ITER Projesi ile Dünya 2050’de Enerji Krizini Çözebilir mi?

ITER Projesi ile Dünya 2050’de Enerji Krizini Çözebilir mi?

34 ülkeden bilim adamlarıın katıldığı ITER projesinde dünyanın tüm klasik dengelerini değiştirecek gelişmeler yaşanıyor. Projenin başarıya ulaşması durumunda dünya 2050 yılına ucuz, temiz ve güvenli füzyon reaktörleriyle tanışacak.

ae_cern_nukleerDünyada halihazırdaki nükleer santraller atom fizyonu esasıyla çalışıyor. Zenginleştirilmiş uranyum yakıtının işlendiği reaktörlerde hem güvenlik sorunları hem de atık problemi yaşanıyor. ITER projesinde kullanılan reaktör sisteminde ise uranyuma kıyasla çok daha hafif olan hidrojen izotop atomlarının birleştirilmesiyle enerji üretilmesi hedefleniyor.

Nükleer füzyon olarak adlandırılan bu işlem atom çağının başlangıcından bu yana bilim insanlarının üzerine en çok çalıştığı konulardan biri. Nükleer füzyonla çalışacak olan reaktörlerin yakıtları son derece yaygın ve ucuz. Bu reaktörler hiçbir şekilde radyoaktif atık üretmeyecek ve en önemlisi de hiçbir şekilde askeri amaçlarla kullanılamayacak.

Fransa’nın güneyindeki Cadarache ormanındaki tesiste 34 ülkeden bilim insanları nükleer füzyonla çalışan reaktörlerin hayata geçirilmesi için çalışıyor. Bu hafta ITER projesi nihai onayı alırken 13 milyar dolara patlayacak bu projenin aşamaları da giderek netleşiyor.

Bilim insanlarının planlamalarına göre önümüzdeki birkaç yıl içinde reaktörün yapımında kullanılacak yaklaşık 1 milyon kadar parça dünyanın dört bir yanından getirilerek Fransa’daki merkezde birleştirilecek.

Ancak ilk reaktörün inşa edilmesinin yaklaşık 20 yıl alacağı ve ilk ticari füzyon reaktörünün 2050 yılında faaliyete geçeceği düşünülüyor.

ITER projesinin gelecekteki planlaması şöyle:

2021-22: ITER reaktörünün çekirdeğine ilk hidrojen izotopları enjekte edilecek

2027-28: ITER’de trityumun kullanılmaya başlanılmasıyla nükleer füzyon gerçekleştirilmeye başlanacak

2030lar: Reaktörde ilk elektrik üretimi gerçekleştirilecek.

2050: İlk ticari reaktörler faaliyete geçecek

Kaynak: Timeturk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Schneider Electric’ten Acil Durum Aydınlatması: EasyLed

Enerji yönetimi alanında dünya çapında uzman Schneider Electric’in yüksek kalite – fiyat performansı kadar sade ve şık tasarımıyla, güvenli ve enerji tasarruflu yapısıyla da dikkat çeken yeni serisi Easyled, acil

HABERLER

Tetra Pak Çevre Hedeflerine İlerliyor

Tetra Pak’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde yayımlanan mesajında, 2020 çevresel hedeflerine ulaşma yolunda büyük ilerleme kaydettiği belirtildi.   Tetra Pak’ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü çerçevesinde yayımlanan mesajında,

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Çin Birinci

2015 yılında dünyada rüzgar ve güneşe dayalı santrallere yaklaşık 330 milyar dolar yatırım yapılırken, en büyük pay 106 milyar dolarla Çin`e ait. enerjigunlugu.net’in haberine göre, dünyada güneş ve rüzgar enerjisi