İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinin üzerinde saklanmış bir kasaba olan Linthal’in derinlerindeki karla kaplı granit kütle, Avrupa’nın en yeni mühendislik harikası.

Daha önce hiç görülmemiş bir hidro güç tesisi. Tesiste nükleer santral kadar çok elektrik üretilebiliyor. Bu tesis pompajlı hidrolik santral olarak adlandırılıyor. Elektrik üretimi ya da depolaması 2 dağ gölü arasındaki su hareketi ile gerçekleşiyor. Bu dağ gölleri 630 metrelik (2000 feet) uçurumlarla birbirinden ayrılıyor. Bu sistemin işletmecisi olan Axpo elektrik üretmek istediğinde, çok büyük çelik valflerin kapaklarını açıyor. Bu valfler Titaniğin basıncına bile karşı durabilecek özellikte. Ve bu sistem seviyesinden 2.490 metre (8.100 feet) yüksekte olan Mutt Gölünden, Limmern Gölüne doğru suyun akışını sağlıyor.
Derin doldurma toprak barajlanmış vadi 23 milyon gallons su ile doluyor. Su potansiyel enerjiyi Elektik enerjisine dönüştüren, değişken hız motorlu GE jeneratörlü 4 GE pompasının türbininin arasından geçiyor.

Tesisin tüm 4 motor jeneratörü de çalıştığında 1.450 megawat yenilenebilir enerji üretilebilecek. Bu da 1 milyon İsviçre evinin enerji ihtiyacını sağlayacak bir güç değeri.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Otomobilin Babayiğidi Amerika’nın Gündeminde

TEB, elektrikli araç geliştiren genç babayiğit İsmail Berber’in önünü açtı. Berber’e girişimciliğin alfabesini öğreten bankanın reklam filmi tuttu. İsmail’in kapısını artık ABD’li firmalar çalıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli araç

HABERLER

IAEE’nin İlk Eğitim Programı İstanbul’da Yapılacak

IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kolombiya’da yapılan yönetim kurulu toplantısında IAEE olarak ilk eğitim programını İstanbul’da yapma kararı aldıklarını açıkladı.  Türkiye, enerjide yavaş yavaş belirleyici bir konuma geliyor. Bu durum,

Jeotermal enerji 0 Comments

“ICCI 2015 Enerji Ödülleri”nin Sahipleri Belli Oldu

Enerji sektörünün Türkiye’deki en önemli etkinliklerinden biri sayılan törende, ilk olarak Rüzgar enerjisi alanında yaptığı değerli çalışmalar nedeniyle, Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.’e ait Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’ne

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply