Jeotermal Enerjili Şehir Otellerinin Sayısı Artıyor

Jeotermal Enerjili Şehir Otellerinin Sayısı Artıyor

Zengin jeotermal kaynaklara sahip Kırşehir, kent merkezindeki termal kaynaklı “şehir otelleri” ile cazibe merkezi haline geliyor.

ae_jeotermal_termal_otelJeotermal su, kentte sağlık turizminin yanı sıra konutların ısıtılmasında, seracılıkta ve meyve sebze kurutma tesisinde kullanılıyor- Kent merkezindeki Terme bölgesinde 600 yatak kapasiteli otellere ve jeotermal suyun kullanıldığı 40 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine ek olarak 5 yıldızlı, 400 yatak kapasiteli termal otel, hizmete girdi

Zengin jeotermal kaynaklara sahip Kırşehir, kent merkezindeki termal kaynaklı “şehir otelleri” ile cazibe merkezi haline geliyor. Jeotermal su, kentte sağlık turizminin yanı sıra konutların ısıtılmasında, seracılıkta ve meyve sebze kurutma tesisinde kullanılıyor.

Türkiye Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezi ve ilçelerindeki jeotermal su kapasitesiyle Kırşehir’in yatırımcıların ilgi odağı olmaya başladığını söyledi.

Terme bölgesinde 600 yatak kapasiteli otellere ve 40 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine ek olarak 400 yataklı, 5 yıldızlı yeni bir otelin hizmet vermeye başladığını ifade eden Bahçeci, başka yatırımcıların da otel yapımı için yer arayışında olduklarını dile getirdi.

Kırşehir’in en önemli avantajının, termal su ve otellerin kent merkezinde yer alması olduğunu vurgulayan Bahçeci, şunları kaydetti:

“Şehir merkezinde, Terme bölgesinde iki tane 3 yıldızlı, bir tane 5 yıldızlı olmak üzere 3 termal otelimiz ve jeotermal suyun kullanıldığı fizik tedavi merkezimiz var. Kırşehir’in termal bir kent olması diğer illerden farklılık gösteriyor. Birçok ilde jeotermal kaynaklar şehir dışında. Doğal olarak oteller de şehir merkezine uzak oteller. Kırşehir’in en önemli kaynağının yer aldığı Terme bölgesinin şehir merkezinde olması büyük bir avantaj. Böylelikle termal otellerimiz aynı zamanda birer ‘şehir oteli’ oluyor. Otellerde konaklayan misafirler, şehrin birçok imkanından da yararlanabiliyorlar. Kırşehir’in Kapadokya’ya yakın oluşu da yine termal turizmi çeşitlendirerek konaklayanlara farklı aktivite şansları sunuyor. Kırşehir olarak termal turizm anlayışımızda şehir oteli olabilmek için, yeşil ve geniş bir çevre peyzajı ve çeşitli kültürel aktiviteleri bir arada yaşama fırsatını konuklarımıza sunabilmek adına yatırımlar yapılmasını teşvik ediyoruz.”

Son açılan 5 yıldızlı otel ile Kırşehir’deki yatak kapasitesinin 1000’i bulduğunu belirten Bahçeci, Cacabey Gökbilim Medresesi, Kalehöyük kazı alanı, yer altı şehirleri ve Ahilik kültürünü yaşatan çarşıların kentin termal turizm potansiyeline katkı sağlayan kültürel değerler olduğunu söyledi.

Kırşehir’e termal aquapark kazandırılacak
Bahçeci, kente 2014 yılında termal aquapark tesisi kazandırmak için çalışma başlattıklarına işaret ederek, “İlimize bir termal tesis de biz kazandıracağız. Türkiye’ye örnek olacak termal bir tesis yapmak adına alanında en profesyonel kişilerle çalışmak istedik. Macaristan Kaplıcalar Birliği Başkanı Miklos Vanscura ve beraberindeki bir heyet, yaklaşık 2 hafta önce ilimize gelerek bir dizi incelemelerde bulundu. Kendileri daha önce Avrupa birçok yerde termal tesisler yapmış ve danışmanlık vermiş kişiler. Termal aquapark projemizde kendileriyle çalışarak profesyonel bir işe imza atacağız” dedi.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yeşil Rapido Eğitimlerinin İlki Başlıyor

Ekoyapı – Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi, 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında CNR EXPO 1. Hall’de düzenlenecek olan BEST 13 Fuarı eğitim alanında, ‘YEŞİL RAPİDO’ LEED GREEN ASSOCIATE EĞİTİMLERİ ile

Sektörel Röportajlar 0 Comments

Ülke Enerji, 3D Yaklaşımı İle Servis Hizmetleri Veriyor

Ülke Enerji Operasyon Müdürü Burak Aydın: “Servis yaklaşımımızı biz, “Dinamik, Deneyimli ve Donanımlı” açılımı ile “3D Yaklaşımı” şeklinde adlandırıyoruz. Dinamik; çünkü yerli ve genç bir ekip kurduk. Diğer yandan da

HABERLER

Dünyanın En Büyük Rüzgar Çiftliği Yolda

Atlantik dizisi, Birleşik Krallık’ta yer alan Kuzey Devon ve Güney Wales arasında Bristol Kanalı boyunca uzanan offshore tipi rüzgar türbinlerini içeren dünyanın en büyük rüzgar tarlası projesi hayata geçiyor. Atlantic