İzaydaş Biyogaz ve Rüzgar Enerjisi ile 75 Bin Kişinin Enerjisini Karşılıyor

İzaydaş Biyogaz ve Rüzgar Enerjisi ile 75 Bin Kişinin Enerjisini Karşılıyor

İZAYDAŞ, geçen yıl atık yakma, çöp gazı, biyogaz ve rüzgar tesisinden 70-75 bin kişinin yıllık evsel ihtiyacı karşılayacak kadar elektrik üretti.

20110219_izaydasTürkiye’nin ilk atık yakma ve değerlendirme tesisi özelliği taşıyan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ (İZAYDAŞ), geçen yıl atık yakma, çöp gazı, biyogaz ve rüzgar tesisinden 70-75 bin kişinin yıllık evsel ihtiyacı karşılayacak kadar elektrik üretti.

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesisin 1997 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini söyledi.

Kurumun Kocaeli’ye evsel ve tıbbi atıkların bertarafı konusunda hizmet verdiğini anlatan Saraç, İzmit Körfezi’ne gelen gemilerin faaliyetlerinden kaynaklanan atıkların tesiste bertaraf edildiğini kaydetti.

Saraç, tesislerde endüstri kaynaklı tehlikeli atıkların da bertaraf edildiğini dile getirerek, “Bu anlamda Türkiye’de tek olan yakma tesisimizde atıkları enerjiye çevirerek ya da tehlikeli olanları depolayarak bertaraf ediyoruz” dedi.

“Tesise yaklaşık 35 bin ton tehlikeli atık geldi”

Geçen yıl yakmak üzere tesise gelen tehlikeli atık miktarının yaklaşık 35 bin ton olduğunu ifade eden Saraç, bunun 32 bin tonunun yakıldığını belirtti.

Saraç, Türkiye’de İZAYDAŞ tesislerinin teknik olarak benzerinin bulunmadığını kaydederek, şöyle konuştu.

“2013 yılı kurum için oldukça pozitif geçti. Hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. Planladığımız projelerin büyük bir kısmını tamamladık. Bunların maliyetlerini oluşturduk ve kara geçerek yılı bitirdik. Enerji, bizim için çok önemli. Yakma tesisimizden yaklaşık 15 milyon kilovat saat enerji üretildi. Bu enerjinin 7 milyon kilovat saati ulusal şebekeye satıldı. Çöp gazından 2013’te yaklaşık 19 milyon kilovat saat enerji üretildi. Biyogaz tesisimizden 202 bin kilovat saat, rüzgar tesisimiz de 6 bin kilovat saat enerji üretti. 2013 yılında toplam yaklaşık 35 milyon kilovat saat enerji ürettik. Türkiye’de bir ev yılda ortalama 2 bin kilovat saat enerji tüketir. Bizim rakamımız, 2 bine bölerseniz 17 bin 500 hane yapar. Bunu da 4-5 kişiyle çarptığınızda yaklaşık 70-75 bin nüfusun evsel enerji ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretildiğini anlıyoruz. Büyük şehirlerde bir ilçenin, Anadolu’daki bazı il merkezlerinin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji ürettik.”

“HES Projesiyle 2014’de enerji üretimimiz artacak”

İZAYDAŞ’ta üretilen enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlandığını belirten Saraç, bu nedenle doğal bir kaynağın tüketilmediğini vurguladı.

Saraç, bertaraf edilmesi gereken atıklardan enerji elde ettiklerini ifade ederek, çevre hizmetine ve ekonomiye katkı sağladıklarını söyledi.

Enerji üretilmesi anlamında yeni projeler yaptıklarını dile getiren Saraç, “Yuvacık Barajı’nda birkaç ay içinde Hidroelektrik Santralini devreye alacağız. Burada 2.4 megavat gibi bir güç ön görülüyor. Buradan yılda yaklaşık 14 milyon kilovat saat enerji üretecek. 2014 yılında bu projemizin katkısıyla üreteceğimiz enerji miktarında artış olacaktır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Haberler

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti. Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar

HABERLER

Enerji Verimliliği İçin Bakan Taner Yıldız’dan Çağrı

“Güçlü Sanayi Verimli Enerji» sloganıyla yola çıkılan “Enerji Verimli Sanayi” projesi, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor.

HABERLER

İstanbul’u Sürdürülebilir Mahalleler Kurtarabilir mi?

10-11 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ArkiPARC etkinliğinin ana gündem maddesini “sürdürülebilirlik” oluşturdu. Etkinliğin sponsorlarından olan Amplio Emlak Yatırım A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, sürdürülebilirliğin artık