İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinde Dünyanın En Sıra Dışı Tesislerinden Biri Kuruldu

İsviçre Alplerinin üzerinde saklanmış bir kasaba olan Linthal’in derinlerindeki karla kaplı granit kütle, Avrupa’nın en yeni mühendislik harikası.

Daha önce hiç görülmemiş bir hidro güç tesisi. Tesiste nükleer santral kadar çok elektrik üretilebiliyor. Bu tesis pompajlı hidrolik santral olarak adlandırılıyor. Elektrik üretimi ya da depolaması 2 dağ gölü arasındaki su hareketi ile gerçekleşiyor. Bu dağ gölleri 630 metrelik (2000 feet) uçurumlarla birbirinden ayrılıyor. Bu sistemin işletmecisi olan Axpo elektrik üretmek istediğinde, çok büyük çelik valflerin kapaklarını açıyor. Bu valfler Titaniğin basıncına bile karşı durabilecek özellikte. Ve bu sistem seviyesinden 2.490 metre (8.100 feet) yüksekte olan Mutt Gölünden, Limmern Gölüne doğru suyun akışını sağlıyor.
Derin doldurma toprak barajlanmış vadi 23 milyon gallons su ile doluyor. Su potansiyel enerjiyi Elektik enerjisine dönüştüren, değişken hız motorlu GE jeneratörlü 4 GE pompasının türbininin arasından geçiyor.

Tesisin tüm 4 motor jeneratörü de çalıştığında 1.450 megawat yenilenebilir enerji üretilebilecek. Bu da 1 milyon İsviçre evinin enerji ihtiyacını sağlayacak bir güç değeri.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Geleceğin Yeni Biyoyakıt Kaynağı: Tütün

Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, tütünü geleceğin biyoyakıtı olmaya hazırlıyor. Bu günlerde yürütülen çalışmalar, bu bitkinin yapraklarını, ileride motorlu taşıtlarda kullanılmak amacıyla yağ üretebilir hale getirmek üzerine yoğunlaştı. Araştırmacılar deneylerin 2014

HABERLER

Biyodizel ÖTV’sinin Düşürülmesi Gündemde

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar biyodizel için alınan ÖTV’nin düşürülmesinin gündemde olduğunu belirtirken atık yağların biyodizele dönüştürülme çabasının hızlanacağını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, biyodizelden alınan ÖTV ve

HABERLER

LED Aydınlatma Projesi, Bishope’s Palace House’a Uygulandı

Canadian§Portland Estates, Bishope’s Palace House’u LED aydınlatma ile yeniledi. Kingston kasabasında kuzey kesimde köprüye yakın nehir kenarında önemli bir konumda yer alıyor. 2007 yılına gelindiğinde, 1970‘lerde inşa edilen bina bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply