Jeotermal Kaynaklardan Lisanssız Enerji Üretimi Teknolojisi

Turboden firması tarafından düzenlenen Organic Rankine Cycle (ORC) İçin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımı” isimli seminer, 04.10.2012 tarihinde İstanbul Ataşehir’deki Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirildi. Yenilenebilir enerji kaynakları alanında faaliyet gösteren firma temsilci ve yetkilerinin katıldığı seminerde, yenilenebilir enerji kaynakları açısından Organic Rankine Cycle (ORC) teknolojisinin çalışma prensipleri, kullanım alanları, avantajları ile uygulama örnekleri ele alındı.

Birinci kaynaktan elektrik üretimi

Seminerde konuşan Turboden Biomass Departmanı Satış Müdürü Alessandro Guercio, Turboden’in faaliyet alanı ve Organic Rankine Cycle (ORC) teknolojisiyle ilgili genel bilgiler verdi. Turboden’in Organic Rankine Cycle (ORC) turbojeneratör üretimiyle Avrupa’nın önde gelen şirketlerinden biri olduğunu belirten Guercio, teknolojik olarak gelişmiş turbo jeneratörlerin yenilenebilir kaynaklardan ısı ve güç ürettiklerini söyledi. Guercio, turbo jeneratörlerin standart üniteler için 600 kW’tan 6 MW’a kadar, özel çözümler de ise, 15 MW’a kadar kullanılabildiğini aktardı. Turbojeneratörlerin birinci kaynaktan elektrik ürettiğine değinen Guercio, kaynağın biyo kütle, jeotermal veya atık ısı gibi kaynaklar olabileceğini belirtti. Guercio, Turboden’in 2009 yılından itibaren Pratt&Whitney Power Systems’in (PWPS) bir parçası olduğunu ifade etti.

Guercio, dünyada Turboden’in ürettiği mini turbo jeneratörlerin kullanılma alanlarından da söz ederek, en küçüğü 200 kw’lık üretim gerçekleştiren 200’den fazla santralde turbo jeneratörlerin çalıştığını ifade etti. 500 kw altında kalan ve EPDK’ya lisans başvurusu gerektirmeyen bu sistemler, jeotermal enerjinin de aynı güneş ve rüzgarda olduğu gibi, ölçeklenebileceğine güzel bir örnek teşkil ediyor.

Teknik ve operasyonel avantajlar

Guercio, Turboden’in ürettiği ORC turbojeneratörlerinin teknik ve operasyonel avantajları olduğunu belirterek şunları söyledi: “ORC teknolojisinin sağladığı teknik avantajlar arasında; yüksek salınım verimliliği sunması, yüzde 90’a kadar çıkabilen yüksek türbinin verimliliği sağlaması, düşük çevresel hızından dolayı, türbinde düşük mekanik basınç oluşturması yer alıyor. Ayrıca, türbindeki düşük RPM’nin elektrik jeneratörüne herhangi bir zayıflama olmadan doğrudan bağlantı yapmasına izin vermesi ve pervanelerde aşınma yapmaması ve buhar deliğinde de nem bulundurmaması geliyor. Operasyonel avantajları ise, operatöre ihtiyaç duyulmaması, basit start-stop (başlat-durdur) prosedürleri, otomatik ve devam eden operasyonlar, sessiz operasyonlar, 70 bin saatin üzerindeki operasyonlarda yüzde 98’e ulaşan yüksek kullanım kapasitesi, parsel yük operasyonlarında yüzde 10’a kadar güç, parsel yüklerde bile yüksek verimlilik sağlaması, bakım ve servis ihtiyaçlarının en aza indirgenmesi ve uzun ömürlü olması şeklinde sıralayabiliriz.”

Daha sonra söz alan Turboden Yenilenebilir Isı Departmanı Satış Mühendisi Sabrina Santarossa da Organic Rankine Cycle (ORC) teknolojisinin termodinamik prensipleri ve atık ısı kullanımından söz etti. Santarossa, ORC teknolojisinin su buharının yerine, sudan daha yüksek moleküler kütlesi olan organik bir akışkanı buharlaştırdığını belirterek, bu durumun türbinin daha yavaş dönmesini ve metalik parça ve pervanelerin daha az basınca ve daha az aşınmaya maruz kalmasını sağladığını ifade etti.
ORC teknolojisinin en çok cam, çelik ve çimento sektöründe kullanıldığına değinen Santarossa ayrıca, atık yakma ve petrol tesislerinde de kullanıldığını sözlerine ekledi.

230 milyon dolarlık kredi imkanı

Seminerde bir konuşma yapan TURSEFF Finans Danışmanı Güliz Örnek de yenilenebilir enerji sektörüne yönelik olarak verilen kredilerde 1 dolarlık yatırım için 2.1 kW’lık kapasite üretimini baz aldıklarını ifade etti. Örnek, sektörde toplam 230 milyon dolarlık kredinin küçük ölçekli projeler ağırlıklı olmak üzere kullandırıldığını belirtti ve Turseff II programı ile de 2013 yılında verimlilik projelerine verecekleri desteğin devam edeceğini sözlerine ekledi.

“Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk”

Görüşlerini aldığımız katılımcılar, Turboden tarafından düzenlenen seminerin özellikle ORC teknolojisini ayrıntılı bir şekilde ele almasından dolayı çok yararlı olduğunu belirterek, verilen bilgilerle önemli katkılar elde ettiklerini söylediler. İtalyan Turboden firmasının Türkiye temsilcisi Transnational Venture Consultants (TVC) Yetkilisi Kor Kurt Akın da seminerle ilgili görüşlerini, “sektörün iki değişlik tarafındaki temsilcileri bir araya getirmiş olduk. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmuş olduk. Hem bizim taraftaki hem de Türkiye’deki çalışmaları yakından takip etmemize neden olan faydalı bir etkinlik oldu” şeklinde özetledi.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Kipaş Holding’e Jeotermal Santrali İçin Önlisans

Kipaş Holding, Aydın Germencik’te kuracağı 19,9 MW kapasiteli Mehmethan Jeotermal Enerji Santrali için ön lisans aldı. Jeotermal enerji yatırımlarında özel sektörün önemli bir yeri var. Jeotermal enerji uzun vadede gelişmeye

HABERLER

“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım” dedi. Türkiye’nin

Elektrik Üretimi

Teknolojide Güneş Enerjisi Dönemi

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok elektronik cihaz ve aksesuarın güneş enerjisiyle çalışan modelleri bulunuyor. Şarj cihazı, sırt çantası, klavye, kılıf gibi ürünler bu enerjiyle daha çevreci hale geliyor. Teknolojik gelişmelerde