İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinin üzerinde saklanmış bir kasaba olan Linthal’in derinlerindeki karla kaplı granit kütle, Avrupa’nın en yeni mühendislik harikası.

Daha önce hiç görülmemiş bir hidro güç tesisi. Tesiste nükleer santral kadar çok elektrik üretilebiliyor. Bu tesis pompajlı hidrolik santral olarak adlandırılıyor. Elektrik üretimi ya da depolaması 2 dağ gölü arasındaki su hareketi ile gerçekleşiyor. Bu dağ gölleri 630 metrelik (2000 feet) uçurumlarla birbirinden ayrılıyor. Bu sistemin işletmecisi olan Axpo elektrik üretmek istediğinde, çok büyük çelik valflerin kapaklarını açıyor. Bu valfler Titaniğin basıncına bile karşı durabilecek özellikte. Ve bu sistem seviyesinden 2.490 metre (8.100 feet) yüksekte olan Mutt Gölünden, Limmern Gölüne doğru suyun akışını sağlıyor.
Derin doldurma toprak barajlanmış vadi 23 milyon gallons su ile doluyor. Su potansiyel enerjiyi Elektik enerjisine dönüştüren, değişken hız motorlu GE jeneratörlü 4 GE pompasının türbininin arasından geçiyor.

Tesisin tüm 4 motor jeneratörü de çalıştığında 1.450 megawat yenilenebilir enerji üretilebilecek. Bu da 1 milyon İsviçre evinin enerji ihtiyacını sağlayacak bir güç değeri.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Artık Yeşil Bina Sertifikaları TSE Tarafından Verilsin”

Binalara verilen çevreci sertifikalar için binlerce dolar ödeyen yatırımcılar, TSE’nin “yeşil bina” kriterlerini belirleyerek bu nitelikteki sertifikaları vermesini istedi. ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterleri kapsayan

HABERLER

A ve B Sınıfı Evlere Faiz Desteği Yolda

Bakanlık, B sınıfı enerji verimli bina yapan hak sahiplerine yüzde 4 yerine 4.5, A sınıfı binalar için ise yüzde 5 faiz desteği verecek -Çiftçi kayıt siteminde olanlar, kentsel dönüşüm kapsamında

Elektrikli araçlar 0 Comments

Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüs Filosu İzmir’de Kuruluyor

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosu İzmir’de kuruluyor. ESHOT Genel Müdürlüğü, 20 adet “full elektrikli otobüs” ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzaladı. 7 ay içinde kentte hizmet vermeye başlayacak çevre dostu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply