İzmir’de Rüzgar Enerjisi Eğitim Merkezi Kurulacak

İzmir’de Rüzgar Enerjisi Eğitim Merkezi Kurulacak

Hamburg’ta düzenlenen Uluslararası Rüzgar Enerjisi Fuarı’nda Türk Delegasyonu EWEA ve GWEC yetkilileri ile görüştü. İzmir’de rüzgar enerjisi eğitim merkezi kurulması için mutabakata varıldı. Almanya da projeye destek verecek.

Hamburg türk heyetiHamburg’ta 23-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası rüzgar enerjisi fuarına katılan Türk Delegasyonu EWEA ve GWEC ile temaslarda bulundu. İzmir’de Rüzgar Enerjisi eğitim merkezi kurulması için mutabakata varıldı.  Almanya’nın da destek vereceği proje herkesi heyecanlandırdı.

Fuar’da düzenlenen Türkiye oturumunda ülkemizin rüzgar enerjisinde geldiği nokta ve hedefler paylaşıldı. Heyet, Almanya’da kanat ve türbin fabrikasını gezip, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Fuardaki stand alanları gezildikten sonra eğitim merkezi ile ilgili görüşmeler yapıldı.

“Türkiye, Avrupa’nın en yüksek rüzgar potansiyeline sahip ülkelerinden”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, fuarda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa’nın en yüksek rüzgar potansiyeline sahip ülkelerinden biri olduğunu hatırlatarak, şu anda enerji üretiminde rüzgarın yüzde 5’lik bir payı olduğunu belirtti. 2023 yılı hedeflerinin 20.000 megawatt olduğunu belirten Ataseven, devlet teşviklerinin arttığını ve 10 yıl alım garantisi verildiğinin altını çizerek yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.

TBMM Sanayi Komisyonu başkanı Halil Mazıcıoğlu da Türkiye’nin krizlerden minimum düzeyde etkilenen bir ülke olduğunun altını çizerek, muhalet ve iktidar olarak fuarda bulunduklarını ve Türkiye’nin rüzgarına her koldan destek verdiklerini belirtti.

Mazıcıoğlu, rüzgarın süratle ilerlemesi için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını söyleyerek, “Dışa bağımlılığımızı azaltmak lazım. Burada öyle güzel uygulamalar gördük ki, Türkiye’de yenilenebilir enerji payımızı yüzde 20’lere çıkarmak için hızla çalışmamız gerektiğini anladık. Türkiye’de yatırım yapan firmaların artması gerekli” dedi.

Türkiye delegasyonunda; Halil Mazıcıoğlu (TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı / AK Parti Gaziantep Mv.), Ali Ercoşkun (AK Parti Bolu Mv.), Ercan Candan (AK Parti Zonguldak Mv.), Mehmet Ali Susam (CHP İzmir Mv.), Prof. Dr.Alim Işık (MHP Kütahya Mv.), H.Cemal Akın (AK Parti Malatya Mv.), Aydın Şengül (AK Parti İzmir Mv.), Zeki AYGÜN (AK Parti Kocaeli Mv.), Durdu Özbolat (CHP Kahramanmaraş Mv.), Emin Çınar (MHP Kastamonu Mv.), Erol Dora (HDP Mardin Mv.) ile EPDK Temsilcileri, ETKB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Temsilcileri, ETKB Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Temsilcileri, TEİAŞ Temsilcileri, Başbakanlık Yatırım Destekleme ve Tanıtım Ajansı Temsilcileri, TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ve Yönetim Kurulu Üyeleri vardı.

“Fuarda önemli bir vizyon kazandık”

Heyette bulunan bazı milletvekilleri ise rüzgar fuarıyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam: Bu fuarda çok önemli bir vizyon kazandık. Gördük ki, dünya rüzgar enerjisinde hızla ilerliyor ve ülkemizin de ciddi bir rüzgar potansiyeli var. Yurt dışından ithal ederek değil, ülkemizde üretim yaparak enerji elde etmeliyiz. Türkiye’yi rüzgarın üretim üssü yapmalıyız.

Ak Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül:  İzmir’de rüzgar enerjisi ile ilgili bir eğitim merkezi kurulması yönünde mutabakata varıldı. Umarız rüzgar türbinlerini a’dan z’ye ülkemizde üretebilmenin zeminini bu fuarda atmış oluruz.

MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık: Bu fuarda Türkiye’nin bir çok yatırımda geri kaldığını gördük. Neden santrallerimizi kendimiz üretemiyoruz, eksiklerimiz nerede bunu tespit edip süratle eksikliklerimizi tamamlamalıyız. Var olan yatırımların desteklenmesini sağlayacak konuları meclis gündemine taşımalıyız.

HDP Mardin milletvekili Erol Dora: Almanya bile nükleer santralleri terk ediyor. Ekolojik dengenin korunması için yenilenebilir enerji önemli. Bu konuda okullardan başlanmak üzere kamuoyunun bilgilendirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Yararlı bir fuardı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün: Enerji bizim çağımızın en büyük sorunu. Almanya’da gezdiğimiz türbin ve kanat fabrikası bize tekrar gösterdi ki, sadece yatırım maliyeti ile rüzgar enerjisinin kullanılması oldukça faydalı. Dünya var olduğu sürece, hiç tükenmeyecek bir kaynak olarak rüzgarın kullanılmasının ne kadar değerli olduğunu burada bir kez daha gördük.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Rüzgar Enerjisi Kamu İhalesi’ni Leitwind kazandı

Rüzgar enerjisi sektöründe uzman İtalyan şirketi Leitwind, Tokat’taki kamu binalarına enerji sağlayacak Türkiye’nin ilk kamu ihalesini uluslararası katılımcılar arasından kazandı. Rüzgar enerjisinin uygulama alanlarına kamu binaları da katılıyor. Kamu binalarına rüzgar enerjisi

HABERLER 0 Comments

Başbakanlığın Yeni Genelgesi Yatırımcıyı Panikletti

Kamuya ait tüm taşınmaz malların satışı, kirası, devri ve takası için Başbakanlık’tan izin alınması şartını getiren genelge yatırımcıyı panikletti. Bazı sektör temsilcileri, zaten uzun süren bürokrasi sürecinin bu genelgeyle iyice

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İbrahim Albaylı, Sharp Enerji Çözümleri Resmi Temsilcisi Oldu

Sharp Enerji Çözümleri’nin Türkiye’deki resmi temsilcisi İbrahim Albaylı, hedeflerinin yatırımcıları ve EPC firmalarını korumak adına kaliteli bir markayı sunmak olduğunu dile getirdi. İbrahim Albaylı Sharp Enerji Çözümleri’nin Türkiye’deki resmi temsilcisi