Jeotermal Domatesler İç Piyasada Talebi Patlattı

Jeotermal enerjinin tarımda ve seralarda kullanımının keşfedilmesi ardından bir bir artan jeotermal sera projelerinin ekinleri hasat edilmeye başlandı. Gerek çiftçinin masrafını azaltması gerekse bitkilere doğal ortama yakın bir ısı sağlaması sayesinde artan verim nedeniyle gitgide daha çok çiftçi tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu alandaki gelişmelere örnek verilebilecek Anadolu Ajansı ve 2 Eylül Gazetesi tarafından hazırlanan 2 farklı bölgenin 2 farklı başarısını aşağıda inceleyebilirsiniz.

ae_jeotermal_sera_domates2Şanlıurfa’da, topraksız kültür tekniğiyle üretilen ve genellikle ihraç edilen domatesler, talebin artması dolayısıyla iç pazarda satılıyor.

Karaali bölgesinde 2000 yılında bir köylünün arazisinde bulunan jeotermal su kuyusunun ardından seracılık yaygınlaşmaya başladı. Birkaç küçük serayla yapılan deneme ekiminin ardından kısa sürede bu alandaki birçok firma yatırıma yöneldi. Karaali’deki seralarda üretilen özellikle salkım domatesler, yurt dışına pazarlanmaya başlandı.

İşletmeciler, sayıları her yıl artan seralarda üretilen domatesi talep artışına paralel olarak ihraç etmek yerine iç pazara sunmaya başladı.

-“İç piyasanın talebi fazla”-

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz,  yaptığı açıklamada, Karaali bölgesinde 35 firmanın jeotermal seralarda domates üretimi yaptığını söyledi.

“Topraksız kültür” tekniğiyle yapılan üretimin ağırlıklı bölümünü salkım domatesin oluşturulduğunu belirten Yanmaz, burada yetiştirilen ürünlerin geçmiş yıllarda daha çok ihraç edildiğini anımsattı.

Salkım domatesin özellikle 2011 yılında yüzde 60-70’ini ağırlık Rusya olmak üzere Almanya ve Macaristan’a gönderdiklerini ifade eden Yanmaz, şöyle devam etti:

“Bu tarihten sonra iç piyasanın talebi artmaya başladı. 2012 yılındaki üretimin yaklaşık yüzde 10’unu ihraç edebildik. Bu yıl ise şu ana kadar henüz ihracat gerçekleştirmedik. Ürettiğimiz ürünleri daha çok Türkiye pazarına sunduk. Tüketicilerin bilinçlenmesi ve refah seviyesinin artışıyla birlikte ürünlerimiz Türkiye’de talep edilir hale geldi. Bu nedenle yetiştirilen ürünler daha çok Türkiye’de satışa sunuluyor.”

-“Yeni sondaj kuyuları açılacak”-

Yanmaz, Şanlıurfa Valiliği koordinesinde, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve İl Özel İdare’nin desteğiyle bölgede açılması planlanan 5 jeotermal kuyunun daha ihalesinin yapıldığını, hedeflerinin bölgede 10 bin dekarlık alanda seracılık faaliyetinin yürütülmesine olanak sağlamak olduğunu söyledi.

Bu hedefe ulaşılması için jeotermal sondaj kuyusu çalışmalarının hızlandırıldığını vurgulayan Yanmaz, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki süreçte bu kuyuların sayısını daha da artıracağız. 10 bin dekar sera, 12 bin kişiye iş, yaklaşık yıllık 750-800 milyon TL dolayında ihracat veya iç piyasada talep demek. Bu çok önemli bir rakam. Bunu hayata geçirebilirsek ikinci GAP Bölgesi gibi bir alan oluşturabiliriz.”

“Eskişehir’de “jeotermal domates konsepti” çok ilgi görüyor.”

Eskişehir’e Simav’dan gelen jeotermal domatesler oldukça ilgi görüyor. Organik olması nedeniyle vatandaşlardan büyük ilgi gören domatesler, sıcak su kaynakları ile yetişiyor.

Pazarcı Recep Polat, jeotermal domatesler hakkında bilgi vererek, “Simav domatesleri jeotermal domates olma özelliği taşıyor. Bunlar, yeraltından çıkan sıcak sularla yetişti. Organik olması nedeniyle hem tadı hem de kokusu çok güzel. Vatandaş bu çeşit domateslere çok ilgi gösteriyor. Jeotermal domatesin kilosunu 4 liradan satıyoruz” diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Bosch, Güneş Enerjisi Sektöründen Çekileceğini Açıkladı

Bosch, ağır zarar eden güneş enerjisi operasyonunu kapatma kararı aldı. Bu kararda Alman Hükümeti’nin güneş enerjisine verdiği teşviği geri çekmesi ve Çin’in rekabet edilemeyecek seviyedeki ucuz fiyatların etkisi olduğu söyleniyor.

HABERLER 0 Comments

Niğdeli Lise Öğrencileri Portatif Solar Sistemler Üretti

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölümü öğrencileri, bağladıkları güneş panelinin ürettiği enerji depolayan, çanta şeklinde portatif solar sistemler imal etti. Güneş enerjisinin kullanım alanları arttıkça, yeni buluşlar

HABERLER

Renault ZOE İçin Sarayın Kapıları Açılıyor

Fransız otomotiv devi Renault, elektrikli otomobili ZOE için Versailles Sarayı’nın kapılarını açıyor. Ülkemizde koca bir yılda sadece 32 adet elektrikli otomobil satılmasına rağmen Avrupa’da tek başına şimdiden 10 bin adetlik