Joetermal’in Bilinmeyen Faydaları: Türkiye’nin İlk Termal Huzur Evi

ae_jeotermal_sandiklida_5_yildizli_termal_huzurevi_h7419Bu haberin doğrudan yayın içeriklerimizle ve yenilenebilir enerji sektörü haberleri ile bağlantılı olmadığını biliyoruz fakat ülkemizde önemli bir potansiyele sahip olan jeotermal enerjinin diğer faydalarını da güncel bir haber vasıtası ile bahsetmek istedik. Türkiye’nin termal turizm başkenti olan Afyonkarahisar’dan gelen bir açılış haberi, jeotermalin diğer kullanım alanı hakkında da kısa bir bilgi vermektedir. Jeotermal su, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem termal enerji kaynağı olarak hem de sağlık turizminde terapi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Afyonkarahisar’da başlatılan bu güzel örneğin  jeotermal potansiyeli olan tüm bölgelerde de gerçekleştirilmesi dileğiyle diyerek sizi Anadolu Ajansı’nın ilgili haberi ile başbaşa bırakıyoruz;

 

Türkiye’de ”termal turizmin başkenti” diye bilinen Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, ”Türkiye’nin ilk termal huzurevi” niteliğine sahip olan ve yaşlılara 5 yıldızlı otel konforunda hizmet verilen tesis, faaliyetlerine başladı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Çizmeci, AA muhabirine, Sandıklı Hüseyin Develi Huzurevi’nin, 5 yıldızlı otel konforunda olduğunu söyledi.

Yaşlı kabulüne başlanan 81 kişi kapasiteli huzurevinde, tek kişilik 39, çift kişilik 21 olmak üzere 60 oda bulunduğunu belirten Çizmeci, burada termal havuz, jakuzi, termal çamur tedavisi, havuz hidroterapisi ve Türk hamamı imkanlarının da yer aldığını bildirdi.
Çizmeci, yaşlıların bahçede dinlenebildiğini ve termal havuzda ter atabildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
”Her türlü imkanı burada bulmak mümkün. Huzurevinin çevresinde bulunan termal otellerde hangi imkan varsa burada da aynı konfor var. Yaşlı kabulüne bu ay başladık. Başka huzurevinden nakil isteyenler oldu. Onlar da tesisimize geldi. Nakillerle iki ay içinde 81 kişilik kapasitenin dolmasını umuyoruz. İnsanların yurt dışından ve yurt içinden termal turizmin başkenti Afyonkarahisar’a dinlenmeye geldiğini biliyoruz. Huzurevimizin en büyük özelliği; hiçbir ücret talep etmeden, ek masrafa gerek olmadan yaşlılarımıza hizmet verilmesidir. Onların, ömürlerinin sonbaharında dinlenmesine, çok güzel bir hizmet almasına yardımcı olmaya çalışıyoruz.”
Huzurevinin yapımına ilişkin bilgi veren Çizmeci, 2007 yılında yer teslimi yapıldıktan sonra 5 yılda kullanıma hazır hale getirildiğini anlattı.Yaşlılar, tedavi amaçlı termal havuzlardan yararlandıklarını bildirerek, tesisin en önemli özelliğinin, sağlık sorunlarıyla da ilgilenilmesi olduğunu kaydetti.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Cep Telefonu Şarj İstasyonlarına Bakanlık’tan Destek

Filli Boya Yalıtım’ın güneş enerjisi ile çalışan cep telefonu şarj istasyonları, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ana hizmet binasında konumlandırıldı. Filli Boya Yalıtım, yenilenebilir enerji kaynaklarına ne kadar kolay ulaşılabileceğine

HABERLER

Enerji Tasarruf Yatırımları, 5. Bölge Teşvikleriyle Değerlendirilecek”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 5. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde konuştu: “İş geliştirme ve yatırımlar çerçevesinde enerji tasarrufu yatırımları, hangi bölgede yapıldığına bakılmaksızın, 5. Bölge teşvikleri kapsamında değerlendirilecek”

Ulaşım 0 Comments

Tesla’dan Model S İçin Çağırma Özelliği

Tesla’nın elektrikli canavarı Model S’i artık bulunduğunuz yere çağırmanız bile mümkün. Elektrikli araçlarda sürücüsüz hareket etme özelliği giderek yaygınlaşıyor. Şimdilik test aşamasında olan bu özellik uzun vadede ulaşımın nasıl olacağı