Jeotermal Enerjinin Yeni Kullanım Alanları: Tenis Kortları

Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için ısıtma sistemi kuruyor.

ae_jeotermal_Tennis-Court-PaintKırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı 2 tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için jeotermal suyla ısıtma sistemi kuruyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tenis sporuna gönül verenlerin, üniversiteden devraldıkları tenis kortlarından kış şartlarında da faydalanabilmeleri için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Jeotermal suyla ısınacak tenis kortlarının “Türkiye’de bir ilk” olduğunu ifade eden Bahçeci, “Jeotermal su kaynağının yoğun olduğu Terme bölgesinde kullanımı Ahi Evran Üniversitesi’ne ait 2 açık tenis kortu vardı. İlgili kurumlarla görüşerek bu alanın belediyemize tahsisini sağladık. Mevcut 2 tenis kortumuzun üstünü kapatık” dedi.

Kırşehirlilerin tenis oynamaya ilgisinin her geçen gün arttığını dile getiren Bahçeci, şunları kaydetti:

“Tenis sporu sağlık açısından da çok önemli bir spor. Aynı zamanda ilin tanıtılması içinde önemli. Kapalı alan olmadığı için kışın ilimizde tenis oynanamıyordu. Devraldığımız tenis kortları son derece güzel bir şekilde kapatıldı. Kortlar termal su kullanılarak ısıtılacak. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’de bir ilk olacak. Isıtma maliyetimiz de çok düşük olacak. Bu kapalı tenis kortlarının yanına, iki tane de açık tenis kortu yapacağız. Kortların yanında kafe, soyunma odası ve oturma alanları da olacak. Bu kortların yanında kullanılamayan mağaralar var. Bu mağaralarla ilgili de düzenleme yapacağız. Buraya insanlar geldiğinde sadece tenis oynamayıp, ayrıca bu alanda keyifli vakit geçirebilecekler.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kişisel Karbon Ayakizinizi Görmek İçin

Kişisel Karbon Ayak İzi Rehberi, Devin Bahçeci’ nin ziyaret ettiği pek çok şehirde kendisine sorulan sorulara yıllar içinde hazırladığı kapsamlı ama anlaşılması kolay bir rehber niteliğinde. İklim değişikliğinin toplumsal yanı

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Çataklı Enerji EIF Fuarında 2 Önemli Tanıtım Yapacak

DGS Solar Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri 3-4 Kasım tarihleri arasında Ankara EİF Enerji Kongresi ve Fuarında tanıtılacak. DGS Solar 1988 yılından beri fotovoltaik sistemler için tarafsız denetim ve bilir kişi

ENERJİ YÖNETİMİ

Enerya’ya Dönüşüm Ödülü

Enerya marka kimliği ile Dubai’de düzenlenen Transform Awards MENA-Dönüşüm Ödülleri’ne layık görüldü. Enerji alanında marka kimliği oluşturma ve bilinirliği artırma olguları çok büyük bir önem taşıyor. Enerya marka kimliği ile