Japonya Elektrikli Şarj İstasyonlarını Yaygınlaştırıyor

Japonya Elektrikli Şarj İstasyonlarını Yaygınlaştırıyor

Nissan’ın yaptığı incelemeye göre, Japonya’da bulunan elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 40 bini aşarak sayısı yaklaşık 35 bin olan akaryakıt istasyonunu geride bıraktı.

Elektrikli araç devrimi sürüyor. Bu devrimin bir ayağı Avrupa’da yaşanırken, öbür ayağı da Uzak Doğu ülkelerinde gerçekleşiyor. Bu devrim yalnızca elektrikli araç üretiminde değil, batarya üretimi ve elektrikli şarj istasyonları kurulumunda da görülüyor.

Japonya bu devrimde başrol oyuncularından biri. Toyota, Honda ve Nissan otomobil devleri kuruluşlara sahip olan ülkede, bir yandan devlet teşviği verilirken öte yandan da özel sektör elektrikli araçların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde önemli çalışmalar yapıyor.

no-petroleum.com’dan alınan verilere göre, elektrikli araçların sayısı arttıkça üretim maliyetlerinin azalması bekleniyor. Japonya’da da konuyla ilgili devam eden çalışmalara göre 2030 yılında bataryalar çok daha kuvvetli olacak ve elektrikli araçlar tek dolumda 1,600 kilometre gidebilecek.

Toyota, Honda ve Nissan gibi Japon otomobil markaları hammaddeden mühendisliğe, montajdan dağıtıma kadar olan bütün süreçleri kendileri yönetiyor. Elektrikli araçların altyapılarının sade olması ve diğer özellikleri otomotiv endüstrisinde büyük değişikliklere yol açacak.

Japonya’da şarj istasyonları konusundaki gelişmeler de merak uyandıracak cinsten. Nissan’ın yaptığı incelemeye göre, Japonya’da bulunan elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 40 bini aşarak yaklaşık 35 bin olan akaryakıt istasyonunu geride bıraktı.

Elektrikli istasyonların bir kısmı tüm halkın kullanımına açık olmasa da ABD ile kıyaslanınca oldukça çarpıcı bir fark ortaya çıkıyor. ABD’de 114 bin 500 akaryakıt istasyonu hizmetteyken ülkede bulunan elektrikli istasyon sayısı 9 bin civarında.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

Zorlu Enerji Projelerine “Gold Standard” Sertifikası

Zorlu Enerji’nin Sarıtepe RES ve Demirciler RES projeleri“Gold Standard” sertifikası aldı. Enerji şirketleri de sürdürülebilir kalkınmada yerini alma durumunda. Önümüzdeki dönemde şirketler için sürdürülebilirlik kriterlerinin çok daha belirleyici olacağı öngörülüyor.

HABERLER

“Almanya Gibi Bir Ülke Apar Topar Esir Alınamaz”

Almanya Bakanlar Kurulu, uzun süredir tartışılan yenilenebilir enerji (EEG) reformunu Nisan ayında kabul etmişti. Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in hazırladığı ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı önlemeyi hedefleyen yenilenebilir enerji (EEG) yasası reform

ALTERNATİF TASARIMLAR

Akıllı Telefonlar İçin Rüzgar Ölçümü Aplikasyonu

TechCrunch Disrupt Europe‘da oldukça fazla sayıda donanım ve internet of things/nesnelerin interneti girişimi vardı. Bu röportajda ise sizlere oldukça eğlenceli bir araç tanıtacağız. Vaavud, akıllı telefonlar için rüzgar ölçen bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply