Jeotermal İçin Başbakana Mektup

Jeotermal İçin Başbakana Mektup

İzmir Belediye Başkanı Kocaoğlu, yavaş şehir Seferihisar’da jeotermalle ısıtılacak seralara yer tahsisi için Başbakan Erdoğan’a mektup yazdı.

fft99_mf1482541İzmir’de Valilik ile Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortak oldukları İzmir Jetormal A.Ş., Seferihisar’da jeotermal enerjiyle ısıtılacak seralar kurmak için 240 dönümlük alanın kendilerine tahsisini istedi. Talep Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmeyince, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a mektup yazdı. Kocaoğlu, projenin yöre insanına, kent ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağına dikkat çektiği mektubunda, Başbakan’dan tahsisle ilgili talimat vermesini istedi.
Kocaoğlu şimdi, Eylül ayında Başbakan Erdoğan’a yazdığı mektuba yanıt gelmesini bekliyor. Henüz Maliye Bakanlığı’ndan tahsise yönelik herhangi bir olumlu geri dönüş gerçeklemedi. Jetormal enerjinin serada kullanımıyla ilgili proje de bekliyor. Talep edilen arazinin ‘yavaş şehir’ Seferihisar’da, askeri tatbikat bölgesinin art alanında bulunduğu belirtildi.
Kocaoğlu’nun mektupta verdiği bilgilere göre İzmir’de jeotermal işletmeciliği, 1996 yılında Balçova merkezi ısıtma sisteminin devreye alınmasıyla, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeline benzer şekilde başlatıldı. 2000 yılında, İzmir Valiliği İl Özel İdaresi’ne bağlı bir şirkete (İzmir Jeotermal Enerji San. ve Tic. A.Ş.) dönüştürüldü. 2005 yılında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi, 8 milyon 500 bin TL’lik sermaye katkısıyla bu yapının yüzde 50 ortağı oldu.

19 BİN 500 ABONEYE ULAŞILDI, ŞİRKET VERGİ REKORTMENİ OLDU

Kocaoğlu “Ortaklık yapısındaki bu değişiklik, İzmir’deki jeotermal yatırımlarına müthiş bir ivme kazandırdı. Öyle ki, Narlıdere ve Balçova’da yeni kuyuların açılmasıyla abone sayısı 7 binden 19 bin 500’e çıkarıldı. Eski boruların tamamı değiştirilerek verimlilik artırıldı. Kalorimetre sistemi yaygınlaştırılarak yüzde 35 oranında enerji tasarrufu sağlandı. Hatta ekonomik olarak güçlenen şirket, 2008 yılından itibaren vergi rekortmenleri listesine bile girmeye başladı” dedi.

‘800 DÖNÜM SERAYI ISITABİLİRİZ’

İzmir Jeotermal Enerji San. ve Tic. A.Ş.’nin yeni hedefleri arasında, öncelikle firmanın marka değerini artırmak geldiğini Başbakan Erdoğan’a açıklayan Kocaoğlu, “Bu hedef doğrultusunda atılacak en önemli adım, 2006 yılında bedeli karşılığında MTA’dan devraldığımız Seferihisar jeotermal sahasındaki seracılık ve termal turizm yatırımlarının bir an önce ekonomiye kazandırılması olacaktır. İzmir Jeotermal A.Ş., bu sahada 7 milyon lira harcayarak yaklaşık, ‘800 dönüm serayı ısıtabilecek bir enerjiyi’ hemen kullanılabilecek şekilde hazır hale getirmiştir” dedi.

‘SİT ALANI VE TARIMA UYGUN’

Hedeflerinin Seferihisar-Tuzla bölgesinde belirledikleri yaklaşık 240 dönüm büyüklüğündeki alan üzerine, jeotermal enerji ile ısıtılacak yeni seraların kurulması olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, bu projenin uygulanmasındaki muhtemel gecikmelerin, mevcut kuyulardaki verimliliğin düşmesine, hatta zamanla körelmesine yol açacağını, bunun da yapılan yatırımların boşa gitmesi anlamını taşıyacağını mektupta belirtti.
Kocaoğlu, taleplerinin, Hazine’ye ait bu araziye ilişkin tahsisin bir an önce onaylanması olduğunu, büyük bölümü askeri alan, doğal ve arkeolojik sit konumunda olan bu bölgede tespit ettikleri arazinin, tarım amaçlı kullanıma uygun olduğunu da açıkladı.
Ancak Maliye Bakanlığı’nın, 2013 Nisan ayı içerisinde, tahsis talebini uygun görmediğini bildirdiğini belirten Kocaoğlu mektupta, “Söz konusu tahsisin sağlanması, bölgenin ekonomik canlılığını ve istihdam olanaklarını ciddi anlamda artıracaktır. Ayrıca tarihte termal tedavi amaçlı faaliyetlerin yapıldığı bilinen Seferihisar bölgesindeki termal turizm yatırımları için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bölgeye yönelik planlama çalışmalarını en kısa süre içinde tamamlamasını talep etmekteyiz. Talimatlarınızla atılacak olumlu bir adımın, sadece yöre insanına değil, kent ekonomisine de çok ciddi katkılar sağlayacağından emin olabilirsiniz Sayın Başbakanım. Saygılarımla arz ederim” diye yazdı.

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

Güneş Enerjisi Projelerine Finans Desteği Sağlanıyor

Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, “Kendi Elektriğini Üreten KOBİ Destek Kredisi” ile müşterilerine kredi geri ödemesinde 10 yıla kadar vade ve 2 yıla kadar geri ödemesiz dönemin

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri Gerçekleştirilecek

Alman Sertifikalı Fotovoltaik Uzmanlik Eğitimleri Mart ayında gerçekleştirilecek. Çataklı Enerji tarafından Alman Sertifikalı Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri kapsamında, 14-18 Mart tarihleri arasında Uygulamalı Uzmanlık Eğitimi, 19-21 Mart tarihleri arasında 2 günlük

HABERLER

Erzurum’da Temiz Enerji Atağı Başlıyor

Türkiye’de potansiyeli olmasına rağmen finansman sorunları nedeniyle istenilen seviyede olmayan ‘yenilenebilir enerji’ konusunda önemli adımlar atılıyor. Bu potansiyeli harekete geçirmek için 2014 yılında aralarında Erzurum’un da bulunduğu birçok ilde ‘yenilenebilir