İsveç’ten Dünyanın İlk Elektrikli Yolu

İsveç’ten Dünyanın İlk Elektrikli Yolu

İsveç’te yapılan yolun sağ şeridinde elektrikli araçlarla gidiliyor ve ilk deneme de Scania tırlarla yapıldı.

Elektrikli araçların tarihi 150 yıla kadar uzanıyor. 20.yy’ın son çeyreğinde elektrikli araçlar Amerika Birleşik Devletleri’nde ses getirecek bir şekilde aktif olarak boy göstermeye başladı. Küreselleşme ve gelişen teknoloji ile birlikte yaşanan birtakım çevresel ve küresel sorunların yanı sıra artan benzin ve benzeri fiyatlar elektrikli araçların kullanımını teşvik etti.

www.hybridteknoloji.com’dan aldığımız verilere göre, akabinde çevreci hareketlerinde baskısı üzerine, küresel boyutta etiketi olan firmalar elektrikli araçlar üretme kararı aldı. Hepimizin yakından bildiği, General Motor isimli şirket “Ev-1″ isimli ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürdü.

Daha sonra ise, küresel ve kapitalist sistem gereği büyük petrol kartelleri, oligarglar, bürokratlar ve büyük araç şirketleri ve nicesinin elektrikli araçlara savaş açması araçların piyasadan çekilmesine neden oldu.

Günümüzde ise, elektrikli araçlar artık kaçınılmaz bir olgu olarak ulaşım sisteminde yerini almaya başladı. Umarız ki, 2000’li yılların son çeyreğindeki gelişmeler tekrarlanmaz. Ama ibre bu sefer elektrikli araçlardan yana görünüyor.

Bazen araçlar elektrik için fazla büyük ve ağır olabiliyorlar. Yine de bu tamamen elektrikle gidemezler anlamına gelmiyor. Hatta İsveç’te kamyon üreticisi Scania da bu durumu kanıtladı.

Bu doğrultuda, İsveç’te dünyanın ilk elektrikli yolu yapıldı ve iki kilometrelik bu otobanda, Scania G 360 4X2 hybrid kamyon elektrikle yol aldı.

Bu sistemde araç önce hatta bağlanıyor, ardından da yukarıdan aldığı elektrik hattıyla tamamen elektrikli şekilde sürüşe başlanıyor. Elektrikli yol ayrıca sadece sağ şeritte geçerli ve şeritten çıkınca, araç elektrikten de çıkıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tasarrufta 105 Milyarın Yarısı Kadınlardan Geldi

Enerjide 10 yılda 65’i sanayiden, 40 milyar TL’si hanelerden olmak üzere 105 milyarlık tasarruf hedefleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen “Enerji Hanım”,

HABERLER 0 Comments

“Yenilenebilir Enerjiye Net Kapasitenin Yarısından Daha Fazla Ek Yatırım Yapıldı

Financial Times’a konuşan Uluslararası Enerji Ajansı direktörü Adnan Amin, “Geçtiğimiz son iki yılda, yenilenebilir enerjiye net kapasitenin yarısından daha fazla ek yatırım yapıldı” dedi. “Güneş paneli fiyatları, 2009 yılından bu

Ulaşım 0 Comments

Elektrikli Araçlara Kablosuz Şarj ve Deşarj

Bu uygun maliyetli şarj sistemi, aracın elektrik artışında yüksek verimliliğe ulaşıyor. Elektrikli araçlar için en önemli sorunlardan biri olarak aktarılan şarj sorununa çözüm için uzmanlar çözüm arıyor. Gelecekte kablosuz bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply