Jeotermal Enerjinin Yeni Kullanım Alanları: Tenis Kortları

Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için ısıtma sistemi kuruyor.

ae_jeotermal_Tennis-Court-PaintKırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı 2 tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için jeotermal suyla ısıtma sistemi kuruyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tenis sporuna gönül verenlerin, üniversiteden devraldıkları tenis kortlarından kış şartlarında da faydalanabilmeleri için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Jeotermal suyla ısınacak tenis kortlarının “Türkiye’de bir ilk” olduğunu ifade eden Bahçeci, “Jeotermal su kaynağının yoğun olduğu Terme bölgesinde kullanımı Ahi Evran Üniversitesi’ne ait 2 açık tenis kortu vardı. İlgili kurumlarla görüşerek bu alanın belediyemize tahsisini sağladık. Mevcut 2 tenis kortumuzun üstünü kapatık” dedi.

Kırşehirlilerin tenis oynamaya ilgisinin her geçen gün arttığını dile getiren Bahçeci, şunları kaydetti:

“Tenis sporu sağlık açısından da çok önemli bir spor. Aynı zamanda ilin tanıtılması içinde önemli. Kapalı alan olmadığı için kışın ilimizde tenis oynanamıyordu. Devraldığımız tenis kortları son derece güzel bir şekilde kapatıldı. Kortlar termal su kullanılarak ısıtılacak. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’de bir ilk olacak. Isıtma maliyetimiz de çok düşük olacak. Bu kapalı tenis kortlarının yanına, iki tane de açık tenis kortu yapacağız. Kortların yanında kafe, soyunma odası ve oturma alanları da olacak. Bu kortların yanında kullanılamayan mağaralar var. Bu mağaralarla ilgili de düzenleme yapacağız. Buraya insanlar geldiğinde sadece tenis oynamayıp, ayrıca bu alanda keyifli vakit geçirebilecekler.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

MTA 19 Ruhsatlı Jeotermal Alanının İhalesini Yapacak

ANKARA – Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, 19 ruhsatlı jeotermal alanın ihalesini yapacak. İhale edilecek alanlar için belirlenen geçici teminat tutarları ise 15 bin dolar ile 40 bin

ENERJİ YÖNETİMİ

Bu Yılın Kaynaklarında Son Aşama

Alman çevre örgütü Germanwatch, bu yılın kaynaklarının 13 Ağustos’ta tükenmiş olacağını açıkladı. Alman çevre örgütü Germanwatch, Bonn’daki açıklamasında bu yılın kaynaklarının gelecek 13 Ağustos Perşembe günü tükenmiş olacağını duyurdu. Buna

Tasarımlar 0 Comments

Volocopter’den Elektrikli Uçuş Deneyimi

Drone’dan büyük, helikopterden küçük… Volocopter ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi. Elektrikli araçlarda sınır tanınmıyor. Ulaşım sistemine yepyeni bir bakış açısı kazandıran elektrikli araçlar da yeni bir buluş daha: Volocopter. www.yenisafak.com’un haberine