Kahramanmaraş’taki Güneş Enerjisi Santrali’ne Tekno Ray Solar İmzası

Kahramanmaraş’taki Güneş Enerjisi Santrali’ne Tekno Ray Solar İmzası

Tekno Ray Solar,  Kahramanmaraş-Merkez’de bulunan 500 kWp kapasiteli güneş enerjisi santralini devreye aldı.

CMN GES Gorsel 2Türkiye’nin çeşitli illerinde güneş enerjisi santrali kurulum çalışmalarında proje ve mühendislik çalışmaları da dikkate değer özellik gösteriyor. Bu konuda, dünyanın önde gelen kuruluşları, Türkiye’deki projelerde aktif rol oynuyor.

Tekno Ray Solar,  Kahramanmaraş-Merkez’de bulunan 500 kWp kapasiteli ve tamamen öz tüketim ile çalışan bölgenin ilk güneş enerjisi santralini devreye aldı.

Kahramanmaraş Merkez’de bulunan Balsuyu Gruba bağlı Çavuş Metal Sanayi (ÇMS A.Ş.) Güneş Enerji Santrali, toplamda 8 bin metrekarelik alana kurulan ve 500 kWp kapasitesiyle bölgenin öz tüketim ile çalışan bölgenin ilk güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Tekno Ray Solar, projenin ilk izinlerinin alınmasından, tedarik zinciri yönetimi ve TEDAŞ devreye alma işlemlerini tamamlayarak “anahtar teslimi” proje anlayışını ÇMS A.Ş. Güneş Enerji Santrali’nde de devam ettirdi.

Tekno Ray Solar’ın uzman tasarım ekibiyle birleştiği bu projede, yıllık bin 100 Adet ağacın kurtarılması sağlanıyor ve yıllık ortalama 4 bin 500 Ton CO2 salınımı engelleniyor. Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneş enerjisinin, teknolojik alt yapı ve üst düzey tasarım özelliklerini barındıran, ÇMS Güneş Enerjisi Santrali Projesinde, kalitesi ve performansı uluslararası alanda kanıtlanmış olan her biri 245 watt gücünde toplam 2 bin 40 adet polikristalin panel kullanıldı.  

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünya’da Green Good Design Ödülü’nü Kazanan Kombi DemirDöküm

DemirDöküm Nitromix kombi ve Roll Bond teknolojisiyle üretilen güneş kolektörleri “Green Good Design Ödülü”ne layık görüldü. Demirdöküm’den yapılan açıklamaya göre, Nitromix kombi dünyada bu ödülü kazanan ilk kombi olma özelliğini

HABERLER

TSKB’dan Kartondan Elektrik Üretimine Kredi Desteği

Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB ve  özel sektör elektrik üreticilerinden Eren Grubu’nun bağlı ortaklığı Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, yine grup şirketlerinden Modern Karton A.Ş.’de üretim sürecinde oluşan atık

HABERLER

Esenboğa Havalimanı’na Gümüş Ödülü

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı “inşa edilmiş çevre” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu. TAV Esenboğa, enerji verimliliği başta olmak üzere geliştirdiği çevre dostu uygulamalarla uluslararası The Green Organisation