İster Pedallayın, İster Güneş Enerjili Elektrikli Motoru Kullanın

İster Pedallayın, İster Güneş Enerjili Elektrikli Motoru Kullanın

ELF’leyin ! Araç egzersiz ya da destekli sürüş imkanı sunuyor.

ae_ulasim_elf_elektrikli_gunes_enerjili_bisikletEski bir performans mühendisi olan Rob Cotter, Organic Transit adlı şirketin kurucusu ve CEO’su. Organic Transit, Elf adı verilen elektrik pedallı araçları üretiyor. Elf; oval biçimli, yarı açık, güneş enerjisi ile şarj edilebilen, bisiklet yollarında kullanılması yasal olan, elektrik pedallı bir araç. Arka tekerlek göbeğinde 750 watt gücünde bir elektrik motoru, öndeki iki tekerleğin arasında ise bir ya da iki lityum batarya kutusu bulunuyor. Aracın tepesinde ise sürücüleri hava koşullarından korumak için plastik bir gölgelik var. Elf, spor aracını evde bırakmak isteyen ama normal bisiklet kullanmanın zorluklarına katlanamayan kişiler için çözüm sunuyor.

“Kendi ürün kategorimizi yaratıyoruz” diyen Cotter’ın, şehir merkezindeki mağazası koşturmaca içinde. Şirket şimdiden 1500 adet sipariş almış durumda. Cotter, bu rakamın kar sağlamak için fazlasıyla yeterli olduğunu belirtti. Elf’in fiyatı ise yükselmiş durumda: En düşük fiyat 4995 dolar. Ancak yedek batarya ya da daha kaliteli güneş panelleri talep edilmesi halinde fiyat yükselebiliyor.

Elf ile bataryaların kalitesine göre saatte 30 km hızla yaklaşık 50 km yol gidilebiliyor. Sürücülerin pedal kullanmayı tercih etmesi durumunda bataryalar daha uzun ömürlü oluyor. Tamamen tükenmiş bataryaları 60 wattlık güneş panelleri ile şarj etmek için güneşli 1 gün gerekiyor.

Cotter ile beraber Elf’lerle kısa bir gezintiye çıktık. Akıllı telefondaki uygulamaya bakılırsa 24 kmh hız ile yaklaşık 25 km yol kat ederken pedalları kullanarak 586 kalori yaktım. Bu bir başlangıç.

Kaynak: Wsc.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

EOscc2 İstanbul Trağine Çözüm Olur Mu?

EOscc2 elektrikli otomobil, trafik sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Elektrikli araç tasarımlarıyla ulaşım konseptini kökten değişikliğe uğratacak çözümler geliştiriliyor. Elektrikli araba projelerinin günden güne çoğalmaya başladığı son günlerde, bu sistemle üretilen araçlar

İNOVASYON

Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis Ekibine A’Design Award’dan 16 Ödül

A’ Design Award Tasarım Ödülleri Yarışması’nda Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, 16 proje ile 16 tasarım ödülü birden kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını bu yıl da korudu.

ALTERNATİF TASARIMLAR

Petrol Gider Kavga Biter, Güneş Görünür Barış Gelir

58 feet yüksekliğinde bir barış işareti düşünün, hem de uğruna savaşılmayan, kaynağı herkese eşit ve sonsuz miktarda dağıtılan bir enerji kaynağı yani güneş enerjisi ile süslenen. Solar Peace Anıtı, 80