İzaydaş Biyogazla 25 Bin Evin İhtiyacını Karşılayacak

Kocaeli Büşükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Yakma ve Değerlendirme A.Ş (İZAYDAŞ), 2014 yılında 50 milyon kilovatsaat elektrik üretmeyi hedefliyor. 

ae_biyoenerji_izaydas_biyogazBüyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun tesiste yaptığı inceleme ziyareti sırasında bilgi veren Saraç, geçen yıl faaliyete alınan biyogaz ve çöp gazından enerji üretim projelerinin tam kapasiteyle çalıştığını belirterek, bu enerjinin önemli bir kısmının ulusal şebekeye satıldığını söyledi.

Biyogaz projesinde, hem enerji hem de organik gübre üretimi yaptıklarını anlatan Saraç, kasım ayında tam anlamıyla devreye aldıkları biyogaz projesinde ise yıllık 2 milyon kilovatsaat enerji elde etmeyi düşündüklerini anlattı.

Saraç, geçen yıl çöp gazından ürettikleri 6,1 milyon kilovatsaat elektriği bu yıl yaklaşık 18 milyon kilovatsaate çıkarmayı planladıklarını dile getirerek, bu projeler ve diğer uygulamalarla 2014 yılında yaklaşık 50 milyon kilovatsaat enerji üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bunun 10 milyon kilovatsaatini kendi ihtiyaçları için kullanacaklarını anlatan Saraç, “Kalan 40 milyon kilovatsaatini ise ulusal şebekeye satmayı planlıyoruz. 50 milyon kilovatsaat, yaklaşık 120 bin kişinin yaşayacağı, 25 bin evin bir yıllık elektrik ihtiyacına denktir” diye konuştu.

Saraç, çöp gazından enerji üretim tesisi için şu ana kadar yaklaşık 5 milyon liralık yatırım yapıldığına işaret ederek, 2012 yılının mart ayında faaliyete geçen projeyle her geçen gün daha fazla enerji elde ettiklerini bildirdi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Zorlu Enerji Grubu’ndan 4.Sürdürülebilirlik Raporu

Zorlu Enerji Grubu, Sürdürülebilirlik Kurulu öncülüğünde hazırladığı GRI G4 seviyesindeki 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Grup 2014-2015 dönemine ait sürdürülebilirlik performansını ve bu performansın iyileştirilmesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları şeffaf bir şekilde

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Teksan Hibrit Güç Sistemini Dubai’de Tanıttı

Dubai’de gerçekleşen fuarda Teksan’ın enerji çözümleri yoğun ilgi gördü. Fuarın bu seneki Gümüş Sponsoru olan Teksan, Ar-Ge’deki başarısını gözler önüne seren Türkiye’de ilk ve tek dünyada ise sayılı olan hibrit

ALTERNATİF TASARIMLAR

Çölde “Buzul” Mu Dediniz?

Hollandalı tasarımcı Ap Verheggen, Cofely Refrigeration ile işbirliği yaparak muhteşem bir projeye imza atmak üzere. Yoğunlaştırma prensiplerini kullanarak geliştirdiği bu devasa yaprak görünümlü ve SunGlacier adını verdiği ürün, güneş enerjisinin