Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nden Farkındalık Turları

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nden Farkındalık Turları

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Türkiye genelindeki 96 belediyenin 120 personeline Kırşehir’de mevzuat ve yatırım eğitim veriyor- Birlik Başkanı Bahçeci: “Türkiye’de jeotermal hızla gelişiyor, inşallah daha da gelişecek. Daha güzelleşecek.

jeotermal-kaynaklı-belediyeler-birliğiTürkiye Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, üye 96 belediyenin 120 personeline jeotermal yatırımlar ve mevzuat hakkında eğitim verecek.

Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci, Makisoss Otel’de başlayan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, jeotermal yatırımlarının Türkiye’de giderek arttığını söyledi.

Yakında belediye seçimleri olduğunu, bazı başkanların değişeceğini ifade eden Bahçeci, şöyle konuştu:

“Belediyelerde yenilenmeler muhakkak olacak. Hızlı bir şekilde adaptasyonu sağlamak gerekmektedir. Yeni gelecek belediye başkanlarımız bu konuya çok yakın olmayabilir. Ama belediye personelimizin jeotermal konusunda çok donanımlı olması gerekmektedir. Burada belediye başkanları olarak bizler misafiriz ama personeller daha fazla kalıcıdır. Jeotermal konusunda farkındalık oluşturulması çok önemli. 3 günlük programla yeni gelişmeler ve mevzuatlar hakkında bilgi verilecek.”

Jeotermal kaynaklarla ilgili yatırımlar konusunda belediyelerle özel idarelerin birlikte hareket etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bahçeci, “Türkiye’de jeotermal hızla gelişiyor, inşallah daha da gelişecek. Daha güzelleşecek. Yeter ki biz konuya sahip çıkalım ve çalışalım” dedi.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak da Türkiye’nin petrol ve doğalgaz zengini bir ülke olmadığını, bu nedenle doğadaki yenilenebilir enerji kaynaklarına önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Jeotermal kaynakların sadece sağlık turizminde kullanılmadığını dile getiren Çakacak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin her bölgesinde termal otellerimiz yükseliyor. Hem sağlık turizmine hizmet ediyor hem de vatandaşlarımıza katkı sağlıyor. Farklı alanlarda da kullanılıyor. Şehir ısıtmasında kullanılıyor. Bunun birçok şehirde artması gerekir. Bu konuda yerel yönetimlere büyük görevler düşüyor. 1990’lı yıllarda Kırşehir’de konut ısıtılması başlamıştı. 1800 konuta eş değer bir ısıtma yapılıyor. Bu tüm ülkemizde arttırılabilir. Türkiye’de jeotermal hızla gelişiyor, inşallah daha da gelişecek. Yeter ki biz konuya sahip çıkalım ve çalışalım. Jeotermal kaynaklardan faydalanma konusunda yerel yönetimlerimiz, özellikle belediyelerimiz son yıllarda büyük bir çaba içerisinde.”

Jeotermal kaynakların seracalıkta da kullanılmaya başlandığına değinen Çakacak, “Teknolojik seracılıkta da eskiye göre önemli bir gelişme gözlüyoruz. Çiçekdağı ilçemizde teknolojik seracılık yapılıyor. Bu topraklarda hiç bir şey olmaz denilen yerde teknolojik seracılık yapılıyor, yüzlerce insan iş sahibi oluyor” diye konuştu.

– 96 üye belediyeden 120 personel katılıyor

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Recep Şahin ise teknik, sosyal ve kültürel konularla ilgili belediyelere eğitim çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, jeotermal yatırıma da önem verdiklerini vurguladı.

Üç gün sürecek ve 96 üye belediyeden 120 personelin katıldığı eğitim toplantısında, jeotermal kaynaklar ve doğal mineraller, jeotermal kaynak arama yöntemleri, sondaj uygulamaları, kaynak koruma alanları etüdü, 5686 Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu ve yönetmeliği ile ilgili konularda bilgi verilecek.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Daikin’e Enerji Verimliliği Yüksek Teknolojileri Ödül Getirdi

Son olarak yeni nesil klimalarda çevre dostu R32 soğutucu akışkan kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan Daikin, bu konudaki çalışmaları ile Japonya Çevre Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. İklimdendirme sektöründe enerji verimliliği konusu

HABERLER

Chevrolet FNR Elektrikli Otomobili Çin’de Sergilendi

Chevrolet FNR adlı elektrikli otomobil hem tasarımı hem de kendi kendine sürücüsüz olarak gidebilme özelliğiyle, Shanghai Motor Show’da  dikkat çeken araçlar arasında yerini aldı. Elektrikli otomobiller çeşit çeşit boy boy üretiliyor artık ve kendine

HABERLER

Konya 1. Bölge GES İhalesini Zorlu Enerji Kazandı

Zorlu Enerji, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından açılan ihaleyi kazandı. Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş,  ’Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma