İsveç’ten Dünyanın İlk Elektrikli Yolu

İsveç’ten Dünyanın İlk Elektrikli Yolu

İsveç’te yapılan yolun sağ şeridinde elektrikli araçlarla gidiliyor ve ilk deneme de Scania tırlarla yapıldı.

Elektrikli araçların tarihi 150 yıla kadar uzanıyor. 20.yy’ın son çeyreğinde elektrikli araçlar Amerika Birleşik Devletleri’nde ses getirecek bir şekilde aktif olarak boy göstermeye başladı. Küreselleşme ve gelişen teknoloji ile birlikte yaşanan birtakım çevresel ve küresel sorunların yanı sıra artan benzin ve benzeri fiyatlar elektrikli araçların kullanımını teşvik etti.

www.hybridteknoloji.com’dan aldığımız verilere göre, akabinde çevreci hareketlerinde baskısı üzerine, küresel boyutta etiketi olan firmalar elektrikli araçlar üretme kararı aldı. Hepimizin yakından bildiği, General Motor isimli şirket “Ev-1″ isimli ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürdü.

Daha sonra ise, küresel ve kapitalist sistem gereği büyük petrol kartelleri, oligarglar, bürokratlar ve büyük araç şirketleri ve nicesinin elektrikli araçlara savaş açması araçların piyasadan çekilmesine neden oldu.

Günümüzde ise, elektrikli araçlar artık kaçınılmaz bir olgu olarak ulaşım sisteminde yerini almaya başladı. Umarız ki, 2000’li yılların son çeyreğindeki gelişmeler tekrarlanmaz. Ama ibre bu sefer elektrikli araçlardan yana görünüyor.

Bazen araçlar elektrik için fazla büyük ve ağır olabiliyorlar. Yine de bu tamamen elektrikle gidemezler anlamına gelmiyor. Hatta İsveç’te kamyon üreticisi Scania da bu durumu kanıtladı.

Bu doğrultuda, İsveç’te dünyanın ilk elektrikli yolu yapıldı ve iki kilometrelik bu otobanda, Scania G 360 4X2 hybrid kamyon elektrikle yol aldı.

Bu sistemde araç önce hatta bağlanıyor, ardından da yukarıdan aldığı elektrik hattıyla tamamen elektrikli şekilde sürüşe başlanıyor. Elektrikli yol ayrıca sadece sağ şeritte geçerli ve şeritten çıkınca, araç elektrikten de çıkıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Lada Vesta’dan Elektrikli Otomobil

Rus otomotiv üreticisinden yeni bir “kulis bilgisi” medyaya yansıdı: “Lada Vesta EV adıyla elektrikli otomobil üzerinde çalışılıyor.” Elektrikli araç üreticisi kuruluşlar giderek yaygınlaşıyor. Uzun vadede elektrikli araç konsepti zenginlik ve

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Valmet’te “Sürdürülebilirlik Eylem Planı” Dönemi

Valmet 2016-2018 dönemi için belirlediği sürdürülebilirlik ajandasında uygulamak üzere yeni eylem planları belirledi. Söz konusu eylem planları sürdürülebilirlikle ilgili odak alanların her biri için ayrıntılı eylemler ve hedefler içeriyor. Yeni

HABERLER

Orman İzinleri Sektör Toplantısı Gerçekleştirildi

Orman izinleri masaya yatırıldı. Tüm rüzgar yatırımcıları yeni düzenlemeden olumsuz etkilendiklerini belirterek bu yönetmeliğin çıkması halinde başka yatırımlara kayabileceklerinin sinyallerini verdiler. Rüzgar sektöründe bir süredir devam eden orman izinleri ile ilgili yönetmelik

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply