Juwi 18 Lisanssız Güneş Enerji Santralini Hizmete Sokacak

Juwi 18 Lisanssız Güneş Enerji Santralini Hizmete Sokacak

Juwi, 2016’ta Konya ve Nevşehir’de 18 lisanssız güneş enerji santralini hizmete sokacak.

Almanya’nın Yenilenebilir Enerji’de dünya markası olan juwi Group’un Türkiye’deki şirketi juwi Yenilenebilir Enerji A.Ş., Koyuncu Şirketler Grubu ile 7 Nisan Perşembe günü Solarex İstanbul Fuarı’nda işbirliği anlaşması imzaladı. İmza törenine alternatifenerji.com olarak katıldık. Anlaşma kapsamında, anahtar teslim güneş enerjisi santrali kuran Juwi, 2016’ta Konya ve Nevşehir’de 18 lisanssız güneş enerji santralini hizmete sokacak. Juwi bu yılın ilk anahtar teslim projesi kapsamında Konyalı Koyuncu Şirketler Grubu için 18,6 Megawatt güçte lisanssız güneş enerji santralleri inşa edecek. Konya ve Nevşehir’de inşa edilecek bu santraller için Koyuncu Grubu 23,5 milyon dolar yatırım öngörüyor. Güneş enerji santrallerinden yılda 31 milyon kWs enerji elde edilecek.

Juwi Türkiye Genel Müdürü Korhan Göğüş, Türkiye’nin güneş santrali için gerekli olan her şeye sahip olduğunu söyleyerek yenilenebilir enerji yatırımları için şanslı bir coğrafyada bulunduğunu söylüyor. Türkiye’de sadece güneş enerjisi santrali kurmaya odaklandıklarını vurgulayan şirketin Türkiye Genel Müdürü Korhan Göğüş, ilk projelerine Akfen Holding ile birlikte imza attıklarını söylüyor. Denizli Acıpayam’da Akfen için 7.4 MW lisanssız güneş enerji santrali kuran Juwi, kurulumu 4 ayda tamamladı.

Güneş enerjisinin kalbi Orta Anadolu’da atıyor

Göğüş, Türkiye’nin güneş enerjisi açısından şanslı bir coğrafyada bulunduğunu söylüyor. Türkiye’de güneş enerjisinin kalbinin Konya, Karaman, Kayseri ve Aksaray’da attığını vurgulayan Göğüş şunları söylüyor: “Türkiye’yi kalın bir çizgiyle ortadan ikiye ayırdığımızda güneyde kalan kısımlar güneş santrali yatırımları için çok elverişli bölgeler. Bu bir yandan da şebekeye bağlanabilme kapasitesi ile ilgili, kapasite arttıkça verimlilik de artıyor.” Ancak bir noktaya dikkat çekiyor Göğüş; son zamanlarda lisansız elektrik üretimi yönetmeliğinde yapılan değişikliklere… Mevcut şartlarda güneş enerjisinin lokomotifi olan lisansız yatırımların bu değişikliklerle aynı ivme ile ilerlemesinin güç olduğunu anlatıyor ve sektörün kısa vadede biraz yavaşlayacağını düşünüyor. Göğüş, “Türkiye’de devreye alınmış güneş enerji santrali Mart 2016 itibarı ile sadece ve sadece 365 MW civarında yani yolun çok çok başındayız. İmkan var, yer var tek ihtiyaç biraz daha önümüzün açılması” diyor.
Juwi Türkiye Genel Müdürü Göğüş şunları söylüyor: ”Türkiye yatırım için uygun potansiyele sahip. Yenilenebilir enerjide devlet teşviğinin artmasıyla yatırımlar da artacaktır. Güneş enerjisinden ürettiğiniz her kW saat için tarife garantisi 13.3 dolar sent. Rüzgarda bu rakam 7.3 dolar sent oluyor. Bu rakamların artırılması yenilebilir enerji yatırımlarının Türkiye’de artmasına yarayacak.”

1 yılda 18 güneş santrali kurulacak

Juwi’nin Türkiye’deki güneş fırsatlarını kaçırmadığına dikkat çeken Göğüş, 2016 yılı içinde 18 ayrı lisanssız güneş enerjisi santralini devreye sokacaklarını açıklıyor. Bunun için Koyuncu Şirketler Grubu CEO’su İbrahim Koyuncu ile bir anlaşma imzaladıklarını açıklayan Göğüş, projesinin detayları hakkında şu açıklamayı yaptı: “18 projenin yarısı Konya’da yarısı da Nevşehir’de olacak. Yaz aylarında santrallerin inşaatına başlayacağız. 2016 sonuna kadar tüm tesislerin devreye alınmasını hedefliyoruz. 18 tesiste yılda toplam 31 milyon kW saat üretimi bekliyoruz. Tesisler için hedeflediğimiz yatırım bedeli yaklaşık 23.5 milyon dolar olacak.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Google’dan Sonra Nissan’da Sürücüsüz Elektrikli Otomobil Üretti

2020’de sürücüsüz otomobil projelerj geliştiren Google ‘ın ardından Nissan da sürücüsüz otomobil üretmek için kolları sıvadı. NEW YORK- Nissan 2020’de kendi sürücüsüz otomobilini üreterek bu konuda projeler geliştiren Google’a rakip

Tasarımlar

Afganistan’da Güneş Enerjili Elektrikli Araç

Kabil’de elektrik mühendisi Wahidullah Sabawoon Afgan, kendi imkanları ile güneş enerjisi ve elektrikle çalışan araç üretti. Güneş enerjisiyle üretilen cihazlar hayatı kolaylaştırıyor. Afganistan’ın başkenti Kabil’de elektrik mühendisi Wahidullah Sabawoon Afgan,

HABERLER 0 Comments

Google ve EDF RE Rüzgar Enerjisi İçin Anlaştı

Google, veri merkezinin enerji ihtiyacını karşılayacak 201 MW`lık rüzgar santrali için Amerikan EDF RE ile tedarik anlaşması imzaladı. Teknoloji devi kuruluşlarının yenilenebilir enerji yatırımları sürüyor. Bu doğrultuda, Google’da rüzgar enerjisine

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply