Jeotermalle Isınma Kalorimetreyle Ucuzlayacak

Jeotermalle Isınma Kalorimetreyle Ucuzlayacak

Kütahya’nın Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan 16 bin konuttan 14 bininin jeotermal enerji ile ısındığı ilçede vatandaşları daha ucuza ısıtmak maksadıyla 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren bağımsız girişi olan abonelerin kalorimetre uygulamasına geçebileceklerini bildirdi.

simav-belediye-baskani-kasim-karahan-20110120AY380714-01Başkan Karahan, vatandaşların konut veya işyerlerine taktıracakları kalorimetre uygulamasıyla belediyenin de önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayacağını söyledi.

Yaklaşık 1 yıldır pilot bölge seçtikleri 101 Evler Mahallesindeki 30 abonede gerçekleştirdikleri kalorimetre deneme çalışmalarından çok iyi sonuçlar aldıklarını ifade eden Başkan Karahan, tamamen verimlilik esasına dayanan uygulama ile belediyenin 20 yılın en büyük reform ve yeniliklerinden birisini hayata geçirmiş olacağını söyledi.

1 Şubat tarihinde başlayacak kalorimetre uygulamasıyla vatandaşların doğalgaz sayacı gibi kullandığı kadar ısı bedeli ödeyeceğini, tasarruf ettiği her petek için ödeme yükümlülüğünden kurtulacağını dile getiren Başkan Karahan, “Böylece ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getiren bir sorunda ortadan kalkmış olacak. Ayrıca belirli dönemler için ilçe dışına çıkışlarda abonelerin en büyük sorunu olan ve sıkıntılara yol açan açma kapama devri de sona erecek. Aynı zamanda belediyenin tahsilat problemi de ortadan kalkmış olacak.

Kalorimetre kullanma mecburiyeti yoktur. İsteyen abonemiz belirlenen iki markadan birisini tercih ederek konut veya işyerine taktırabilecek. Kalorimetrelerin fiyatı KDV hariç 540 liradır. Ücretini de 0.048 kuruştan tarifelendireceğiz. Şimdi 100 metrekarelik bir binası olan abonelerimiz yılda 940 TL öderken kalorimetre taktıran abonemiz kışı 300 ile 400 lira ile arasında çıkarabilecek. Dolayısıyla hem vatandaşımız hem de belediyemiz açısından çok güzel bir uygulama olacak. Doğal gaz gibi. Abone ısındığı kadar bedel ödeyecek. Abonelerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Lüks Otomobil Markalarında Yeşillenme Furyası

Spor otomobil üreticileri çevre dostu otomobil pazarını keşfetti. Atık gaz değerlerini önemli ölçüde kısan yeni modeller, performanstan ödün vermeden ekolojik araçlar sınıfında yer almayı hedefliyor. İtalyan spor otomobil üreticisi Ferrari,

HABERLER

2023 Elektrikli Motorsiklet Çağı Olacak

Navigant Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2023’te yollardaki elektrikli motorsiklet sayısının 50 milyonu aşacak. Bilgicagi.com’da yayımlanan bir habere göre, Navigant Research tarafından yapılan bir araştırma, yollardaki elektrikli motorsiklet sayısının

HABERLER

Enerji Verimliliği İçin Bakan Taner Yıldız’dan Çağrı

“Güçlü Sanayi Verimli Enerji» sloganıyla yola çıkılan “Enerji Verimli Sanayi” projesi, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor.