İtalyan Mafyası’nın Yeni Yatırım Alanı Yenilenebilir Enerji

İtalyan mafyası son dönemde para aklama konusunda offshore (kıyı bankacılığı) yerine gözüne yenilenebilir enerji sektörünü kestirdi. Mafya bağlantılı 1.3 milyar Euro varlığa el koyan İtalyan yetkililer, yenilenebilir enerji bağlantıları ortaya çıkınca şoke oldu.

ae_ruzgar_gunes_mafya_italya2İTALYA’dan gelen haberler, mafyanın son dönemde para aklama konusunda gözüne kestirdiği alanlardan birinin de yenilenebilir enerji olduğunu gösteriyor. İtalyan polisi geçtiğimiz günlerde 1.3 milyar Euro mafya bağlantılı varlık ele geçirdi. Nakit ve mal halindeki bu varlıklar, mafya ile yakın bağları olan Sicilyalı alternatif enerji yatırımcısı Vito Nicastri’ye ait ve aralarında 43 adet rüzgar ve enerji şirketi bulunuyor. Devasa rüzgar tarlası yatırımları ile fotovoltaik güneş paneli şirketleri nedeniyle ülkesinde Nicastri’ye, ‘Yüzüklerin Efendisi’ (Lord of the Rings) yerine ‘Rüzgarın Efendisi’ lakabı takılmış.

 

RÜZGÂRIN EFENDİSİ

2010 yılında İtalyan yetkililer, yapılan bir araştırmada Mafyanın kara para aklamak için yenilenebilir enerji projelerini kullandığını tespit ederek, Nicastri’nin varlıklarını dondurmuştu. Geçtiğimiz hafta ise İtalyan polisinin yaptığı bir operasyonda ‘Rüzgarın Efendisi’ Nicastri’nin çoğu yenilenebilir enerji şirketlerinden oluşan 1.3 milyar Euro’luk varlığına el konuldu. Rüzgar yatırımları için sağlanan kârlı hükümet sübvansiyonları ve nispeten gevşek olan düzenleyici sistemin, yenilenebilir enerji sektörünü Avrupa’da mafya için cazip bir alan haline getirdiği belirtiliyor.

HEM GÜNEŞ, HEM RÜZGÂR

İtalya’da yaklaşık 300 rüzgar tarlasından 5 bin megawatlık rüzgar enerjisi sağlanıyor. Mafyanın yenilenebilir enerji bağlantılarının arkasındaki bir nedenin coğrafya olduğu kaydediliyor. Rüzgar enerjisi yatırımlarının büyük bölümü, mafyanın toprakların çoğuna hakim olduğu İtalya’nın güneyinde yer alıyor. İtalyan mafyasının ana üssü Sicilya’nın, aynı zamanda çok rüzgarlı ve güneşli bir yer olması nedeniyle güneş ve rüzgar yatırımları için ideal olduğu da vurgulanıyor. İtalya’nın da geçtiğimiz yıllarda yenilenebilir enerjiye oldukça cömert teşvikler sağladığı, getirilerin sadece dürüst yatırımları değil, mafyayı da bu sektöre çektiği kaydediliyor.

SADECE İTALYA DEĞİL

Sicilya’nın dışında Sardunya gibi İtalya’nın diğer bölgeleri ve başka ülkelerdeki yenilenebilir enerji projelerinin de inceleme altında olduğu belirtiliyor. Kroll danışmanlık firması, rüzgar enerjisi sektöründe dolandırıcılık ve yolsuzluk içeren dava sayısının 2007’den bu yana önemli ölçüde arttığını, özellikle İtalya ve İspanya’nın yanısıra, Bulgaristan, Romanya gibi Orta ve Doğu Avrupa’da vakalar olduğunu tespit etti.

Şu an ev hapsinde

ŞU an ev hapsinde ve ağır gözetim altında olan Nicastri’ye karşı yetkililer dosyaları tamamlamaya çalışıyor. İtalyan anti-Mafya ajansı, Nicastri’nin Mafya figürleriyle üst düzey bağlantıları olduğunu söyleyerek, bunun iki mafya patronunun telefonlarında bulunan mesajlarda da görüldüğünü söyledi. Ajans ayrıca Nicastri’nin, Sicilyalı mafyaların “Babası(Godfather)” olarak bilinen kaçak Matteo Messina Denaro ile bağlantılı olduğunu belirtti.

Gri alanla büyüdüler

AGENCE France Presse’in haberine göre, İtalya’nın anti-mafya ajansının başındaki Arturo de Felice, yenilenebilir enerji sektöründe “paranın kolaylıkla aklanabildiğini” belirterek, “Gri bir alanda faaliyet göstermek, Nicastri’nin yıllar içinde işini büyütmesini sağladı” diye konuştu. İtalya’da yaşanan varlık haczi olayının, Avrupa’nın tamamında yenilenebilir enerji yatırımları ve sübvansiyon programlarının incelenmesine neden olacağı belirtiliyor.

Yunanistan’da kanıtlar var

AVRUPA, Ortadoğu ve Afrika’da araştırmalar yürüten Saraybosna merkezli ISA INTEL, Yunan yeraltı dünyasının da yenilenebilir enerjiye sıçradığını ortaya koyan kanıtlar olduğunu kaydediyor. Buna göre Yunanistan mafyası da petrol kaçakçılığı ve diğer suçlardan elde ettiği parayı, sübvansiyonlu yenilenebilir enerji projeleri üzerinden aklıyor.

Kaynak: Hürriyet

Not: Bu akşam oynanacak olan Lazio- Fenerbahçe maçı için kısa bir araştırma yaptığımız Lazio futbol takımının da 2009 yılında İtalyan mafya örgütü Camorra tarafından satın alınmaya çalışıldığı haberi ile karşılaştık. İtalyan mafya örgütü Camorra’nun da Avrupa genelinde birçok rüzgar enerjisi santrali bulunmakta. İtalyan mafyası, özellikle futbol klüplerini kara para aklama operasyonları için kullanmakta.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz:

1-  “Mafyanın Lazio takımını ele geçirme planını polis bozdu”: http://goo.gl/C4k4z
2- “24 arrests in Casalesi San Marino money-laundering probe”:
http://goo.gl/0eIYj

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye, 2030’da Yenilenebilir Enerjinin Payının Yüzde 50 Olmasını Hedefliyor”

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç: “2030 hedefine baktığımızda Türkiye’de enerji kaynaklarının en az yüzde 50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşması hedefleniyor.” İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Temiz Enerji Günleri Konferansı’nda bir

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjisi Karadeniz’de Ormanları Koruyor

Zonguldak’ta Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Müdürlüğü aracılığıyla sağlanan kredilerle son 4 yılda 1915 orman köylüsüne güneş enerji sistemi kullandırılarak orman ürünlerine olan talep en aza indirildi. ORKÖY Müdürlüğü’nce ısıtma

HABERLER

Rüzgar ve Güneşte Lisans Başvuruları İçin Ölçüm Tebliği Yürürlükten Kaldırıldı!

Bugünkü resmi gazetede yayınlanan ” Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvurularına İlişkin Ölçüm Standardı Tebliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ” ile , şu anda bu konularda lisansa dayalı işlerde yapılması