İsveç’ten Dünyanın İlk Elektrikli Yolu

İsveç’ten Dünyanın İlk Elektrikli Yolu

İsveç’te yapılan yolun sağ şeridinde elektrikli araçlarla gidiliyor ve ilk deneme de Scania tırlarla yapıldı.

Elektrikli araçların tarihi 150 yıla kadar uzanıyor. 20.yy’ın son çeyreğinde elektrikli araçlar Amerika Birleşik Devletleri’nde ses getirecek bir şekilde aktif olarak boy göstermeye başladı. Küreselleşme ve gelişen teknoloji ile birlikte yaşanan birtakım çevresel ve küresel sorunların yanı sıra artan benzin ve benzeri fiyatlar elektrikli araçların kullanımını teşvik etti.

www.hybridteknoloji.com’dan aldığımız verilere göre, akabinde çevreci hareketlerinde baskısı üzerine, küresel boyutta etiketi olan firmalar elektrikli araçlar üretme kararı aldı. Hepimizin yakından bildiği, General Motor isimli şirket “Ev-1″ isimli ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürdü.

Daha sonra ise, küresel ve kapitalist sistem gereği büyük petrol kartelleri, oligarglar, bürokratlar ve büyük araç şirketleri ve nicesinin elektrikli araçlara savaş açması araçların piyasadan çekilmesine neden oldu.

Günümüzde ise, elektrikli araçlar artık kaçınılmaz bir olgu olarak ulaşım sisteminde yerini almaya başladı. Umarız ki, 2000’li yılların son çeyreğindeki gelişmeler tekrarlanmaz. Ama ibre bu sefer elektrikli araçlardan yana görünüyor.

Bazen araçlar elektrik için fazla büyük ve ağır olabiliyorlar. Yine de bu tamamen elektrikle gidemezler anlamına gelmiyor. Hatta İsveç’te kamyon üreticisi Scania da bu durumu kanıtladı.

Bu doğrultuda, İsveç’te dünyanın ilk elektrikli yolu yapıldı ve iki kilometrelik bu otobanda, Scania G 360 4X2 hybrid kamyon elektrikle yol aldı.

Bu sistemde araç önce hatta bağlanıyor, ardından da yukarıdan aldığı elektrik hattıyla tamamen elektrikli şekilde sürüşe başlanıyor. Elektrikli yol ayrıca sadece sağ şeritte geçerli ve şeritten çıkınca, araç elektrikten de çıkıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Philips ve Vodafone’dan Güç Birliği

Philips aydınlatma, nesnelerin interneti üzerinden yönetilen bağlantılar alanında dünya çapında bir ortaklık için Vodafone ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Vergisine Fren

Fukushima’da yaşanan doğal afet sonucu Japon atom elektrik santrallerinin çevreye verdiği zarar sonrası Almanya’da yenilenebilir enerjiye geçme çalışmaları elektrikte fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Son yıllarda yenilenebilir enerji vergisinin yüzde 200’den

HABERLER 0 Comments

Enerji Depolama Maliyeti 15 Yılda Düşecek

Dünya Enerji Konseyi tarafından hazırlanan “E-Depolama–Maliyetten Değere Değişim” başlıklı rapora göre, enerji depolama maliyetleri gelecek 15 yıl içinde düşecek. Dünya Enerji Konseyi tarafından hazırlanan “E-Depolama-Maliyetten Değere Değişim” başlıklı raporda günümüzde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply