İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinin üzerinde saklanmış bir kasaba olan Linthal’in derinlerindeki karla kaplı granit kütle, Avrupa’nın en yeni mühendislik harikası.

Daha önce hiç görülmemiş bir hidro güç tesisi. Tesiste nükleer santral kadar çok elektrik üretilebiliyor. Bu tesis pompajlı hidrolik santral olarak adlandırılıyor. Elektrik üretimi ya da depolaması 2 dağ gölü arasındaki su hareketi ile gerçekleşiyor. Bu dağ gölleri 630 metrelik (2000 feet) uçurumlarla birbirinden ayrılıyor. Bu sistemin işletmecisi olan Axpo elektrik üretmek istediğinde, çok büyük çelik valflerin kapaklarını açıyor. Bu valfler Titaniğin basıncına bile karşı durabilecek özellikte. Ve bu sistem seviyesinden 2.490 metre (8.100 feet) yüksekte olan Mutt Gölünden, Limmern Gölüne doğru suyun akışını sağlıyor.
Derin doldurma toprak barajlanmış vadi 23 milyon gallons su ile doluyor. Su potansiyel enerjiyi Elektik enerjisine dönüştüren, değişken hız motorlu GE jeneratörlü 4 GE pompasının türbininin arasından geçiyor.

Tesisin tüm 4 motor jeneratörü de çalıştığında 1.450 megawat yenilenebilir enerji üretilebilecek. Bu da 1 milyon İsviçre evinin enerji ihtiyacını sağlayacak bir güç değeri.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Fırsat Eşitliği Yaratan Mikro-HES’ler

Geçen hafta yayınladığımız Mikro HES’ler ve Mikro HES’ler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler makalemizde ülkemiz için daha uygun olabilecek HES modellerinden ve bu modellerin büyüklerine nazaran avantaj sağlayan detaylarından bahsetmiştik. Son zamanlarda

HABERLER

Zeytin Atıklarından Elektrik Üretilecek

Marmarabirlik zeytin atıklarından yılda 2 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Marmarabirlik zeytin atığından elektrik enerjisi üretmek için düğmeye bastı. AR_GE tarafından geliştirilen TÜBİTAK tarafından onaylanan 3 milyon TL bütçeli projeye göre

HABERLER

Gaziantep’te Güneş Enerjili Şarj Çantası Üretimi

Gaziantepli firma, güneş enerjisi ile çalışan solar şarj cihazlarını Türkiye’de Ekim ayında piyasaya sunacak. Gaziantepli Sonnendach firması, Sonnendach Doğal Enerji Sistemleri Limited Şirketi Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Mehmet Yıldırım, AA

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply