Jeotermal Enerjinin Yeni Kullanım Alanları: Tenis Kortları

Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için ısıtma sistemi kuruyor.

ae_jeotermal_Tennis-Court-PaintKırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı 2 tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için jeotermal suyla ısıtma sistemi kuruyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tenis sporuna gönül verenlerin, üniversiteden devraldıkları tenis kortlarından kış şartlarında da faydalanabilmeleri için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Jeotermal suyla ısınacak tenis kortlarının “Türkiye’de bir ilk” olduğunu ifade eden Bahçeci, “Jeotermal su kaynağının yoğun olduğu Terme bölgesinde kullanımı Ahi Evran Üniversitesi’ne ait 2 açık tenis kortu vardı. İlgili kurumlarla görüşerek bu alanın belediyemize tahsisini sağladık. Mevcut 2 tenis kortumuzun üstünü kapatık” dedi.

Kırşehirlilerin tenis oynamaya ilgisinin her geçen gün arttığını dile getiren Bahçeci, şunları kaydetti:

“Tenis sporu sağlık açısından da çok önemli bir spor. Aynı zamanda ilin tanıtılması içinde önemli. Kapalı alan olmadığı için kışın ilimizde tenis oynanamıyordu. Devraldığımız tenis kortları son derece güzel bir şekilde kapatıldı. Kortlar termal su kullanılarak ısıtılacak. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’de bir ilk olacak. Isıtma maliyetimiz de çok düşük olacak. Bu kapalı tenis kortlarının yanına, iki tane de açık tenis kortu yapacağız. Kortların yanında kafe, soyunma odası ve oturma alanları da olacak. Bu kortların yanında kullanılamayan mağaralar var. Bu mağaralarla ilgili de düzenleme yapacağız. Buraya insanlar geldiğinde sadece tenis oynamayıp, ayrıca bu alanda keyifli vakit geçirebilecekler.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kayseri’ye Yenilenebilir Enerji Yatırımı

Almanya Heiden Belediye Başkanı Heiner Bub: “Biyogaz, güneş enerjisi ve suyun karışımından doğal gaz üretimi noktasında Kayseri’ye yeni bir sistem kurulmasına yönelik çalışmalar hızla sürüyor. “ Almanya Heiden Belediye Başkanı Heiner Bub,

HABERLER 0 Comments

Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test

HABERLER

Çin’de Ticari Havacılıkta Biyoyakıt Kullanıma İzin Verildi

Çin, en büyük rafinerisi Sinopec’e, havacılık için geliştirdiği biyoyakıtın ticari kullanımı konusunda izin verdi. Şinhua’nın haberine göre, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin (CAAC) lisans verdiği Sinopec’in hava biyoyakıtının, havayolu şirketleri tarafından