Kadir Has Üniversitesi tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına bir yenisini daha ekledi: Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı. Türkiye’de enerji sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Bununla birlikte, sektörde kalifiye

Elektrikli araçlar 0 Comments

TEHAD ve DOET Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) ile Dutch Organisation for Electric Transport (DOET) arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının uluslararası kuruluşlarla işbirliği yaptıklarına tanık oluyoruz.