Jeotermalle Isınma Kalorimetreyle Ucuzlayacak

Jeotermalle Isınma Kalorimetreyle Ucuzlayacak

Kütahya’nın Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan 16 bin konuttan 14 bininin jeotermal enerji ile ısındığı ilçede vatandaşları daha ucuza ısıtmak maksadıyla 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren bağımsız girişi olan abonelerin kalorimetre uygulamasına geçebileceklerini bildirdi.

simav-belediye-baskani-kasim-karahan-20110120AY380714-01Başkan Karahan, vatandaşların konut veya işyerlerine taktıracakları kalorimetre uygulamasıyla belediyenin de önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayacağını söyledi.

Yaklaşık 1 yıldır pilot bölge seçtikleri 101 Evler Mahallesindeki 30 abonede gerçekleştirdikleri kalorimetre deneme çalışmalarından çok iyi sonuçlar aldıklarını ifade eden Başkan Karahan, tamamen verimlilik esasına dayanan uygulama ile belediyenin 20 yılın en büyük reform ve yeniliklerinden birisini hayata geçirmiş olacağını söyledi.

1 Şubat tarihinde başlayacak kalorimetre uygulamasıyla vatandaşların doğalgaz sayacı gibi kullandığı kadar ısı bedeli ödeyeceğini, tasarruf ettiği her petek için ödeme yükümlülüğünden kurtulacağını dile getiren Başkan Karahan, “Böylece ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getiren bir sorunda ortadan kalkmış olacak. Ayrıca belirli dönemler için ilçe dışına çıkışlarda abonelerin en büyük sorunu olan ve sıkıntılara yol açan açma kapama devri de sona erecek. Aynı zamanda belediyenin tahsilat problemi de ortadan kalkmış olacak.

Kalorimetre kullanma mecburiyeti yoktur. İsteyen abonemiz belirlenen iki markadan birisini tercih ederek konut veya işyerine taktırabilecek. Kalorimetrelerin fiyatı KDV hariç 540 liradır. Ücretini de 0.048 kuruştan tarifelendireceğiz. Şimdi 100 metrekarelik bir binası olan abonelerimiz yılda 940 TL öderken kalorimetre taktıran abonemiz kışı 300 ile 400 lira ile arasında çıkarabilecek. Dolayısıyla hem vatandaşımız hem de belediyemiz açısından çok güzel bir uygulama olacak. Doğal gaz gibi. Abone ısındığı kadar bedel ödeyecek. Abonelerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Su Buharından Enerji Üretildi

Suyun buharlaşması ve su buharına dönüşmesi, güneş enerjisinin bir başka hali ve küçük cihazları çalıştırmak için kullanılabiliniyor. Alternatif enerji kaynaklarının sınırı görünmüyor. Bilim insanları enerji üretmek için yeni yöntemler araştırıyor.

HABERLER

Enerji Federasyonu Kuruldu

“Ülkemizin yenilenebilir ve tüm enerji sektöründe, üretici ve tüketicilerin örgütlenmesine öncü olmak” misyonu ile kurulan Enerji Federasyonu,  geçtiğimiz Kasım ayında resmi kuruluş faaliyetlerini tamamlayarak tüzel kisiligine kavuştu. Bünyesinde Güneş-Der (Güneş Enerjisine

Biyo Enerji 0 Comments

Maviiz’den Yozgat’a Biyogaz Santrali

Maviiz Çevre ve Enerji, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde hayvansal ve bitkisel atıkların elektriğe ve CNG’ye çevrileceği Biyogaz ve Kompost Santrali kuracak. Mavi İz, İ.T.Ü. Arı Teknokent alanında kurulmuş bir Ar-Ge şirketi.