Kaplumbağalar İçin Paneller Azaltılacak

Kaplumbağalar İçin Paneller Azaltılacak

ABD’deki dev güneş enerjisi santralına hükümetten şartlı onay çıktı. Proje sahibi şirket, vahşi yaşamı korumak için ek önlemler almakla yükümlü olacak.

pol_environment41__01__630x420ABD’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan ve 10 gün önce açılan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralının faaliyetleri bölgede kuş ve kaplumbağa ölülerinin bulunmasıyla hayvanseverlerin tepkisini çekmişti. Biyolojistler 347 bin dev panelin yerleştirildiği santralın inşası sırasında 173 çöl kaplumbağasının öldürüldüğünü tespit etti. 2 binden fazla çöl kaplumbağasının üreme ve çiftleşme için geçiş yollarının kapandığı düşünülüyor. 140 bin eve çevreci bir yöntemle enerji sağlaması planlanan santralin yarattığı ısı aralarında şahinlerin de bulunduğu 112 kuşu öldürmüştü.

Tepkiler ve verileri dikkate alan ABD hükümeti güneş enerjisi santrallarının faaliyetlerini sürdürmesine şartlı onay verdi. Buna göre proje sahibi şirket, Ivanpah Güneş Enerji Santralı’ndaki panellerinin sayısını 3’te bir oranında azaltacak. Panel aralıklarının mesafesi de kuşların ısıdan ölümünü engellemek için artırılacak. Santral yanında kurulan “Mojave Çölü Vahşi Yaşam Yönetim Merkezi” 8 bin hektar daha genişletilecek. Santraldaki tüm tasarım yenilenecek ve ısı emisyon değerleri vahşi yaşamı korumak amacıyla yeniden belirlenecek.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

ABD’de İlk Kez Dalgalardan Enerji Üretimi Gerçekleştirildi

Azura adlı dalga jeneratörü sayesinde ABD ilk kez dalgadan güç üretmeye başladı. Yenilenebilir enerji alanında yenilikler devam ediyor. ABD bu kapsamda yeni bir çalışmaya başladı. enerjienstitusu.com’un haberine göre, dalgalar ABD

HABERLER

Toyota’dan Sürdürülebilir Ulaşım Projesi

Toyota, ultra-kompakt elektrikli otomobiller ile şehiriçi toplu taşıma sistemini entegre eden tamamen yeni bir sürdürülebilir ulaşım “Cité lib by *Ha:mo” projesine Fransa’nın Grenoble şehrinde başlıyor. Yeniliklerin öncüsü Toyota, çevreci teknolojilerin

YATIRIMCI

Çavuş Bir Jeotermal Enerji Jeotermal Enerji Santrali Kuracak

Çavuş Bir Jeotermal Enerji, İzmir`de 10 MW`lık Alapınar Jeotermal Enerji Santrali kuracak. Türkiye’nin elektrik kurulu gücü içerisinde 2023 hedefleri kapsamında yüzde 3’lük bir pay öngörülen jeotermal enerjiye yönelik yatırımlar sürüyor.